Jaki ekwipunek pozwoli przeprowadzić płukanie instalacji CO?
Chcesz samodzielnie przeprowadzić płukanie instalacji CO w swoim domu? A może przygotowujesz się do założenia firmy oferującej tę i pokrewne usługi? W obu tych przypadkach od czegoś musisz zacząć. W jaki sprzęt i akcesoria do płukania instalacji CO powinieneś się wyposażyć, aby móc rozpocząć prace? Dlaczego jest to tak ważne?
Dlaczego płukanie instalacji CO jest konieczne?
Instalacje grzewcze wydają się być szczelne – ostatecznie jest to system zamknięty. Mimo to, dostają się do nich drobinki minerałów, czy substancje biologiczne, m.in. resztki pancerzy owadów, bardzo małe zarodki lub efekty korozji samych rur. Z czasem może nazbierać się ich całkiem sporo (w nieprzyjemnej postaci szlamu, czy biofilmu) – na tyle, by zmniejszyć przepływ wody i w efekcie ograniczyć wydajność grzewczą. Jeśli pojawił się u Ciebie ten problem lub praca rur wydaje Ci się nienaturalnie głośna, to znak, że już najwyższa pora na płukanie instalacji CO.
Pompa do płukania instalacji CO
Przy procesie oczyszczania potrzebna będzie pompa do płukania instalacji. Na rynku dostępne jest wiele modeli – wystarczy spojrzeć np. na ofertę sklepu internetowego Techcenter, dostępną w kategorii https://techcenter.pl/plukanie-instalacji. Zatem dobrze wiedzieć, czego się szuka. Jeśli zależy Ci na szybkim płukaniu, wybierz pompę generującą wysokie ciśnienie, jak Kammak Prof-05 (8 bar w zupełności wystarczy do trudnych zadań, chyba że masz do czynienia z instalacją niepewnej konstrukcji – to może okazać się zbyt dużo). Z drugiej strony, możesz skorzystać z dodatkowych funkcji – np. pompa Kammak Prattik 25 pozwala na zmianę kierunku przepływu cieczy, atakując zakamienienia z obu stron. Dzięki temu wystarcza jej ciśnienie 1 bar, które nadrabia szybkością przepływu wody (150 l/min zamiast 60 l/min).
Zwiększ skuteczność używając płynu odkamieniającego
Płukanie instalacji CO samą wodą już poprawi jej stan, jednak nie wystarczy do pozbycia się złogów kamienia, które przywarły do rur. Aby usunąć osady wapienne i tlenki metali, konieczne będzie skorzystanie z odpowiedniego środka do odkamieniania. Typowa pompa do płukania instalacji pracuje dobrze z 10% mieszanką skoncentrowanego preparatu. Warto wybrać środek taki jak CalcTech H, który zmienia swoje zabarwienie podczas pracy – dzięki temu będziesz mógł monitorować postępy.
Czy niezbędny jest filtr magnetyczny?
Nie, jednak pomaga. Zastosowanie filtra magnetycznego, np. Combimag Dual, pozwala na znaczące skrócenie czasu pracy. Podgrzewając dodatkowo wodę i wykorzystując bardzo silne magnesy (11 000 Gs = 1.1 T) wychwytuje krążący w instalacji czarny tlenek żelaza – do 2 kg za jednym użyciem. Ponadto, przy czyszczeniu filtra możliwe jest równoczesne płukanie instalacji CO.
Artykuł zewnętrzny