Firma neutralna emisyjnie? Tylko z kotłami elektrycznymi! Poznaj ich niebywałe właściwości
Kotły elektryczne służą przede wszystkim do podgrzewania wody. W bardzo krótkim czasie osiągają wysoką sprawność i błyskawicznie nagrzewają zespół grzałek, który przekazuje ciepło do instalacji grzewczej. Kotły z elektrycznym modułem grzewczym bardzo dobrze sprawdzają się jako naturalne pod względem emisji CO2 źródło zasilania. Sprawdźmy ich emisyjność środowiskową!
Czym są kotły elektryczne i dlaczego zdobywają popularność?
Kotły elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Najnowsza technologia sprawia, że jest to idealna alternatywa dla innych podobnych urządzeń wytwarzających ciepło. Ważny jest aspekt współpracy z ogniwami fotowoltaicznymi lub wiatrakami, dzięki czemu koszty produkcji pary ulegają znacznej redukcji. W porównaniu do innych podobnych urządzeń kocioł elektryczny jest stosunkowo łatwy w instalacji (np. nie jest konieczne budowanie komina spalania).
Nowoczesne kotły elektryczne charakteryzują się niższym kosztem inwestycyjnym, aniżeli pozostałe formy ogrzewania, na przykład budowa instalacji gazowej wraz z przyłączem, to także koszt komina oraz wkładu paliwowego. Warto również wspomnieć o niższych taryfach i buforze akumulacji energii elektrycznej, które w ostatnich latach zyskały na znaczeniu.
Nie ma tutaj konieczności dostarczania paliwa kopalnianego oraz wykonywania dodatkowych usług eksploatacyjnych, na przykład czyszczenia elementów odprowadzania spalin.
Niepożądane związki azotu nie powstają w wyniku pracy kotła elektrycznego, ale w elektrowniach, gdzie spaliny muszą być koniecznie oczyszczane i ich ilość wysoce kontrolowana. W jakich obszarach znajdują zatem zastosowanie kotły elektryczne?
Zastosowanie kotłów elektrycznych
Kotły elektryczne mają zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Produkcja energii tym urządzeniem jest opłacalna, co jest związane z niskimi kosztami inwestycyjnymi, eksploatacją oraz przede wszystkim brakiem konieczności dostarczania ciekłych lub stałych paliw. Jak wskazują europejskie raporty, nowoczesne kotły elektryczne są najbardziej bezpiecznym źródła ciepła systemowego.
W świadomości wielu osób użytkowanie kotła elektrycznego nadal należy do dosyć drogich rozwiązań. W końcu energia początkowa jest wytwarzana z paneli lub wiatraków, lub wprost pobierana z sieci energetycznej. Warto jednak na ten aspekt spojrzeć nieco szerzej, gdyż innowacyjne technologie spowodowały znaczny spadek zużycia energii z uwagi na świadome i kontrolowane pobieranie jej do dalszych celów grzewczych.
Kotły elektryczne to cieszące się coraz większą popularnością nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie przemiany energii. Na pytanie, czy elektryczne kotły rzeczywiście spełniają warunki niskiej emisyjności, renomowana i ceniona firma BOSCH – odpowiada jednoznacznie!
Emisyjność kotłów elektrycznych
Współczesne obostrzenia dotyczące emisyjności środowiskowej kotłów elektrycznych są aktualizowane co kilka lat. Poziomy emisji tlenków NOx są obniżane. Standardy emisyjne obowiązują osobno dla kotłów o średniej oraz dużej mocy znamionowej.
W przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów zasilanych paliwem kopalnym, kotły elektryczne nie generują szkodliwych dla zdrowia pyłów oraz gazów. Są one najczęściej usytuowane u źródła wytwarzania energii (paneli fotowoltaicznych lub farm wiatrowych).
W miejscu bezpośredniego użycia nowoczesnego kotła elektrycznego nie powstają żadnego rodzaju zanieczyszczenia. Nie jest wymagane dostarczanie zewnętrznego źródła paliwa (olej, gaz, węgiel), a więc nie ma niebezpieczeństwa np. zatrucia niebezpiecznym tlenkiem węgla.
Artykuł zewnętrzny