Systemy wentylacji a systemy klimatyzacji - czy jedno może zastąpić drugie?
Systemy klimatyzacji czy systemy wentylacji, które będą lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem? Aby dokonać optymalnego wyboru, warto wcześniej poznać zasady funkcjonowania obu systemów – różnice, wady i zalety. Poprzez wentylację dochodzi do wymiany powietrza na świeże, pochodzące z zewnątrz. System klimatyzacji, co do zasady nie wymienia powietrza, natomiast korzystnie wpływa na jego parametry, co przekłada się m.in. na komfort termiczny, czy odpowiednią wilgoć. Czy jeden z systemów może zastąpić drugi? Sprawdź, jakie korzyści niesie za sobą zakup i instalacja systemu klimatyzacji oraz systemu wentylacji?
Z artykułu dowiesz się między innymi:
- Czym są systemy wentylacji?
- Jak działają systemy klimatyzacji?
- Jaka jest różnica między klimatyzacja a wentylacja?
Systemy klimatyzacji a systemy wentylacji – czy to, to samo?
Różnice pomiędzy oboma rozwiązaniami są znaczne, zatem nie należy ich mylić, ani korzystać z obu nazw na przemian.
Systemy wentylacji
Systemy wentylacji funkcjonują wszędzie tam, gdzie istnieje swobodny dostęp do okien lub kanałów wentylacyjnych. Kluczowym parametrem w tym przypadku jest przepływ powietrza. Funkcją wentylatorów jest usunięcie z obiektu zużytego i doprowadzenie w jego miejsce świeżego powietrza.
W przypadku konwencjonalnych urządzeń wentylacyjnych użytkownicy nie mają wpływu na parametry. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy wentylację połączy się z rekuperacją. Oba rozwiązania umożliwiają odzyskanie ciepła z powietrza wywiewanego na zewnątrz obiektu.
Systemy klimatyzacji
Systemy klimatyzacji w mieszkaniu, domu jednorodzinnym, czy firmie pozwala na zachowanie komfortu termicznego, oraz odpowiedniej wilgotności w sposób stabilny, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.
Jest to szczególnie istotne w trakcie gorących miesięcy letnich lub w okresach kwitnienia roślin, co stanowi poważny problem dla osób wykazujących tendencje alergiczne. Dodatkowo niektóre klimatyzatory można wykorzystać jako alternatywne źródło ciepła.
Nowoczesne Systemy wentylacji i klimatyzacji, z którymi można zapoznać się dzięki uprzejmości firmy lemar, oferują szereg udogodnień i funkcji dodatkowych poprawiających komfort korzystania z obu systemów.
Zasada funkcjonowania systemu wentylacji
Zasada funkcjonowania systemu wentylacji zależna jest od jej rodzaju.
Wyróżnia się dwa podstawowe typy wentylacji:
-
wentylacja grawitacyjna;
-
wentylacja mechaniczna.
Wentylacja grawitacyjna
Wentylacja grawitacyjna doprowadza do wymiany powietrza na skutek konwekcji. Jest to ruch powietrza, spowodowany różnicą jego gęstości i ciśnienia. Powietrze cieplejsze, wydostające się z wnętrza budynku, ma gęstość mniejszą aniżeli chłodniejsze wpływające z zewnątrz. W efekcie unosi się ono ku górze pomieszczenia.
Wentylacja grawitacyjna funkcjonuje w sposób niestabilny, jednak jest ona traktowana, jako bezawaryjna, oczywiście pod warunkiem zachowania drożności przewodów wentylacyjnych.
Wentylacja grawitacyjna sprawdza się w starszych budynkach. Nowe obiekty, z uwagi na swoją szczelność, wymagają zastosowania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. W ten sposób użytkownicy zyskują nie tylko świeże powietrze, lecz także obniżają koszty ogrzewania.
Wentylacja mechaniczna
W mechanicznych systemach wentylacji transport powietrza zostaje wymuszony przez różnego rodzaju wentylatory. Dodatkowo w nowoczesnych urządzeniach stosuje się obróbkę powietrza polegającą m.in. na filtrowaniu, jonizacji i ogrzewaniu.
W zależności od rozwiązań technicznych i kierunku ruchu powietrza wentylację mechaniczną dzieli się na:
- wentylację nawiewną;
- wentylację nadmiarową;
- wentylację powrotną.
Zasada funkcjonowania systemu klimatyzacji
Klimatyzatory wykorzystują czynnik chłodniczy, przepływający pomiędzy parownikiem a skraplaczem. W parowniku medium pobiera ciepło z wnętrza pomieszczenia, które wraca do otoczenia w skraplaczu. Przejście czynnika chłodniczego w stan ciekły lub gazowy możliwe jest dzięki zastosowaniu sprężarki oraz zaworu rozprężnego.
Klimatyzacja składa się z kilku podstawowych elementów:
- parownika;
- skraplacza;
- sprężarki;
- zaworu rozprężnego;
W klimatyzatorach znajdują się wentylatory, wymuszające rotację powietrza wokół wymienników. Wypada w tym miejscu podkreślić funkcjonalność nowoczesnych klimatyzatorów, w których nacisk został położony na wysoką jakość powietrza, wydajność i bezpieczeństwo zdrowotne. Design stosowany przy produkcji pozwala dostosować systemy klimatyzacji do każdego wystroju wnętrza.
Montowane w klimatyzatorach filtry eliminują z powietrza zanieczyszczenia, a także czynniki mikrobiologiczne (np. pyłki alergenów). Klimatyzacja zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów dzięki możliwości usunięcia z powietrza nadmiaru wilgoci.
Czy można zastąpić wentylację klimatyzacją?
Z uwagi na różnice występujące w sposobie działania systemu klimatyzacji i systemu wentylacji, trudno jest mówić o zastępowaniu jednego drugim. Nie ma natomiast żadnych przeszkód, by poszczególne systemy potraktować jako uzupełnienie.
Ważne jest, by nabywać wyposażenie będące wyłącznie owocem pracy uznanej na krajowym rynku firmy. Pozwoli to na zapewnienie sobie bezawaryjnej i bezpiecznej pracy urządzeń, niezależnie od ich przeznaczenia.
Artykuł zewnętrzny