Jak uniknąć najczęstszych błędów podczas montażu rusztowań?
Prawidłowy montaż rusztowań przekłada się na bezpieczeństwo pracy wykonywanej na wysokości. Kto zatem może zajmować się montażem oraz demontażem tego typu konstrukcji? W jaki sposób uniknąć najczęstszych błędów trakcie montażu rusztowań? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Kto może montować rusztowania?
Rusztowania to różnorodne konstrukcje, które umożliwiają wykonywanie pracy na wysokości. Istotne w tym przypadku jest to, że ich montażem oraz demontażem mogą zajmować się wyłącznie osoby, które ukończyły odpowiednie szkolenie (80 godzinne) i pozytywnie zaliczyły egzamin przeprowadzony przez komisję powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie (IMBiGS). Posiadanie odpowiedniego certyfikatu jest niezbędne zarówno w przypadku montażu rusztowań stalowych, jak i aluminiowych, a osoby wykonujące czynności związane z montażem lub demontażem rusztowań powinny być wyposażone w odpowiednie środki ochrony osobistej, np. kaski, czy linki zabezpieczające. Najważniejsze zasady w zakresie montażu oraz demontażu rusztowań zostały natomiast określone w rozporządzeniu odnoszącym się do BHP w trakcie wykonywania robót budowlanych.
Jak uniknąć błędów w trakcie montażu rusztowań?
Prawidłowy montaż rusztowań to aspekt, który bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo osób, które będą z nich korzystały. Jak zatem uniknąć błędów w trakcie montażu? Przede wszystkim należy dopilnować tego, by proces ten realizowały wyłącznie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje. Istotne jest także to, że rusztowania powinny być montowane zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP oraz instrukcją montażu dołączoną przez producenta danej konstrukcji. W przypadku rozwiązań nietypowych należy stosować się natomiast do indywidualnego projektu danego rusztowania. Poza tym istotne jest to, że przed rozpoczęciem użytkowania rusztowanie musi zostać odebrane, a odbiór ten potwierdza się adekwatnym wpisem w dzienniku budowy bądź protokole odbioru technicznego. Odbiór może przeprowadzić kierownik budowy lub osoba uprawniona.
Dlaczego warto postawić na rusztowania aluminiowe?
Mając świadomość, że w trakcie montażu rusztowań może dojść do różnych błędów, które wpływają na bezpieczeństwo wykonywania prac na wysokościach warto postawić na konstrukcje które są wygodne w montażu. Przykładem mogą być rusztowania aluminiowe, które są lekkie, a co za tym idzie proste i szybkie zarówno w montażu, jak i demontażu. Tego typu konstrukcje, które są dostępne pod linkiem: https://www.rusztowania-krause.dmn.pl/ są także wytrzymałe, a co za tym idzie wytrzymują duże obciążenia. Zaletą jest również wysoka trwałość oraz odporność na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, co przekłada się na długą żywotność. W efekcie nie powinien dziwić fakt, że systematycznie wypierają one z użytkowania rusztowania stalowe.
Podsumowując należy stwierdzić, że chcąc uniknąć podstawowych błędów związanych z montaże rusztowań należy powierzyć ten proces osobom posiadającym odpowiednie kwalifikacje. Istotne jest także przestrzeganie obowiązujących przepisów BHP oraz działanie zgodne z instrukcją producenta rusztowania.
Artykuł zewnętrzny