Znaczenie regularnej konserwacji drabin dla bezpieczeństwa
Drabiny służyć mogą jako narzędzia pracy, ale modele zewnętrzne odgrywają ogromną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom i użytkownikom budynków. Aby z drobiny można było korzystać w sposób bezproblemowy i bezpieczny, należy o nią odpowiednio dbać, czyli konserwować.
Jak każdy sprzęt, drabiny wymagają okresowych przeglądów, konserwacji i napraw. Dotyczy to w szczególności drabin zewnętrznych, instalowanych na budynkach, które narażone są na negatywny wpływ czynników atmosferycznych, zwłaszcza w sezonie jesiennym oraz zimowym. Ich stan techniczny jest ogromnie istotny, ponieważ służą one ewakuacji, a zatem zapewnieniu bezpieczeństwa osobom przebywającym w budynkach.
Drabiny zewnętrzne - zadania
Drabiny instalowane na zewnątrz budynków służą dostawaniu się na dach oraz schodzeniu z niego. Korzystać z nich mogą pracownicy wykonujący prace serwisowe i porządkowe na dachach, ale drabiny te służą również ewakuacji, czyli zorganizowanemu opuszczaniu budynków w razie wystąpienia zagrożenia dla zdrowia i życia przebywających w nim osób, np. pożaru czy wybuchu. Dlatego ich stan techniczny musi być nienaganny i stale kontrolowany, czemu służy konserwacja. W zależności od wysokości budynku i umiejscowienia drabiny stosować należy zestawy z koszem ochronnym lub bez niego, takie jak modele: https://www.crynoline.pl/.
Konserwacja drabiny - przegląd
Pierwszą czynnością, jaką wykonać należy podczas konserwacji drabiny, jest ocena ogólnego jej stanu. Dotyczy to zarówno drabin zewnętrznych, jak i składanych, używanych wewnątrz budynków. W obu przypadkach przegląd taki jest konieczny zwłaszcza po sezonie zimowym. Sprawdzić trzeba, czy nie ma pęknięć, wgnieceń lub innych widocznych gołym okiem uszkodzeń. Ważne jest określenie, czy poszczególne elementy nie uległy poluzowaniu, a także czy wyposażenie dodatkowe jest kompletne. Stabilizatory, stopki, łańcuchy i pasy zapobiegające samoczynnemu złożeniu się drabiny muszą znajdować się na swoimi miejscu i działać prawidłowo. Należy upewnić się, w jakiej kondycji są np. przeguby – jeśli nasza drabina jest w nie wyposażona. W przypadku prostych usterek, takich jak nasmarowanie niektórych elementów bądź wymiana stopek, konserwację drabiny wykonać można samodzielnie. W przypadku wykrycia niepokojących objawów takich jak: poluzowane nity, nienaturalne wygięcia szczebli lub podłużnic, należy zwrócić się do specjalistów.
Drabiny zewnętrzne - dbałość i konserwacja
O każdą drabinę warto dbać w taki sposób, aby uniknąć jej nadmiernego zużycia czy uszkodzeń. Dotyczy to każdego typu tego narzędzie, w tym szczególnie drabin stosowanych na zewnątrz budynków - zarówno przystawnych, rozkładanych, jak i montowanych na stałe. Stosowna dbałość o sprzęt z całą pewnością pozytywnie wpływa na jego odporność i żywotność. Drabinę należy zatem regularnie czyścić, najlepiej przy zastosowaniu denaturatu lub wody i środków myjących. W razie zabrudzenia drabiny farbami, smarami bądź tłuszczami, konieczne będzie użycie rozpuszczalnika. Co ważne, musi on być nieagresywny, aby nie zniszczył zewnętrznej powłoki.
W przypadku korzystania z drabiny przegubowej, bezwzględnie trzeba dbać o stan przebudów, od którego zależy sprawność działania drabiny o bezpieczeństwo jej użytkowania. Należy na bieżąco je czyścić, usuwając kurz, piasek oraz wszelkie inne zabrudzenia. Aby zadbać o ich sprawność, warto je konserwować, używając w tym celu smaru.
Regularne czyszczenie każdej drabiny i konserwacja jej najważniejszych elementów zapewnią wieloletnią trwałość oraz bezpieczeństwo poruszania się po niej.
Artykuł zewnętrzny