Mobilne odciągi dymów spawalniczych - w jakich sytuacjach sprawdzi się tego typu rozwiązanie?
Dlaczego warto inwestować w odciągi? Kluczowym argumentem powinna być troska o zdrowie pracowników!
Spawanie to zabieg łączenia materiałów. Aby wszystko poszło zgodnie z planem, tworzywo, z którym pracujemy musi zostać nagrzane, a następnie stopione w miejscu, gdzie ma pojawić się łączenie. Źródłem ciepła jest łuk spawalniczy – w taki sposób wygląda np. spawanie elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych (TIG).
Podczas generowania tak wysokich temperatur dochodzi nie tylko do uwolnienia ogromnej energii cieplnej, ale i wielu gazów, które mogą zagrażać pracownikom. Z podobnym problemem mierzą się osoby zajmujące się skrawaniem np. na tokarce czy frezarce.
W większości zakładów świadczy się takie rodzaje usług, jak:
- obróbka wiórowa,
- obróbka ścierna,
- obróbka ubytkowa,
- obróbka obwiedniowa.
To zaś oznacza, że w bardzo krótkim czasie, w bliskim otoczeniu pracownika, może dochodzić do uwolnienia substancji potencjalnie szkodliwych, np. cząstek:
- niklu,
- aluminium,
- miedzi,
- magnezu,
- żelaza.
Ich wdychanie to prosta droga do wielu różnych jednostek chorobowych. W optymistycznym układzie pracownik w porę odejdzie od stanowiska pracy i skończy się tylko na bólu głowy lub nudnościach. Może zdarzyć się jednak, że konsekwencje długo trwającej ekspozycji będą tragiczne.
Nauka udokumentowała wiele sytuacji, kiedy obecność jednego z tych metali doprowadziła np. do wystąpienia anemii, degenerowania kory mózgowej czy nieodwracalnych zmian w obrębie serca lub wątroby, które później wywołały choroby nowotworowe.
Wnioski są jednoznaczne: nie opłaca się ryzykować i lepiej zawczasu odpowiednio zabezpieczyć stanowisko pracy. Lepiej nie decydować się na półśrodki – warto od razu zainwestować w najwyższej jakości odciągi dymów spawalniczych od CLOOS.
Co potrafią nowoczesne, mobilne wyciągi spawalnicze?
Zaskakująco dużo! Oczywiście ich największym atutem jest to, że łatwo można je transportować. Pomagają w tym koła, dzięki czemu maszynę o pozornie dużej wadze, która nierzadko przekracza 200 kg, łatwo może przestawić nawet jeden pracownik.
Przykładem odciągu spawalniczego z filtrem, który z całą pewnością warto rozważyć, jest dostępny na Cloos.pl model MaxiFil Clean. To maszyna uniwersalna, na dodatek o świetnych parametrach technicznych. Co ją wyróżnia? Warto wskazać na:
- długie, bo aż 4-metrowe ramię,
- moc ssącą wynoszącą aż 1100 m³/h,
- silnik o mocy 1.5 kW,
- optymalny poziom ciśnienia akustycznego (72 dB).
Urządzenie posiada nawet moduł oczyszczania wkładu, który dzięki zastosowaniu systemu dysz rotacyjnych działa samoczynnie. Warto podkreślić też, że wlot zanieczyszczeń ma kształt separatora wstępnego o działaniu odśrodkowym – pył gromadzony jest w specjalnym, zabezpieczonym zbiorniku, dzięki czemu można później pozbyć się go praktycznie bezkontaktowo.
Ciekawym rozwiązaniem z filtrem wymiennym jest też model ProfiMaster z dwoma ramionami o długości trzech metrów każde. To maszyna niezwykle uniwersalna, która doskonale sprawdzi się w pracy z niewielkimi lub średnimi ilościami pyłu spawalniczego.
Powyżej omówiliśmy tylko dwa urządzenia dostępne w Cloos. Pełna gama mobilnych odciągów spawalniczych dostępnych w serwisie jest jednak o wiele większa. Warto zapoznać się z ofertą firmy, a w razie wątpliwości poprosić o pomoc pracowników – ci z pewnością chętnie pomogą Ci w wyborze odciągu, który spełni wszystkie Twoje wymagania!
Artykuł zewnętrzny