Odlewanie rotacyjne: Rewolucja w produkcji komponentów
Produkcja komponentów o dużych rozmiarach bywa wymagająca, niezależnie od zastosowanego materiału. Wyroby wielkogabarytowe wykonane z metalu lub drewna montuje się zwykle z kilku różnych części, które należy trwale ze sobą połączyć. Spore ułatwienie pod tym kątem przyniosły tworzywa sztuczne, a w szczególności technologia znana jako odlewanie rotacyjne. Wspomnianą metodą da się uzyskać jednolite elementy o znacznych rozmiarach, ważące kilkadziesiąt, a nawet kilkaset kilogramów. Rotomoulding ma na tym polu ogromną przewagę również względem wtryskiwania i wytłaczania, gdzie ograniczenia konstrukcyjne przyrządów nie pozwalają na formowanie elementów o tak dużej masie.
Czy odlewanie rotacyjne to technologiczny skok w produkcji?
Omawiana technologia dzięki swojej wszechstronności jest powszechnie stosowana w wielu branżach, gdzie potrzebne są wyroby o sporych gabarytach. Doskonałym przykładem mogą być pojemniki na chemikalia, paliwa lub żywność. Przechowywanie w skali przemysłowej różnego rodzaju płynów i substancji sypkich wymaga ogromnych i szczelnych zbiorników, a na produkcję tego typu komponentów z plastiku pozwala wyłącznie odlewanie rotacyjne. Wykorzystuje się je również do tworzenia barier i oznakowania drogowego, które musi osiągać spore rozmiary. Ostatnim budzącym wyobraźnię przykładem niech będą łodzie i kajaki - ich plastikowe kadłuby także wykonuje się poprzez rotomoulding.
Zalety technologiczne odlewania rotacyjnego
Jakimi korzyściami pod kątem produkcji charakteryzuje się odlewanie rotacyjne? Najważniejszym atutem jest przede wszystkim brak odpadów - całość procesu (od grzania, przez topienie, aż po formowanie i chłodzenie) odbywa się w szczelnej formie, bez udziału zewnętrznego ciśnienia. Tak przygotowany komponent nie wymaga obróbki wykańczającej, a na jego powierzchni nie widać linii i łączeń, co korzystnie wpływa na walory estetyczne.
W przypadku skomplikowanych komponentów atutem jest możliwość zamieszczenia w formie dodatkowych elementów, takich jak trzpienie, króćce czy tuleje. W procesie produkcji pokrywa je topiący się plastik, dzięki czemu stają się integralną częścią wyrobu. W przypadku wyjątkowo dużych komponentów można zastosować w strukturze odlewu specjalne użebrowanie, które zwiększy sztywność ścianek.
Odlewanie rotacyjne jest również stosunkowo tanie jeśli chodzi o przygotowanie produkcji. Pod kątem oprzyrządowania główny koszt stanowi forma zbudowana ze stali lub aluminium. Pierwszy z wymienionych metali będzie korzystniejszy pod kątem ekonomicznym, drugi natomiast generuje większe koszty, ale pozwala uzyskać bardziej skomplikowane kształty wyrobu końcowego.
Artykuł zewnętrzny