Najważniejsze elementy automatyki przemysłowej w procesie produkcyjnym
Najprościej rzecz ujmując, automatyka przemysłowa to dziedzina inżynierii elektrycznej, której głównym obszarem zainteresowań jest szeroko pojętą automatyzacją procesów produkcyjnych. Automatyka dla przemysłu odpowiada m.in. za monitorowanie, sterowanie i nadzorowanie pracą maszyn, natomiast udział człowieka przy ich obsłudze zostaje ograniczony do minimum, a w niektórych przypadkach staje się nawet zbędny. Dzisiejsza produkcja przemysłowa musi sprostać nieustannie rosnącym potrzebom produkcji jak najtańszych, a przy tym jednocześnie jak najlepszej jakości wyrobów. Zapewnia to automatyzacja procesów produkcyjnych, która nie tylko dba o odpowiednią gatunkowość produktu, ale również zapewnia szybki i bezawaryjny proces produkcyjny.
Elementy wykonawcze systemu automatyki przemysłowej
Właściwie zaprojektowany i wdrożony system automatyki przemysłowej to rozwiązanie konieczne we współczesnej gospodarce. Wiele procesów produkcyjnych z uwagi na swoją złożoność nie mogłoby zostać zrealizowanych bez automatyki przemysłowej (np. szybkie i precyzyjne procesy produkcyjne elektroniki użytkowej).
Automatyka dla przemysłu opiera się na integracji elementów wykonawczych maszyny lub linii produkcyjnej, co w efekcie tworzy jeden sprawnie działający system (np. połączenie silników, napędów, serwo napędów, elektrozaworów pneumatycznych i hydraulicznych, pomp itp.). Dodatkowo cały system uzupełniają elementy kontrolno-pomiarowe, jak np. czujniki, inicjatory, urządzenia pomiarowe czy systemy wizyjne, a także układ sterujący (przekaźnik programowalny, PLC, komputer przemysłowy) kontrolowany i zarządzany z panelu operatorskiego.
Czujniki kontrolujące proces produkcyjny
Monitorowanie procesu produkcyjnego opiera się na elementach, które przesyłają informacje do sterownika na temat aktualnego stanu produkcji, sprawności maszyn, systemów itp. Dzisiejszy rynek oferuje coraz większą paletę czujników o szerokim spektrum możliwości kontroli procesu produkcyjnego. Chodzi tu m.in. o:
- czujniki indukcyjne - elementy pozwalające na skontrolowanie pozycji
- czujniki pojemnościowe
- czujniki optyczne
- mierniki wielkości fizycznych (mierniki prądu, napięcia, temperatury, ciśnienia)
- systemy wizyjne
- elementy bezpieczeństwa (kurtyny, skanery)
Oprócz powyższych elementów montowanych na liniach produkcyjnych, dodatkowo w szafach sterowniczych instalowane są różnego rodzaju przekaźniki, falowniki czy też przetworniki do czujników.
Sterowniki PLC
Sterownik PLC, czyli programowalny sterownik logiczny, to serce systemu automatyki przemysłowej i jeden z najczęstszych, obok komputerów przemysłowych i przekaźników programowalnych, elementów sterujących.
Sterownik PLC w systemach automatyki przemysłowej gromadzi dane wejściowe i przetwarza je na sygnały wyjściowe, które sterują urządzeniami wykonawczymi. Konkretny sterownik PLC stosuje się pod określoną wielkość aplikacji, czyli dla maksymalnej ilości obsługiwanych przez nią wejść i wyjść.
Automatyka dla przemysłu oparta na oprogramowaniu sterownika PLC odpowiada za prawidłową pracę całej linii produkcyjnej. Ma ona za zadanie diagnozować, przetwarzać informacje przychodzące, a następnie na podstawie wcześniej przygotowanego programu podejmować decyzje i przesyłać informacje do poszczególnych maszyn i systemów wykonawczych na temat aktualnych parametrów pracy linii produkcyjnej.
Artykuł zewnętrzny