Codzienna obsługa koparki - o czym należy pamiętać?
Maszyny budowlane takie jak koparki czy koparko-ładowarki są nieodzownym elementem każdej budowy. Ze względu na szeroki zakres zastosowań oraz solidną konstrukcję są przystosowane do pracy w niemal każdych warunkach. Sprzęt, który ciężko pracuje po kilkanaście godzin dziennie, jest szczególnie podatny na liczne awarie i usterki. Dlatego, jeśli chcemy, aby mimo to nasza maszyna zachowała długą żywotność, a jej praca była efektywna i bezpieczna, powinniśmy prawidłowo o nią zadbać.
Jak powinna wyglądać prawidłowa obsługa koparki?
Jeśli codzienna praca maszyn będzie przebiegała w prawidłowy sposób zgodnie z zaleceniami producenta, pozwoli to jej na bezawaryjną i długą eksploatację. Obsługa maszyn budowlanych z pozoru wydaje się prostym i niewymagającym większego wysiłku zajęciem. Nic bardziej mylnego, ponieważ maszyny, które pracują długi czas w trudnym, nie raz nieznanym dla operatora terenie, narażone są na częste uszkodzenia napędu spowodowane np. dużym nachyleniem zbocza.
Dlatego doświadczona osoba, która na co dzień obsługuje koparkę lub koparko-ładowarkę, powinna zwracać uwagę na to, czy sprzęt nie wydaje dziwnych odgłosów w trakcie pokonywania kolejnych wzniesień. W takim wypadku należy niezwłocznie przerwać pracę i sprawdzić stan podwozia, zwracając szczególną uwagę na zwolnicę.
Gdy już jednak dojdzie do awarii, szczególnie ważne jest, by w jak najkrótszym czasie od jej wystąpienia mieć możliwość zamówienia wyeksploatowanego elementu.
Kiedy serwisować maszyny budowlane?
Bezpieczne i długie eksploatowanie każdej koparki i koparko-ładowarki wiąże się z ich regularną kontrolą techniczną. Częstotliwość badań zależy już jednak od danej firmy. Nie powinno się mimo wszystko przekraczać zalecanych przez producenta terminów kontroli, gdyż może to przynieść negatywne skutki. Nowe technologie umożliwiają szybkie i komfortowe wykrycie ewentualnych problemów. Cykliczne przeglądy koparki czy koparko-ładowarki sprawią, że będzie pracować dla nas przez długi czas.
Jeśli w trakcie wizyty w serwisie okaże się, że musimy dokonać napraw w naszej koparce, korzystajmy z dobrej jakości części zamiennych. Firma Track Motor posiada w swojej ofercie wysokiej jakości zwolnice do koparek oraz gwarantuje ich dostępność, oraz szybką i sprawną dostawę.
Codzienna ocena stanu koparki
Równie istotną rzeczą obok regularnych badań w specjalistycznych serwisach jest codzienna ocena stanu technicznego sprzętu budowlanego przed rozpoczęciem pracy. Znajomość maszyny to podstawa codziennej obsługi koparki. Każdy operator koparki powinien przed przystąpieniem do pracy uruchomić silnik i odczekać kilka minut sprawdzając jednocześnie, czy nie widać żadnych wycieków płynu oraz sprawdzić oświetlenie i prawidłowość pracy wycieraczek.
Na koniec każdego dnia należy jeszcze raz upewnić się, czy nasza koparka lub koparko-ładowarka jest w nienaruszonym stanie. Sprawdzić stan płynów oraz smarów i w razie takiej potrzeby uzupełnić ich niedobory. W przypadku ciężkiego sprzętu zaleca się zaparkować go na płaskim terenie, aby odciążyć ogumienie i osprzęt. Dobrą praktyką jest także odłączanie masy.
Jak zadbać o czystość w kabinie operatora koparki?
Pamiętajmy również o zabezpieczeniu wszystkich luźnych przedmiotów w kabinie operatora, które na skutek ruchu koparki mogą swobodnie przemieszczać się dekoncentrując kierowcę a tym samym stwarzać zagrożenie zarówno dla niego samego, jak i współpracowników. Stabilnie zamocujmy wszelkiego rodzaju pojemniki na smary oraz narzędzia a unikniemy zdarzenia spowodowanego np. zablokowaniem pedału hamulca lub gazu.
Podsumowanie
Codzienna obsługa koparki powinna obejmować kontrolę stanu technicznego pojazdu przed rozpoczęciem pracy oraz po skończeniu wykonywania obowiązków zawodowych. Szczególną uwagę należy zwrócić m.in. na prace kontrolek oraz dopuszczalny poziom płynów. Doświadczony operator koparki jednonaczyniowej jest w stanie szybko zareagować na niestandardowe reakcje koparki takie jak drżenie konstrukcji, pojawienie się dymu, czy specyficzny zapach spalonej gumy. Zidentyfikowanie awarii na wczesnym jej etapie pozwoli oszczędzić czas oraz uniknąć kosztownych wydatków.
Artykuł zewnętrzny