Budowa farmy fotowoltaicznej, jako interesująca inwestycja. O czym pamiętać, realizując projekt i jakie konstrukcje pod panele fotowoltaiczne będą odpowiednie?
Żyjemy w czasach, w których energia odnawialna cieszy się ogromną popularnością. Dotyczy to osób prywatnych oraz przedsiębiorstw kupujących moduły na własny użytek. Niemniej montaż fotowoltaiki to też temat budzący zainteresowanie inwestorów. Nie brakuje chętnych do budowy farm fotowoltaicznych. W samym zachodniopomorskim można trafić na wiele tego typu miejsc. Czy faktycznie jest to dzisiaj tak opłacalne? Na co zwracać uwagę, budując farmę? Jakie konstrukcje PV będą odpowiednie i co jeszcze jest istotne?
Farmy fotowoltaiczne w zachodniopomorskim – czy to się opłaca?
Czy to farma, czy niewielka instalacja na własny użytek, aby montaż fotowoltaiki był opłacalny, musi być spełnionych kilka warunków. Przede wszystkim chodzi tutaj o takie kwestie, jak:
- Jakościowe moduły solarne – panele powinny być wydajne, ale też jakościowe. Nie brakuje bardzo wydajnych modułów, które ze względu na niską jakość szybko tracą swoją efektywność. Warto pamiętać, że budowa farmy fotowoltaicznej będzie zwracać się dopiero po latach, zatem niezbędna jest wieloletnia sprawność modułów.
- Wysokiej klasy konstrukcje fotowoltaiczne – jeśli instalacja ma efektywnie produkować energię przez długi okres, potrzebne będą jakościowe konstrukcje pod panele fotowoltaiczne, które dobrze zniosą próbę czasu.
- Dostosowanie specyfiki instalacji do potrzeb – fotowoltaika wschód-zachód czy ekspozycja południowa? Jaki stopień nachylenia modułów? To tylko niektóre z pytań, na które trzeba znaleźć trafne odpowiedzi.
- Profesjonalny montaż fotowoltaiki – jeśli chodzi o farmę, kluczowy jest prawidłowy montaż – fotowoltaika w profesjonalnym wykonaniu to prawidłowo przymocowane panele i solidne ulokowanie konstrukcji wsporczych. Dzięki temu instalacja nie ulega awariom i utrzymuje wysoką efektywność przez lata.
W przypadku farm fotowoltaicznych w zachodniopomorskim i innych częściach Polski, w grę wchodzi również sprawdzenie popytu na energię w danej okolicy. Warto sprawdzić zagęszczenie farm w regionie i liczbę potencjalnych użytkowników produkowanej energii. Jeśli zapotrzebowanie w regionie jest niewielkie, być może lepszym pomysłem będzie budowa farmy fotowoltaicznej w innym miejscu.
Jakie systemy konstrukcji fotowoltaicznych dla farm?
Podczas budowy farmy fotowoltaicznej bardzo ważny jest wybór odpowiednich konstrukcji wsporczych. Otóż systemy konstrukcji fotowoltaicznych mogą przybierać bardzo różne formy. W przypadku tych stosowanych na farmach wyróżnia się trzy główne rodzaje:
- klasyczne konstrukcje PV pod panele jednostronne,
- mocowania do paneli fotowoltaicznych typu bi-facial,
- systemy PV typu trójkąt.
Klasyczne systemy konstrukcji fotowoltaicznych to modele zwrócone w jedną stronę, przeznaczone do montażu tradycyjnych modułów. W tym przypadku koniecznością jest ekspozycja południowa instalacji. Natomiast konstrukcje pod panele fotowoltaiczne bi-facial muszą umożliwiać ekspozycję dwustronną. Otóż moduły bi-facial to takie, które są pokryte ogniwami z każdej ze stron. Dlatego też konstrukcje pod panele fotowoltaiczne tego typu są bardzo specyficzne. Zazwyczaj stoją pionowo i stawia się je tak, aby były wyeksponowane na wschód i zachód. Jest to tak zwana fotowoltaika wschód-zachód. W ramach fotowoltaiki wschód-zachód stosuje się też konstrukcje PV typu trójkąt. To dwuczęściowe systemy PV. Każda tego typu konstrukcja naziemna posiada dwie części, każdą zwróconą w inną stronę. W tym przypadku wykorzystuje się panele jednostronne.
Nie ma wątpliwości, że budowa farmy fotowoltaicznej może się okazać doskonałą inwestycją. Niemniej stworzenie farmy wymaga dobrego zaplanowania. Konieczne jest też dotrzymanie najwyższej jakości każdego jej elementu. W zasadzie każdy inwestor zdaje sobie sprawę z konieczności wyboru efektywnych i trwałych paneli solarnych. Natomiast znaczenie konstrukcji PV bywa bagatelizowane, co jest dużym błędem. Jakościowe konstrukcje pod panele fotowoltaiczne znajdziesz w ofercie firmy Reca Solar. Dostępne są tam systemy PV dla farm fotowoltaicznych oraz inwestorów decydujących się na montaż fotowoltaiki na własny użytek.
Artykuł zewnętrzny