Na ile sposobów można wykonać hard reset i dlaczego więcej niż jeden?
Hard reset telefonu wykonuje się rzadko, ale to najprostsza, a jednocześnie relatywnie mało ryzykowna procedura, którą można wykonać, jeśli urządzenie działa niepoprawnie. Biorąc pod uwagę, że dzisiejsze smartfony bazują właściwie na dwóch różnych systemach operacyjnych i wszystkie wyglądają prawie tak samo, można się tylko dziwić, dlaczego do każdego potrzeby jest w tym zakresie oddzielny poradnik.
Nie ma powodu, by resetować telefony w różny sposób
Na początku trzeba jedną rzecz powiedzieć wyraźnie. Nie istnieje żaden techniczny powód, dla którego nie można wszystkich telefonów resetować w ten sam sposób. Ewentualne różnice mogłyby dotyczyć modeli, które mają mniej lub więcej przycisków fizycznych, jednak zważywszy na to, że trzy są wspólne praktycznie dla wszystkich modeli: wyłącznik i dwa od sterowania głośnością, to można by było w teorii wszystkie smartfony resetować tak samo.
Dlaczego każde urządzenie ma swoją instrukcję hard resetu?
Jeśli zajrzysz na dowolną stronę z poradnikami, to hard reset zawsze znajduje się w czołówce tematów w ramach „tutorial categories”. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: nikt nigdy nie planował stosowania w tym zakresie standardowych procedur, a ponieważ jest to czynność wykonywana rzadko, to producenci też nie czują presji, by ich urządzenia pod tym względem były jakoś szczególnie spójne.
Nie istnieje żadne konkretne uzasadnienie poza tym, że w opracowanie standardu trzeba by było włożyć pewną ilość wysiłku. Można oczywiście zauważyć, że w wielu przypadkach zupełnie samoistnie się te procedury powtórzyły i sporą część telefonów można zresetować w taki sam sposób, jednak nawet wtedy mogą się pojawiać pewne drobne różnice, na przykład te same klawisze w jednym modelu trzeba przytrzymać przez 3 sekundy, w innym przez 5.
Niekiedy w uzasadnieniu podawanym przez producenta pojawia się na przykład argumentacja z bezpieczeństwa układu elektronicznego albo wprowadza się nieco bardziej skomplikowane procedury, żeby uniemożliwić hard reset przypadkowy. W praktyce wydaje się to nieco naciągane, jednak nadal – po prostu nie ma presji na to, żeby tę procedurę ujednolicić.
To, co warto dodać, to fakt, że niektórzy producenci wprowadzają kilka „poziomów” hard resetu, na każdym z nich usuwając nieco inny zakres danych. Ma to w teorii umożliwić reset z jak najmniejszymi stratami lub zapewniać większy poziom bezpieczeństwa, ale nawet w tych przypadkach można sobie wyobrazić scenariusz wywołania dodatkowych opcji z tej samej kombinacji klawiszy. Na razie odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego nikt tego nie ujednolicił, brak i po prostu za każdym razem trzeba szukać instrukcji do własnego modelu.
Artykuł zewnętrzny