Jak wybrać odpowiednią wciągarkę elektryczną? Na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę?
Wciągarki elektryczne potrafią znacznie usprawnić pracę. To urządzenia wykorzystywane w różnych branżach, m.in. w zakładach przemysłowych i magazynach. Dzielą się na kilka typów, a wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. O czym należy pamiętać?
Wciągarki elektryczne linowe i łańcuchowe
Wciągarki elektryczne dzielą się na modele łańcuchowe i linowe. Pierwsze z nich wykorzystuje się przede wszystkim w wewnętrznych systemach transportu bliskiego.
Urządzenia te pracują na zewnętrznej ramie. Pozwalają na podnoszenie i opuszczanie ładunków ważących nawet kilka ton. Są wyposażone w specjalny łańcuch, na którym znajduje się hak. To urządzenia kompaktowe, pozwalające na stosowanie zarówno w zakładach przemysłowych, jak i magazynach czy nawet warsztatach samochodowych.
Wciągarki elektryczne linowe to natomiast sprzęt, z którego korzysta się w trudno dostępnych przestrzeniach, gdzie występują przeszkody poziome. Urządzenia te składają się z silnika, uchwytu montażowego, zaczepu i jednostki sterowniczej do poruszania w górę i w dół. Moduł można zamontować na konstrukcji nośnej znajdującej się powyżej celu transportu.
Wciągarki elektryczne jednofazowe i trójfazowe wykorzystuje się w warsztatach samochodowych, przy wycince drzew oraz w zakładach przemysłowych. Pozwalają na podnoszenie ciężkich ładunków, w tym części maszyn czy bel drewna.
Źródło: eurotech.me
Rodzaj zasilania wciągarki elektrycznej – wciągarki elektryczne jednofazowe i trójfazowe
Wciągarki elektryczne łańcuchowe i linowe mogą różnić się od siebie sposobem zasilania. Modele jednofazowe pracują przy napięciu 230 V, a trójfazowe – 400 V. Drugi typ urządzeń zapewnia znacznie większą moc. Trzeba jednak pamiętać, że w celu użycia takich wciągarek trzeba odpowiednio przygotować instalację w danej firmie.
Udźwig wciągarki
Wybierając wciągarkę elektryczną, warto zwrócić uwagę na jej udźwig. Parametr ten musi być dopasowany do rodzaju towaru, który będzie wznoszony z użyciem sprzętu.
Warto wybrać wartość udźwigu z zapasem około 20%. Dzięki temu można zachować bezpieczeństwo podczas podnoszenia ładunków. Nie należy jednak przesadzać – w przypadku urządzeń o zbyt dużym udźwigu pełen potencjał nigdy nie zostanie wykorzystany, a takie sprzęty są oczywiście droższe niż te o mniejszej mocy.
Wysokość podnoszenia
Nie bez znaczenia jest też wysokość podnoszenia. Na rynku znaleźć można produkty, które pozwalają na uniesienie towaru na kilka lub kilkanaście metrów. Podobnie jak w przypadku udźwigu, nie warto wybierać modeli o zawyżonych parametrach w stosunku do tych, które rzeczywiście są Ci potrzebne.
Prędkość podnoszenia
Wciągarki elektryczne pozwalają na podnoszenie ładunków z prędkością od kilku do kilkunastu metrów na minutę. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy przede wszystkim od tego, do jakich prac ma być wykorzystany.
Większość modeli dostępnych na rynku wyposaża się w dodatkową amortyzację oraz mechanizm regulacji szybkości unoszenia towarów. Dzięki temu można zachować płynność pracy maszyny i dostosować jej parametry do aktualnych potrzeb.
Zabezpieczenia oraz dodatkowe funkcje, w które wyposażone mogą być wciągarki elektryczne
Wciągarki elektryczne znanych producentów często są wyposażone w dodatkowe funkcje, które wpływają na bezpieczeństwo i komfort korzystania z produktu. Wśród takich rozwiązań znaleźć można m.in. licznik godzin pracy lub wyłączniki krańcowe. Wciągarki mają również:
- termiczną ochronę silnika,
- hamulec elektromagnetyczny,
- przekładnię stożkową,
- licznik cyklu obciążenia,
- sterowanie radiowe,
- kontrolę niskiego napięcia,
- obudowy zgodne z normami IP, zabezpieczające sprzęt przed zapyleniem czy wodą,
- rolki dociskowe,
- rowkowany bęben linowy,
- ogranicznik przeciążenia,
- bezstopniowa regulacja prędkości nawijania liny,
- obudowę odporną na korozję,
- sprzęgło rozłączające napęd,
- możliwość włączenia awaryjnego napędu ręcznego,
- ergonomiczne sterowanie cylindrem,
- falownik pozwalający na precyzyjne pozycjonowanie ładunku.
Gebuwin, Kito oraz Yale – renomowani producenci wciągarek elektrycznych
Konkurencja na rynku wciągarek elektrycznych jest ogromna. Z tego powodu, wybierając odpowiednie urządzenie, warto skupić się na tym, kto je wyprodukował. Istnieje kilka marek cieszących się dobrymi opiniami wśród właścicieli zakładów przemysłowych, warsztatów czy magazynów. To m.in. Gebuwin, Kito czy Yale.
Firmy te produkują wciągarki wyposażone w szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Oferują gwarancję na swoje wyroby, dzięki czemu można mieć pewność, że będą one działać prawidłowo przez co najmniej kilka lat.
Źródło: eurotech.me
Dlaczego warto sprawdzić ofertę wciągarek elektrycznych firmy Eurotech?
Firma Eurotech oferuje różne modele wciągarek elektrycznych. To szeroki wybór produktów, które znajdują zastosowanie w zakładach przemysłowych, magazynach, warsztatach samochodowych czy w branży leśnej. Wśród nich pojawiają się wciągarki o kompaktowych wymiarach, do drobnych prac, a także modele znacznie większe, podnoszące ładunki o masie co najmniej kilkuset kilogramów.
Pracownicy firmy Eurotech służą pomocą w wyborze odpowiedniej wciągarki elektrycznej. Doskonale orientują się w parametrach poszczególnych modeli. Potrafią doradzić, jaki model sprawdzi się najlepiej w przypadku danego zastosowania. Wiedzą, że kupowanie produktu o wyraźnie zbyt dużej mocy w stosunku do planowanych czynności jest nieopłacalne.
Mogą pomóc porównać kilka modeli, co ułatwia podjęcie ostatecznej decyzji. Wezmą pod uwagę także napięcie dostępne w instalacji w danym miejscu – w niektórych lokalizacjach nie da się bowiem zastosować wciągarek trójfazowych.
Wciągarki elektryczne w sklepie Eurotech to produkty wybierane przez firmy z wielu branż. Cechują się wysoką jakością wykonania i zaawansowaniem technicznym. To przede wszystkim wyroby znanych i cenionych marek, takich jak Gebuwin, Kito czy Yale. Sklep udostępnia katalogi poszczególnych produktów, co pozwala na zapoznanie się z ich szczegółami technicznymi.
Zdjęcia w treści artykułu pochodzą ze strony eurotech.me
Artykuł zewnętrzny