Pompa ciepła monoblok - jak dobrze wybrać?
Co to jest pompa ciepła monoblok?
Pompa ciepła monoblok to samodzielne urządzenie, które składa się z tylko jednej jednostki. We wspomnianej jednostce znajduje się zarówno układ chłodniczy, jak i hydrauliczny. Tego typu pompa jest montowana na zewnątrz budynku, najczęściej blisko ściany i w niewielkiej odległości od gruntu.
Jak działa pompa ciepła monoblok? Zasada działania pompy ciepła monoblok jest taka sama jak w przypadku pompy typu split. Urządzenia różnią się jedynie konstrukcją. Ogrzanie wody użytkowej następuje w jednej jednostce. Urządzenie jest fabrycznie napełnione czynnikiem chłodniczym. Dzięki temu, że za szczelność pompy odpowiada producent, do jej zamontowania nie trzeba posiadać uprawnień F-gazy.
Pompa ciepła monoblok – kiedy się sprawdzi?
Pompa ciepła typu monoblok to rozwiązanie podobne do pompy typu split – zasada działania urządzeń jest taka sama. To powoduje, że ciężko jednoznacznie stwierdzić, które urządzenie sprawdzi się lepiej. Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła monoblok? Poniżej kilka argumentów, które przemawiają za tym rozwiązaniem.
- Prosty montaż
Do zamontowania pompy ciepła monoblok, instalator nie musi posiadać uprawnień F-gazy, które jest wymagane np. w przypadku pompy typu split. Montaż jest prosty, a ryzyko popełnienia podczas niego błędu – znikome.
- Brak dodatkowych zobowiązań
Pompa nie musi mieć założonej karty urządzenia. Nie trzeba też przeprowadzać co roku kontroli jej szczelności.
- Brak instalacji wewnątrz domu
Pompa jest montowana jedynie na zewnątrz budynku. Nie ma zatem konieczności wygospodarowania dodatkowego miejsca na urządzenie wewnątrz domu. To sprawia, że pompa ciepła monoblok idealnie sprawdzi się w mniejszych budynkach.
- Cicha praca
Pompa ciepła monoblok pracuje cicho, dlatego można ją umieścić np. blisko miejsc wypoczynku, np. przy tarasie.
- Możliwość otrzymania dotacji
Na zakup pompy ciepła monoblok, można otrzymać dofinansowanie z programu Moje Ciepło lub Czyste Powietrze. To dobry sposób na minimalizację kosztów zakupu i instalacji pompy.
Pompa ciepła monoblok – jaką wybrać?
Żeby pompa ciepła monoblok działała w sposób efektywny, musi być odpowiednio dobrana pod względem mocy. W tej kwestii najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, który na podstawie wywiadu z właścicielem domu, przeanalizuje zapotrzebowanie budynku na ciepło i doradzi, jaka moc urządzenia będzie najlepsza. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z audytu energetycznego. To rozwiązanie, które pomoże ustalić, jakie prace należałoby wykonać w budynku, by maksymalnie zoptymalizować koszty ogrzewania i podgrzania wody.
Artykuł sponsorowany