Wyposażenie stanowiska pracy dla spawacza - co powinno obejmować?
Wykonywanie zawodu spawacza jest trudne i wymaga odpowiednich umiejętności oraz kwalifikacji. Osoby zajmujące się tą profesją są narażone na wiele niebezpieczeństw, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Aby zminimalizować ryzyko, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie oraz wyposażenie stanowiska pracy. Warto wiedzieć, z jakich elementów powinno się ono składać, aby było bezpieczne i zgodne z obowiązującymi przepisami.
Kto może wykonywać zawód spawacza?
Do wykonywania zawodu spawacza niezbędne są odpowiednie kwalifikacje. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych uprawnienia muszą być potwierdzone certyfikatem ukończenia szkolenia, świadectwem zdania egzaminu bądź książką spawacza.
Oprócz wspomnianych kwalifikacji osoba, która chce pracować jako spawacz, musi mieć ważne badania lekarskie wraz z zaświadczeniem o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy na tym stanowisku. Musi też odbyć szkolenie BHP i instruktaż stanowiskowy.
O czym trzeba pamiętać, przygotowując stanowisko spawacza?
Dobrze wyposażone miejsce pracy jest niezbędne, aby spawacz mógł bezpiecznie i komfortowo wykonywać swoje zadania. Stanowisko powinno być wydzielone w taki sposób, aby było ono odsunięte od osób postronnych. Jeśli prace spawalnicze są wykonywane wewnątrz pomieszczeń, to miejsce do ich prowadzenia musi być wydzielone i odseparowane w sposób stały lub przy pomocy specjalnych niepalnych parawanów bądź lameli.
Niezbędne jest wyposażenie stanowiska spawacza w sprzęt gaśniczy, a przede wszystkim w:
- koce przeciwpożarowe,
- gaśnice proszkowe lub pianowe,
- niepalne maty podłogowe.
Podczas przygotowywania miejsca pracy trzeba uwzględnić przede wszystkim rodzaj spawania oraz wielkość elementów, które najczęściej będą obrabiane. Ściany spawalni powinny być pokryte farbami w odcieniach szarości, gdyż kolor ten z mniejszą intensywnością odbija światło. Ważne jest także to, aby miały one matowe wykończenie. Wpływa to na większy komfort pracy spawacza, gdyż takie farby nie będą generowały dodatkowych błysków podczas korzystania z narzędzi.
W miejscu pracy musi być także zapewniona właściwa wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna. Konieczne jest to, aby działała ona sprawnie i na bieżąco usuwała z pomieszczenia szkodliwe zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu.
Jaki sprzęt spawalniczy wybrać?
Po przygotowaniu stanowiska pracy przychodzi czas na wyposażenie go w niezbędny sprzęt. W tym miejscu musi się znaleźć solidny stół spawalniczy, na którym będą wykonywane wszystkie prace. W zależności od rodzaju przeprowadzanych zadań konieczny jest także zakup urządzenia: MMA, TIG, MIG/MAG lub palników gazowych. Wszystkie niezbędne elementy wyposażenia stanowiska spawacza oferuje Internetowe Centrum Dystrybucji ICD.pl.
W niektórych przypadkach, gdy obróbce będą poddawane elementy o sporych gabarytach, pomocne mogą okazać się pozycjonery oraz obrotniki, które ułatwią utrzymanie obiektów w odpowiedniej pozycji. Stanowisko pracy spawacza powinno być także wyposażone w różnego rodzaju ręczne narzędzia pomiarowe. Są one niezastąpione podczas codziennej pracy.
Jakie środki ochrony osobistej dla spawacza?
Osoby pracujące w zawodzie spawacza są narażone na hałas, promieniowanie UV i IR, działanie gorącego metalu, a także na kurz i pył. To właśnie ze względu na nieustanne zagrożenie podczas wykonywania codziennych czynności pracownicy na tych stanowiskach muszą być wyposażeni w odpowiednio dobrane środki ochrony osobistej.
Odpowiedni strój dla spawacza to podstawa bezpieczeństwa w miejscu pracy. Powinien on składać się z następujących elementów:
- przyłbicy chroniącej twarz i oczy (coraz rzadziej stosuje się już maski pasywne),
- rękawic spawalniczych dopasowanych do typu spawania (najlepiej, aby były one wykonane z wysokiej jakości skóry, która jest odporna na działanie wysokich temperatur oraz ognia),
- odzieży ochronnej (może to być zarówno jednolity kombinezon, jak i strój składający się z bluzy i spodni),
- fartucha ochronnego (wykonanego z trwałego materiału, np. skóry),
- wysokiej jakości butów spawalniczych.
Stanowisko spawacza powinno być także wyposażone w specjalne nauszniki lub przeciwhałasowe wkładki, które mają chronić słuch przed uszkodzeniem. Jeśli podczas pracy występuje wysoki poziom zapylenia, to niezbędne jest także zapewnienie wysokiej jakości aparatury filtrującej powietrze. Wszystkie środki ochrony osobistej dla spawacza można znaleźć w specjalistycznych sklepach oferujących wyposażenie stanowisk pracy.
Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom to priorytet każdego pracodawcy. Jest to szczególnie ważne w przypadku zawodów związanych z różnymi zagrożeniami, tak jak w przypadku spawacza. Bardzo ważne jest to, aby wszystkie elementy wyposażenia stanowiska pracy oraz środki ochrony osobistej miały niezbędne atesty potwierdzające ich bezpieczeństwo oraz skuteczność. Sprzęt spawalniczy musi być poddawany regularnym przeglądom technicznym wykonywanym przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami do ich przeprowadzenia.
Artykuł zewnętrzny