Jak zbudowane są węży do wody w instalacjach przemysłowych?
Węże do wody w instalacjach przemysłowych służą do transportowania wody za pomocą wodociągu, wody na użytek przemysłowy, gorącej i zimnej wody do płukania, wody chłodzącej oraz ścieków. Muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, w przeciwnym razie mogą nie wytrzymać trudnych warunków i nie będą odporne na pękanie. W swoim składzie nie mogą zawierać żadnych szkodliwych substancji. W artykule wyjaśniamy, jak zbudowane są węże do wody na potrzeby instalacji o charakterze przemysłowym.
1. Jak zbudowane są węże do wody na cele przemysłowe
2. Węże z materiałów wysokiej jakości
3. Jakie węże do wody? Węże dla przemysłu
Węże przyłączeniowe do wody to niezbędne elementy każdej instalacji sanitarnej. Przede wszystkim mają zastosowanie w przemyśle. Mają zupełnie inne właściwości niż powszechnie znane węże ogrodowe. Występują w różnych długościach, dzięki czemu bez problemu można je dopasować do każdej projektowanej instalacji. W grupie węży przeznaczonych na użytek przemysłowy można znaleźć również wąż do wody typu płaskiego, który nadaje się do wykorzystywania jako wąż hydrantowy, nawadniający oraz wąż pożarniczy. Taki wąż może być używany też w budownictwie oraz w rolnictwie. Kupując węża, warto zwracać uwagę na renomę producenta i jakość wykonania produktu. Z tego względu korzystnie jest kupować węże w specjalistycznym sklepie, który koncentruje się na starannej selekcji sprzedawanych produktów.
Jak zbudowane są węże do wody na cele przemysłowe
Wąż do wody jest zbudowany z następujących warstw:
- Z warstwy wewnętrznej: musi być ona dopasowana do rodzaju wody, która ma być transportowana. W szczególności ta warstwa ma znaczenie w przypadku wody pitnej.
- Z warstwy wzmacniającej: ta warstwa jest odpowiedzialna za wytrzymałość produktu na ciśnienie robocze. Może być to oplot stalowy, tekstylny lub syntetyczny.
- Z warstwy zewnętrznej: warstwa ta ma stanowić ochronę dla węża przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Chroni też przed uszkodzeniami o charakterze mechanicznym.
Na rynku można kupić węże ssące i ssąco — tłoczne, które mają dodatkowe zbrojenie i pozwalają na pracę pod ciśnieniem. Jeśli chodzi o prawidłowe działanie instalacji, to prace zawsze muszą być wykonywane zgodnie z projektem i zaleceniami producentów. Pod uwagę trzeba brać nie tylko długość węża i jego rodzaj, ale i akcesoria dodatkowe, takie jak złącze CAMLOCK. Kamloki, czyli złącza CAMLOCK, służą do połączenia ze sobą dwóch węży. Stosuje się je także w celu złączenia węża z instalacją rurową. Kwestia wymiany węża do wody może zależeć od zaleceń producentów oraz od tego, czy w instalacji nie występują częste awarie z różnych przyczyn.
Węże z materiałów wysokiej jakości
Przy wybieraniu węża trzeba brać pod uwagę parametry takie jak ciśnienie robocze, temperatura pracy, promień gięcia, średnica wewnętrzna i normy, które są bardzo ważne zwłaszcza w przypadku wody do celów spożywczych i wszelkiego rodzaju chemikaliów. Produkty muszą mieć zgodność z normami krajowymi i obowiązującymi na obszarze UE.
Jakie węże do wody? Węże dla przemysłu
Na rynku jest wiele rodzajów węży do wody. Są to węże do wody zimnej, węże gumowe do gorącej wody (węże EPDM), węże do brudnej wody i do ścieków, węże strażackie i węże płaskie do wody. Popularny w stosowaniu wąż gumowy może być wykonany z gumy trudnopalnej, może być odporny na przejechanie, może mieć oznakowanie umożliwiające zauważenie go w ciemności — przykładowo takie właściwości są bezcenne w czasie gaszenia pożarów. W razie wątpliwości co do wyboru węża zawsze można poprosić obsługę sklepu o fachowe doradztwo.
Artykuł zewnętrzny