Oprogramowanie do zarządzania produkcją - jakie wybrać dla swojej firmy?
Zarządzanie wszystkimi procesami w firmie produkcyjnej wymaga rozległej wiedzy oraz zatrudnienia wykwalifikowanego personelu. Każdy specjalista pracujący w takim przedsiębiorstwie ma wiele obowiązków, o których nieustannie powinien pamiętać. Takie firmy funkcjonują na zasadzie łańcuszka, gdzie niepowodzenia na dowolnym etapie mają wpływ na efektywność i poprawność realizowanych działań.
Pojawienie się na rynku nowoczesnych systemów informatycznych miało ogromny wpływ na rozwój przemysłu. Cyfryzacja niektórych działań związanych z zarządzaniem i kontrolą produkcji przyczyniła się do redukcji błędów oraz poprawy jakości samego procesu. Ma to obecnie szczególne znaczenie dla konkurencyjności firm. Liczba systemów bazujących na różnej technologii jest spora – jak zatem wybrać produkt adekwatny do oczekiwań? O tym postaramy się opowiedzieć poniżej.
System ERP – wszechstronne oprogramowanie do zarządzania firmą
Większość firm działających nie tylko w sektorze produkcji, ale ogólnie w biznesie wie, czym są systemy ERP. To w dużym skrócie oprogramowanie odpowiedzialne za zarządzanie wszystkimi procesami w przedsiębiorstwie. Umożliwia generowanie raportów oraz integruje różne działy i procesy w danej organizacji. Posiada budowę modułową, dzięki której w firmie zawsze panuje porządek. W zależności od struktury może odpowiadać za zarządzanie zasobami finansów, księgowości, zaopatrzenia, czy produkcji. Wszystko to odbywa się w jednym systemie, który dla wygody najczęściej umieszcza się w chmurze wirtualnej.
Skupiając się jednak na oprogramowaniu skierowanym bezpośrednio do firm produkcyjnych, warto wspomnieć o MES. Zazwyczaj takie narzędzie bywa kompatybilne z ERP, pełniąc tym samym funkcję jednego z modułów.
System MES – co obejmuje?
Oprogramowanie MES (z ang. Manufacture Execution System) to w tłumaczeniu na język polski system zarządzania produkcją. Nie ma narzędzia, które w sposób bardziej precyzyjny odpowiadałoby za kontrolę i raportowanie wszystkich czynności odbywających się na zakładzie produkcyjnym w czasie rzeczywistym. Potwierdzeniem tego jest produkt z oferty Quantum Qguar. Dzięki wszystkim funkcjom oraz kompatybilności oprogramowania z urządzeniami elektronicznymi, moduł MES obejmuje kontrolę nad utrzymaniem ruchu, logistyką, planowaniem, zasobami czy stanem maszyn.
Jakie funkcje powinien posiadać dobry system zarządzania produkcją?
Możliwość regularnego śledzenia i monitorowania procesów produkcyjnych pozwala zauważyć niską efektywność osób zatrudnionych bądź maszyn znajdujących się na hali. W wielu przypadkach szczegółowe analizy i raporty umożliwiły wcześniejsze wykrycie usterek w sprzęcie, co z kolei pozwoliło na ich naprawę przed wystąpieniem przestojów. Taka sytuacja w żaden sposób nie wpłynęła więc na obniżenie efektywności.
Dzięki obecności systemu zarządzania produkcją, każdy pracownik doskonale zna swoje obowiązki. Wszystko planowane jest przez program w sposób automatyczny, a możliwość ręcznego wprowadzania zmian jedynie udoskonala rzeczywisty przebieg wydarzeń. Warto skorzystać z oferty firmy Quantum Qguar, dysponującej różnymi narzędziami, służącymi poprawie wydajności firm produkcyjnych.
Artykuł zewnętrzny