Glikol propylenowy - niezbędnik każdej instalacji hydraulicznej
Co to jest glikol propylenowy i jakie ma właściwości?
Glikol propylenowy (propanodiol, C3H8O2) to prosty alkohol zawierający dwie grupy hydroksylowe. W praktyce jest to nieco oleisty i bezwonny płyn, który łatwo rozpuszcza się w wodzie, a także w acetonie i chloroformie. Jest bardziej korozyjny niż woda, dlatego stosuje się go zwykle jako główny składnik płynów instalacyjnych, czyli roztworów z domieszkami inhibitorów korozji, biocydów i substancji antypieniących. Glikol propylenowy, w porównaniu z glikolem etylenowym, charakteryzuje się wyższą lepkością kinematyczną, co przekłada się na większe zużycie energii. W domowych instalacjach jednak te różnice są niezauważalne.
Dużą zaletą glikolu propylenowego jest fakt, iż może on zostać przygotowany przez instalatora podczas montażu systemu. Odbywa się to za pomocą koncentratu, z uwzględnieniem odpowiedniej jakości wody i konieczności dodania wcześniej wspomnianych inhibitorów.
Fot. Glikol propylenowy, badanie pod mikroskopem / Źródło: Kindel Media, Pexels
Zastosowanie glikolu propylenowego
Glikol propylenowy wykorzystuje się w instalacjach hydraulicznych w celu zwiększenia ich odporności na ujemne temperatury (m.in. w układach odnawialnych źródeł energii takich jak pompy ciepła czy systemy solarne, ale nie tylko). W zależności od stężenia roztworu z glikolem, ciecz robocza w instalacji centralnego ogrzewania może wytrzymać bez zamarzania w następujących temperaturach:
-
-15°C (33% glikolu),
-
-20°C (37% glikolu),
-
-25°C (42% glikolu),
-
-35°C (50% glikolu).
W taki sposób chronimy instalację przed rozszczelnieniem. Ponadto roztwory z glikolem propylenowym likwidują ogniska korozji, chroniąc cały system przed korozją elektrochemiczną i mikrobiologiczną.
Fot. Zielony płyn solarny na bazie glikolu propylenowego / Źródło: Mikhail Nilov, Pexels
Czy glikol propylenowy jest bezpieczny?
Glikol propylenowy jest nietoksyczny, dzięki czemu można go stosować w instalacjach, w których może nastąpić wyciek do wody pitnej lub takich, które mają bezpośredni kontakt z żywnością. Dlatego też zyskał on dużą popularność w instalacjach domowych i jest określany jako „eko glikol”.
Podsumowanie
Glikol propylenowy w instalacji centralnego ogrzewania to szereg korzyści dla użytkownika. Pamiętaj jednak, że każda instalacja jest inna i napełnianie jej glikolem warto zlecić fachowcom, którzy są w stanie dobrać optymalne rozwiązanie (np. stężenie roztworu) i sprawnie wykonać cały proces.
Artykuł powstał przy współpracy z partnerem: Hurtownia hydrauliczna SWATT, w której kupisz m.in. gotowy płyn solarny na bazie glikolu propylenowego posiadający atest Państwowego Zakładu Higieny.
Fot. Tytułowa Źródło: Kindel Media, Pexels
Artykuł zewnętrzny