Jak wybrać farbę najezdniową?
Rodzaje farb najezdniowych
Na rynku rozróżniamy kilka rodzajów farby najezdniowej, którą z powodzeniem można stosować do znakowania infrastruktury drogowej. Oznakowanie drogowe poziome dzielimy na cienkowarstwowe i grubowarstwowe.
W przypadku znakowania cienkowarstwowego wykorzystywane są farby najezdniowe rozpuszczalnikowe, wodorozcieńczalne i chemoutwardzalne do malowania na mokro. Jeśli chodzi o znakowanie grubowarstwowe – tutaj najlepiej sprawdzają się farby chemoutwardzalne lub masy termoplastyczne. Taki typ znakowania sprawdza się na drogach szybkiego ruchu i autostradach, gdyż oprócz efektu wizualnego wykazują też właściwości akustyczne.
Profesjonalne farby najezdniowe dla zarządców dróg i podmiotów odpowiedzialnych za oznakowanie jezdni są dostępne na stronie sklepu internetowego: https://znakidrogowe24.pl/pl/c/Farby-najezdniowe/662.
Farba najezdniowa a właściwości znaków poziomych
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach oznakowanie poziome powinno spełniać określone normy luminacji, odblasku, szorstkości i trwałości.
Powyższe parametry mają różne wartości dla dróg ekspresowych, autostrad oraz pozostałych dróg publicznych. Ogólne wymagania techniczne dla oznakowania poziomego wykonywanego farbą najezdniową to:
- dobra widoczność znaków w ciągu całej doby,
- wysoki współczynnik odblaskowości nawet w trudnych warunkach drogowych,
- szorstkość podobna do struktury nawierzchni drogi,
- długi okres trwałości,
- odporność na ścieranie i zabrudzenia,
- łatwość aplikacji.
Farba najezdniowa do wykonywania oznakowania poziomego powinna spełniać też wymogi ekologiczne. To oznacza, że materiały używane do malowania powinny być atestowane i mieć certyfikaty jakości.
Jak wybrać farbę najezdniową i gdzie ją kupić?
Wybór farby do znakowania drogi wymaga dokładnej weryfikacji parametrów technicznych produktu, a także ustalenia metody zastosowania farby w infrastrukturze drogowej. Kupując farby najezdniowe trzeba sprawdzić:
- kolorystykę,
- przeznaczenie,
- pojemność opakowania,
- typ farby,
- atest PZG i Krajowy Certyfikat Zgodności.
Wysokiej klasy farby najezdniowe znajdziesz na stronie sklepu internetowego z oznakowaniem drogowym: znakidrogowe24.pl. Profesjonalna farba do znakowania poziomego dróg powinna być: odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, widoczna z dużej odległości, ekologiczna oraz nieszkodliwa dla ludzi i zwierząt.
Znaki drogowe a farba najezdniowa – gdzie można ją wykorzystać?
Przepisy obowiązujące w Polsce umożliwiają wykorzystanie farby najezdniowej do znakowania poziomego dróg krajowych i wojewódzkich na odcinkach o szerokości większej niż 6 m (linie krawędziowe i segregacyjne).
W przypadku innych dróg zarządca może wykorzystać różne rodzaje farb najezdniowych do oznakowania miejsc niebezpiecznych, np. skrzyżowania, przejazdu kolejowego, przejścia dla pieszych lub dróg o wzmożonym ryzyku występowania wypadków.
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20032202181
Artykuł zewnętrzny