Rodzaje bram przemysłowych i ich zastosowanie
Bramy przemysłowe muszą być dostosowane do rodzaju budynku. W wielu miejscach ważne jest szybkie otwieranie i zamykanie bramy, w innych trzeba uwzględnić specjalne wymogi przeciwpożarowe, a niekiedy znaczenie ma estetyka. Jakie są rodzaje bram przemysłowych i gdzie się je stosuje?
Bramy segmentowe o wszechstronnym zastosowaniu
Brama segmentowa zapewnia bardzo dobrą ochronę przed utratą ciepła i wygodne użytkowanie. Skrzydło w takich bramach porusza się wzdłuż prowadnic pionowych na ścianie i poziomych pod sufitem, dzięki czemu nie zajmuje wiele miejsca. Prowadzenie można zamontować na wiele różnych sposobów, co pozwala na dostosowanie bramy do warunków zabudowy. Bramy segmentowe można również wyposażyć w dodatkowe zabezpieczenia i elementy, np. przeszklenia, drzwi przejściowe czy wentylację.
Zastosowanie przemysłowych bram segmentowych to głównie:
- budownictwo wielorodzinne,
- warsztaty samochodowe,
- obiekty logistyczno-magazynowe,
- hale przemysłowe,
- salony samochodowe,
- myjnie samochodowe.
Bramy roletowe - funkcjonalność i więcej miejsca
W budynkach, w których trzeba zaoszczędzić jak najwięcej miejsca, stosuje się również bramy przemysłowe z kurtyną zwijaną. Kaseta z wałem nawojowym można znajdować się w otworze, wewnątrz budynku lub na zewnątrz, dzięki czemu można dostosować montaż bramy do istniejących warunków. Bramę można doposażyć m.in. w napęd zewnętrzny, system kontroli dostępu, przeszklenia oraz wentylację. Kurtyna występuje w wersji z ociepleniem lub bez (np. przegrody wewnątrz budynków). Bramy roletowe stosuje się m.in. w sklepach, centrach handlowych, halach przemysłowych i magazynach.
Dbające o bezpieczeństwo bramy przeciwpożarowe
Na rynku dostępne są również bramy przemysłowe przeciwpożarowe, które automatycznie zamykają przejście pomiędzy dwiema strefami w chwili wystąpienia zagrożenia pożarowego. Brama spowalnia rozprzestrzenianie się ognia i dymu, co ułatwia ewakuację osób oraz przeprowadzenia akcji gaśniczej. Bramę można wyposażyć w dodatkowe środki bezpieczeństwa, np. system sygnalizacji pożaru, monitoring, kontrolę dostępu. Ten rodzaj przegród stosuje się w budynkach biurowych, budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach przemysłowych.
Bramy przeciwpożarowe występują w formie:
- bram przesuwnych,
- bram rozsuwanych,
- bram rozwiernych,
- bram opuszczanych,
- bram rolowanych.
Bramy szybkobieżne dla większej termoizolacji
Niektóre przegrody przemysłowe otwierają się i zamykają znacznie szybciej niż standardowe. Dzięki temu można ograniczyć przenikanie ciepła pomiędzy strefami oddzielonymi bramą, a także przyspieszyć transport wewnątrzzakładowy. Stratom ciepła zapobiega także wypełnienie bramy, które może być dostosowane do pomieszczeń wymagających wysokiego poziomu termoizolacyjności (chłodnie, mroźnie). Bramy szybkobieżne stosuje się w różnych gałęziach przemysłu, a szczególnie w branży spożywczej, tj. w zakładach produkcyjnych, magazynach, hipermarketach i hurtowniach.
Bramy podwieszane przesuwne - tam, gdzie trzeba oszczędzać miejsce
W tym modelu bramy skrzydło otwiera się w bok, sunąc wzdłuż prowadnicy zamontowanej u góry. Taka brama nie zajmuje miejsca wewnątrz budynku, co ma znaczenie szczególnie w magazynach, halach przemysłowych czy hurtowniach. Dzięki bezprogowej konstrukcji bramy podwieszane przesuwne umożliwiają swobodne przemieszczanie się pojazdami. W celu ograniczenia strat energii bramę można wyposażyć w ocieplane skrzydło, zaś dla wygodnego użytkowania można zastosować automatyczny napęd.
Bramy harmonijkowe do bardzo dużych otworów
Bramy ze skrzydłami składanymi na bok sprawdzają się zwłaszcza przy niskich nadprożach i bardzo szerokich otworach. Ten typ bramy można zastosować np. w hangarach, lotniskach, salach wystawowych, halach przemysłowych, warsztatach czy zajezdniach tramwajowych. Gdy budynek musi wyglądać stylowo, a wnętrze powinno być dobrze doświetlone, skrzydła mogą być wykonane z bezpiecznej szyby lub poliwęglanu. Dla lepszej izolacji termicznej bramy harmonijkowe są wyposażone w uszczelki przymykowe w krawędziach skrzydeł oraz uszczelki szczotkowe w dolnej części.
Artykuł zewnętrzny