Zastosowanie pomp w produkcji gęstych płynów
Tłoczenie lepkich i gęstych płynów stanowi wyzwanie dla zakładów produkcyjnych. Liczy się nie tylko prędkość podawania substancji, ale też szczelność, precyzyjne dawkowanie oraz możliwość transportu medium z cząsteczkami stałymi. W branży spożywczej, chemicznej czy lakierniczej pompy do gęstych płynów są nieodzowne. Sprawdź, jakie typy urządzeń przemysłowych sprawdzają się w nich najlepiej. Przeczytaj dalej!
Wymagania względem pomp do gęstych płynów
Ciecze gęste najczęściej są lepkie. To oznacza, że nie każdy typ pompy jest w stanie zapewnić odpowiednią wydajność i niezawodność w ich obsłudze. Dla przykładu pompy membranowe czy perystaltyczne nie sprawdzają się w takich produktach ze względu na specyficzną konstrukcję. Lepkość i wysoka gęstość produktów takich jak miód, dżemy czy smary wymusza zastosowanie pomp o wysokiej odporności na korozję oraz mocy. W niektórych przypadkach kluczowa jest nie tyle prędkość podawania substancji, ile nieprzerwany jej bieg. To samo dotyczy temperatury oraz struktury transportowanego płynu. Dlatego dla większości lepkich i gęstych produktów stosuje się pompy krzywkowe.
Profesjonalne pompy krzywkowe znajdziesz na stronie: https://www.tapflo.com.pl/pompy-krzywkowe
Pompy krzywkowe do transportu lepkich substancji
Czym jest pompa krzywkowa nazywana też wirnikową? To rodzaj konstrukcji do przesyłu substancji płynnych o wysokiej lepkości i gęstości. Wykorzystuje ruch obrotowy wirnika, który ma dodatkowe łopatki lub krzywki dla zapewnienia płynnego przetłaczania mediów. Pompy krzywkowe stosuje się zwłaszcza w tych branżach, gdzie liczy się pełna higiena, wyeliminowanie pulsacji i zminimalizowanie sił ścinających na cząstki stałe w medium.
W zdecydowanej większości przypadków pompa krzywkowa stosowana jest w branży spożywczej, farmaceutycznej lub chemicznej. Pompy te produkuje się z materiałów eliminujących powstawanie flory bakteryjnej oraz separujących od środowiska zewnętrznego. Na wysoką higienę konstrukcji wpływają też uszczelnienia oraz możliwość sanitarnego mycia. Pewność pełnej aseptyczności podkreślają certyfikaty FDA i EHEDG.
Jakie substancje transportuje się pompami krzywkowymi?
Konstrukcja pomp krzywkowych pozwala na zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Najczęściej wybiera się je w transporcie:
- Olejów i smarów. Zwłaszcza bardzo gęste i lepkie smary oraz oleje silnikowe czy przekładniowe mogą wymagać zastosowania wydajnych pomp krzywkowych.
- Produktów spożywczych. Pasztety, masła, musy, kremy, miody czy nadzienia do ciast wymagają mocnych pomp krzywkowych o wysokim poziomie aseptyczności.
- Materiałów szlifierskich. Pasty polerskie, szlifierskie oraz płyny zawierają drobne cząsteczki stałe. Pompa krzywkowa cechuje się niskim poziomem cięcia, co jest idealne dla elementów stałych w substancjach gęstych.
- Substancji chemicznych. Lakiery, żywice oraz silikony również transportuje się w pompach krzywkowych o wysokim poziomie szczelności.
Oczywiście pompa krzywkowa to niejedyna konstrukcja do lepkich i gęstych płynów. Jest jednak niezawodna i idealnie sprawdza się do substancji spożywczych, produkcji leków oraz przesyłu chemicznych substancji smarujących.
Artykuł zewnętrzny