Czym jest MRP? Jakie posiada funkcje? Jakie korzyści niesie?
Braki w dostawach surowców mogą zwiększać koszty operacyjne i opóźniać terminową realizację produkcji, co w efekcie obniża satysfakcję klientów. Kluczową rolę w efektywnym zarządzaniu bazą materiałów pełnią systemy MRP, które wyliczają ilości surowców niezbędnych do produkcji. Jak działają i jakie przynoszą korzyści? Sprawdź!
MRP – definicja
Pojęcie MRP (Material Requirements Planning) pojawiło się w latach 60. XX wieku. Oznacza system przeznaczony do zarządzania zasobami materiałowymi w branży produkcyjnej. Głównym celem MRP jest określenie ilości surowców niezbędnych do wytworzenia danego wyrobu i realizacji zlecenia produkcyjnego w zaplanowanym czasie. Obliczenia powinny być na tyle precyzyjne, aby uniknąć ryzyka zakupu zbędnych materiałów, które mogą generować dodatkowe koszty.
Działanie systemu MRP
MRP operuje na danych wprowadzanych do systemu, takich jak informacje o rozmiarach zamówień czy strukturze produktów (Bill of Materials). Narzędzie uwzględnia również główny plan produkcji (MPS) i podane tam terminy realizacji zleceń, tak aby umożliwić realizację priorytetowych w pierwszej kolejności.
Co więcej, MRP rejestruje wszelkie modyfikacje w planie produkcyjnym i automatycznie przelicza zapotrzebowanie materiałowe konieczne do realizacji nowego planu. Regularne aktualizacje tych danych pozwalają systemowi, sugerować, ile zasobów zamówić oraz kiedy to zrobić, aby pracownicy mogli rozpocząć pracę na czas, zgodnie z ustalonym harmonogramem.
Korzyści z implementacji MRP
System MRP zapewnia płynny proces wytwarzania bez przestojów i terminową realizację zleceń produkcyjnych. Optymalizacja zarządzania zasobami wpływa korzystnie również na inne elementy produkcji, gwarantując szereg korzyści:
- Zmniejszenie kosztów produkcji i magazynowania
- Zwiększenie wydajności i prędkości produkcji
- Optymalizacja przestrzeni magazynowej i maksymalne skrócenie czasu przechowywania towarów
- Zwiększenie kontroli nad zapasami
Ewolucja systemu MRP
Systemy MRP dynamicznie ewoluowały wraz z postępem technologii informatycznej i rosnącymi potrzebami firm produkcyjnych. W drugiej generacji systemów (MRP II) wprowadzono dodatkowe funkcje, takie jak analiza zdolności produkcyjnych i wsparcie dla procesów handlowych. Kluczowym elementem była tu współpraca MRP z pozaprodukcyjnymi obszarami działalności firmy, poprzez wdrożenie modułów do planowania sprzedaży, zarządzania personelem czy finansami.
Nowe rozwiązania sprawiły, że kolejna generacja MRP zapewnia solidne wsparcie w dynamicznym środowisku nowoczesnego rynku, gdzie kluczowa jest sprawna komunikacja w obrębie całego przedsiębiorstwa oraz stabilny łańcuch dostaw, który gwarantuje efektywny przepływ towarów.
Więcej informacji na stronie https://www.streamsoft.pl/produkcja/system-mrp-co-to-jest-i-czym-rozni-sie-od-systemu-erp/
Artykuł zewnętrzny