Jak utrzymać optymalną temperaturę na hali produkcyjnej w czasie lata?
Utrzymanie optymalnej temperatury na hali produkcyjnej jest ważne nie tylko w okresie zimowym, ale i w lecie. Zimą hale powinny być ogrzewane, by zapewnić odpowiednie warunki dla pracowników oraz do produkcji określonych towarów. Z kolei latem konieczne jest chłodzenie pomieszczeń produkcyjnych, gdyż większość hal i magazynów nadmiernie się nagrzewa. W jaki sposób obniżyć temperaturę w zakładzie w okresie letnim? Poznaj sprawdzone rozwiązania.
Dlaczego ważne jest chłodzenie hali produkcyjnej i magazynu?
Obniżenie temperatury w pomieszczeniach produkcyjnych w czasie lata jest ważne z kilku względów. Pierwszym z nich jest podniesienie komfortu pracy. Pracownicy, którzy pracują w wysokich temperaturach, są mniej wydajni i w większym stopniu narażeni na odwodnienie oraz omdlenia. Wysoka temperatura na hali i w magazynie, niezwiązana z wymogami procesu produkcyjnego, negatywnie wpływa również na jakość surowców i gotowych wyrobów. Prowadzi do przegrzewania maszyn, przez co niektóre sprzęty wyłączają się automatycznie i nie można z nich korzystać zgodnie z potrzebami. Bez obniżenia temperatury w zakładzie w czasie upałów spada wydajność pracowników i maszyn, co utrudnia realizację planu produkcyjnego i dostarczenie zamówień klientom na czas.
W jaki sposób obniżyć temperaturę na hali i w magazynie? Istnieją różne sposoby utrzymania optymalnej temperatur w zakładach produkcyjnych. Oto 3 z nich.
Chłodzenie adiabatyczne
Chłodzenie adiabatyczne to proces, w którym w komorach zraszania po bezpośrednim kontakcie powietrza z wodą dochodzi do przemiany adiabatycznej. W okresie zimowym chłodzenie tego typu odpowiada przede wszystkim za odpowiednią wilgotność powietrza, natomiast latem dzięki niemu tworzy się nawiew chłodnego, rześkiego powietrza. Taki system sprawdza się dobrze na halach i w innych pomieszczeniach, w których nie wymaga się precyzyjnej regulacji temperatury i wilgotności. Chłodzenie adiabatyczne może zastąpić bardziej energochłonne systemy chłodzące lub wesprzeć ich dzielenie w celu obniżenia kosztów produkcji. Można stosować je w praktycznie każdej gałęzi przemysłu.
System klimatyzacyjny
System klimatyzacyjny umożliwia obniżenie temperatury do wymaganego poziomu i utrzymanie go w całym pomieszczeniu. Klimatyzacja wychładza całą halę lub magazyn w jednakowym stopniu, dlatego taki system dobrze sprawdza się w branżach, w których nie można pozwolić sobie na żadne odstępstwa od przyjętej normy. W klimatyzowanej hali panują odpowiednie warunki do wytwarzania produktów, które wymagają również ściśle określonej wilgotności powietrza. System zarówno wychładza, jak i osusza powietrze, zapobiegając tworzeniu niekorzystnych warunków do produkcji.
Zielony dach
Zielone dachy cieszą się coraz większą popularnością ze względu na duży nacisk na ekologię i ograniczanie tzw. "betonozy". Rośliny na dachach ograniczają nagrzewanie hal produkcyjnych i magazynów oraz pomagają usuwać dwutlenek węgla z powietrza. Dzięki temu w naturalny sposób można ograniczyć przegrzewanie pomieszczeń produkcyjnych w lecie i jednocześnie wspomóc ochronę środowiska naturalnego na terenach industrialnych.
Artykuł zewnętrzny