Dlaczego każdy polski producent podzespołów elektronicznych stawia na automatyzację?
W czasach, gdy większość klientów chce zlecić produkcję miniaturowych płytek PCB, na których gęsto upakowane są poszczególne komponenty, powoli odchodzi się od montażu ręcznego. Ręcznie nie można bowiem wytworzyć bardzo małych obwodów drukowanych. Da się za to zrobić to automatycznie. Nic więc dziwnego, że producenci podzespołów elektronicznych decydują się na automatyzowanie różnych procesów.
Produkcja elektroniki to skomplikowany, wieloetapowy proces, który wymaga ogromnej precyzji. Bez względu na to, czy klient wybiera montaż THT, czy montaż SMT, oczekuje, że wszystkie komponenty nie tylko znajdą się na odpowiednich miejscach, lecz także będą właściwie przymocowane. Od tego bowiem, czy płytka PCB zostanie wytworzona prawidłowo, zależy działanie i trwałość urządzenia docelowego, do którego trafi.
Żeby z jednej strony poprawić jakość, a z drugiej zadbać o optymalizację procesów i obniżenie kosztów, prawie każdy producent podzespołów elektronicznych stawia na automatyzację.
Jak automatyzacja wpływa na montaż w elektronice i nie tylko?
Poprawa jakości produkcji
Wyjaśnijmy coś, co już zostało powiedziane – automatyzacja poprawia jakość produkcji i tym samym jakość produktów końcowych. Dlaczego? Ponieważ z jednej strony zmniejsza ilość błędów – maszyny rzadko się mylą, jeśli są odpowiednio skonfigurowane, z drugiej pozwala na wytwarzanie bardziej zaawansowanych technologicznie i skomplikowanych układów, których człowiek nie byłby w stanie zbudować ręcznie, a z trzeciej potrafi wychwytywać niedociągnięcia niewidzialne dla ludzkiego oka.
Montownia elektroniki wyposażana jest nie tylko w maszyny pick & place, które odpowiadają za ułożenie komponentów na płytkach PCB, lecz także w urządzenia do kontroli optycznej, nakładania pasty lutowniczej czy powłok ochronnych, które działają automatycznie.
Krótsze tempo realizacji zamówień
Te maszyny sprawiają, że montaż powierzchniowy przebiega bardzo szybko, co wpływa na tempo realizacji zamówień. Producent elektroniki może przekazywać swoim klientom gotowe produkty w krótkim czasie i dzięki temu zarówno być pozytywnie postrzegany, jak i zwiększać produkcję, a przez to zarabiać więcej.
Redukcja kosztów produkcji
Szybkie tempo realizacji zamówień przekłada się również na zmniejszenie kosztów pracy i jednocześnie na niższą cenę za wytworzenie pojedynczego podzespołu. Automatyzacja zazwyczaj równa się także redukcji zużycia materiałów – wszystko jest dokładnie wyliczone przed startem procesu i ilości odpadów, za których utylizację trzeba zapłacić.
Możliwość integracji systemów
Poza tym automatyzacja, wykorzystując nowoczesne technologie oraz systemy, może prowadzić do udoskonalenia wielu procesów. Jeśli dane z różnych rozwiązań zostaną zebrane w jednym miejscu, da się je przeanalizować i skuteczniej zarządzać produkcją, reagować na problemy albo dostosowywać procesy do zmieniających się potrzeb. A elastyczność jest obecnie nie tyle pożądana, ile wręcz wymagana szczególnie wtedy, gdy mówimy o szukaniu partnerów biznesowych do dłuższych współprac.
Na elastyczne podejście i omawianą automatyzację procesów stawia m.in. firma Printor, która działa na rynku od ponad 40 lat: https://printor.pl
Artykuł zewnętrzny