Jaki akumulator wybrać do elektronarzędzi?
Lata dwudzieste XXI wieku to najwyższa pora, by odesłać urządzenia spalinowe do przysłowiowego lamusa. Na ich miejscu na stałe powinny zagościć narzędzia akumulatorowe — wygodniejsze w użytkowaniu, oszczędniejsze, trwalsze i bardziej ekologiczne. To one stanowią dziś uniwersalne rozwiązanie w przypadku prac prowadzonych w domu i ogrodzie. Przyjrzyjmy się akumulatorom i zasadom postępowania z nimi.
Rodzaje baterii do elektronarzędzi
Najpopularniejsze rodzaje akumulatorów zasilających elektronarzędzia to: akumulatory litowo jonowe (Li-Ion), akumulatory niklowo kadmowe (NiCd) oraz niklowo-metalowo-wodorowych (Ni-MH). Akumulatory litowo-jonowe są obecnie najczęściej wykorzystywanym typem akumulatorów w elektronarzędziach i elektronice użytkowej.
Akumulator litowo-jonowy – dlaczego warto go wybrać?
- Akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion)
Sekret ich popularności tkwi przede wszystkim w lekkiej konstrukcji, bardzo niskim stopniu samorozładowania oraz długim cyklu życia. Poza niezwykłą wydajnością akumulatorów Li-Ion specjaliści wskazują również na brak efektu pamięci, co sprawia, że można je ładować w każdej chwili bez konieczności oczekiwania na zupełne rozładowanie. Wisienką na torcie jest nawet dwukrotnie większa pojemność od akumulatorów niklowo kadmowych (NiCd) przy jednoczesnym zachowaniu niewielkiej wagi.
- Akumulatory niklowo kadmowe (NiCd)
Akumulatory NiCd cenione były za możliwość efektywnej pracy nawet przy ekstremalnych temperaturach. Pomimo tej niewątpliwej zalety, ustępują one dziś miejsca akumulatorom litowo-jonowym, co wiąże się przede wszystkim z dyrektywą Rady Parlamentu Europejskiego dot. „wyłączenia w przypadku zastosowania kadmu i jego związków w stykach elektrycznych”. Ich minusem był efekt pamięci, nieobecny już w bateriach Li-Ion.
- Akumulatory niklowo metalowo wodorowe (Ni-MH)
Akumulatory Ni-MH przebijają pod względem parametrów baterie NiCd, są ponadto lżejsze, pojemniejsze i bardziej przyjazne środowisku. Czynnikiem dyskwalifikującym jest ich krótka żywotność, która czyni je średnio użytecznymi w przypadku prac w domu czy w ogrodzie. W tej kategorii najbardziej rozsądnym wyborem pozostają akumulatory litowo jonowe.
>>Czytaj także, jak dbać o akumulatory li-ion i na czym polega zasada ich działania.
Pojemność akumulatora – kiedy jest ważna?
Jednym z pierwszych parametrów, na jakie powinno się zwracać uwagę przed zakupem akumulatora, jest jego pojemność określana w amperogodzinach (Ah) — to od niej zależy długość pracy narzędzia. Im jest ona większa, tym większą wydajnością energetyczną cechuje się akumulator.
Akumulatory o dużej pojemności posiadają większą liczbą ogniw zasilających, a więc są cięższe niż ich mniejsze odpowiedniki. Wykorzystuje się je zwłaszcza do zasilania sprzętu, który nie wymaga trzymania nad ziemią przez dłuższy czas. Najczęściej są to bezprzewodowe kosiarki. W przypadku elektronarzędzi ręcznych, takich jak np. podkaszarka, czy elektryczne nożyce, wybiera się akumulatory o mniejszej pojemności — wystarczy 4.0Ah, a nawet 2.0Ah.
W ofercie RYOBI znajdują się baterie o różnych pojemnościach, co pozwala dobrać odpowiedni model do konkretnego przeznaczenia. Są to akumulatory naprawdę duże, jak np. akumulator Lithium+ HIGH ENERGY™ 18V 9.0Ah, średnie, jak np. akumulator 18V 5.0Ah ONE+™, a także całkiem niewielkie, jak np. akumulator 18V 2,0 Ah Lithium+™.
>> Dowiedz się, jaką pojemność akumulatora wybrać? Poradnik RYOBI
Jak ładować akumulator?
Chcąc przedłużyć żywotność akumulatora, należy wiedzieć, jak go ładować. Oto kilka podstawowych zasad:
- ładować zawsze do końca,
- nie ładować za długo (nie przesilać akumulatora),
- nie kłaść baterii na ładowarce,
- uważać, by nie przegrzewać akumulatora,
- nie wolno rozładowywać baterii nadmiernie przed ładowaniem.
Kluczem do sukcesu jest również odpowiednia ładowarka. Dobrym przykładem są ładowarki ONE+™ RYOBI, dlatego weźmiemy je za wzór. Cechują się one kompatybilnością ze wszystkimi akumulatorami litowo-jonowymi systemu ONE+™ 18V. Ich ogromną zaletą jest obecność wskaźników diodowych, dzięki którym można śledzić stan akumulatora w czasie ładowania i konserwacji.
Ładowarki ONE+™ wyposażone zostały w inteligentny system monitoringu na bieżąco analizujący napięcie i temperaturę podczas ładowania. Przed przeładowaniem akumulatora chroni wskaźnik gotowości do działania. Jeżeli długo nie będziemy używać narzędzia, najlepiej naładować je do ok. 60%.
Żywotność akumulatora – od czego zależy?
Najpopularniejsze baterie litowo-jonowe mogą zasilić nawet 1500 cykli ładowania. Żeby jednak móc doprowadzić akumulator do tak „sędziwej starości”, należy dbać o temperaturę pracy oraz właściwie przechowywać akumulator. Inne najważniejsze czynniki wpływające na żywotność to: temperatura pracy i przechowywania, stopień rozładowania baterii oraz poziom naładowania ogniw.
Artykuł zewnętrzny