Sznur dylatacyjny
Wśród materiałów, jakie są stosowane przede wszystkim w budownictwie, coraz większą popularność zyskuje sznur dylatacyjny. Czym jest? Kiedy może się przydać? W jaki sposób prawidłowo z niego korzystać?
Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w naszym artykule. Zainteresowany/Zainteresowana? Czytaj dalej!
Sznur dylatacyjny – co to jest?
Sznur dylatacyjny to elastyczny materiał, służący do wypełnienia szczeliny dylatacyjnej, uszczelnień szkła profilowego oraz spoin na złączach budowlanych. Umieszczony między poszczególnymi elementami konstrukcyjnymi, pomaga uzyskać prawidłowy przekrój takich spoin oraz odpowiedni rozkład sił. Dodatkowo zapobiega uszkodzeniom obiektu oraz nie dopuszcza do powstawania rys i pęknięć. Jest stosowany przed nakładaniem mas uszczelniających (na przykład podczas dylatacji posadzek). To właśnie dzięki sznurom dylatacyjnym – mimo zmiany temperatury – płytki na balkonie nie pękają i nie dochodzi pod nimi do zawilgocenia.
Sznury dylatacyjne są produkowane z polietylenu (dokładniej: pianki polietylenowej) o zamkniętej strukturze komórkowej. Materiał ten jest spieniony, sieciowany oraz odporny na kilka czynników – przede wszystkim na starzenie się, na zróżnicowane warunki atmosferyczne oraz na szereg związków chemicznych. Skutecznie redukuje konstrukcyjne naprężenia i minimalizuje zużycie mas uszczelniających (na przykład silikonu). Zwykle ma okrągły przekrój, którego średnica wynosi od 6 mm do nawet 22 mm. Sprawdza się w połączeniu z poliuretanem, poliakrylami czy silikonami.
Sznur dylatacyjny cechuje się doskonałą wytrzymałością, co szczególnie widać przy jego rozciąganiu. Ma formę elastycznego, ściśliwego, nienasiąkliwego walca. Jego montaż nie należy do skomplikowanych czynności. Szczególnie, że do klienta trafia zazwyczaj w postaci materiału nawiniętego na szpulę.
Sznur dylatacyjny – w jaki sposób można z niego korzystać?
Sznury dylatacyjne są przeznaczone do uzupełniania różnego typu szczelin – zarówno tych pionowych, jak i poziomych. Stosując to rozwiązanie, można je wręcz formować, zmniejszając tym samym ich rozmiar.
Jak dokładnie to działa? Wszystko zaczyna się od doboru właściwego rozmiaru sznura dylatacyjnego. Konkretnie: trzeba zwrócić uwagę na jego średnicę – musi pasować do wielkości szczeliny, którą tym materiałem chcemy zakleić. Najlepiej, jeśli średnica sznura jest około 20-50 procent większa, niż szerokość przerwy, która jest do zniwelowania. Daje to gwarancję zachowania odpowiedniej szczelności.
Kolejną czynnością, jaką należy wykonać, jest dokładne oczyszczenie szczeliny z zanieczyszczeń. Po przeprowadzeniu tego zabiegu, wystarczy zacisnąć sznur dylatacyjny, a następnie zaaplikować go do wspomnianej szpary. Najlepszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie go w każdym punkcie szczeliny na jednakowej głębokości (najlepiej w jej połowie).
Co ważne, tego typu prace należy przeprowadzać w odpowiednich warunkach. Nigdy w czasie mrozów! Temperatura powinna się utrzymywać na poziomie 10-25°C. Nie bez znaczenia jest również wilgotność – zarówno powietrza, jak i ścian. W tym pierwszym przypadku nie może ona przekroczyć 80 procent. Z kolei w drugim – nie powinna być wyższa, niż 4 procent.
Chcesz poznać jeszcze więcej specjalistycznych danych, dotyczących sznura dylatacyjnego oraz jego aplikacji? Znajdziesz je TUTAJ.
Do czego można zastosować sznur dylatacyjny?
Sznur dylatacyjny jest materiałem, który z powodzeniem sprawdzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów (mieszkalnych oraz użyteczności publicznej). Jest rekomendowany nie tylko do uszczelniania elementów betonowych, ale również posadzek ceramicznych. Ponadto znajduje zastosowanie w budownictwie drogowym, mostowym i lotniskowym.
Przykładowo, sznury dylatacyjne można wykorzystać do hydroizolacji balkonu, basenu czy tarasu. Z powodzeniem wypełnią również szczeliny na chodnikach, parkingach, w garażach oraz na dachach. To również rozwiązanie, z którego można skorzystać przy montażu okien i drzwi.
Artykuł zewnętrzny