Charakterystyka cięcia wodą - zalety i zastosowanie metody
Cięcie wodą to jedna z najbardziej zaawansowanych technologii pozwalających na dokładne przecięcie materiałów – metali kolorowych, stali, tworzyw sztucznych, drewna, ceramiki, kamienia z zachowaniem wysokiej estetyki. Cięcie wodą pozwala na uzyskiwanie nawet bardziej skomplikowanych form czy wzorów, w porównaniu do cięcia nożem czy piłą. W dodatku nie wymagają już one końcowej obróbki, co znacznie skraca ogólny czas pracy. Poznaj charakterystykę i najważniejsze zalety tej technologii.
Jak wygląda cięcie wodą?
Cięcie materiałów w tej technologii odbywa się z wykorzystaniem strumienia wody emitowanego pod wysokim ciśnieniem. Najbardziej zaawansowane maszyny 3-osiowe generują ciśnienie wynoszące nawet 6 200 barów. Średnica strumienia wody to przynajmniej 9,2 mm. Strumień ten jest skierowany na materiał, podlegający obróbce i emitowany z prędkością nawet 1000 metrów na sekundę! Gdy obrabiany materiał jest twardy, dopuszcza się możliwość dodania do wody materiału ściernego i uzyskanie jeszcze lepszych efektów cięcia.
Jeśli chodzi o maksymalną dopuszczalną wielkość elementów podlegających cięciu wodą, to jest ona zależna od rozmiaru stołu roboczego. Standardowa wielkość robocza to 1500 x 3000.
Zastosowanie cięcia wodą w przemyśle
Cięcie wodą ma wiele zastosowań w przemyśle. Jest wykorzystywane w produkcji maszyn i urządzeń, a także w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i kosmicznym. W przemyśle stoczniowym cięcie wodą to jeden z lepszych sposobów szybkiego i dokładnego cięcia blach oraz profili.
Jeśli zależy Ci na wycinaniu precyzyjnych kształtów, np. wzorów czy liter na szyldy, to cięcie wodą świetnie sprawdzi się również w branży artystycznej, reklamowej oraz wielu innych.
Najważniejsze zalety cięcia wodą
Najważniejszą zaletą cięcia wodą jest precyzja. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie bardzo dokładnych kształtów, bez konieczności stosowania dodatkowych narzędzi. Cięcie wodą jest także bardzo czyste i nie pozostawia żadnych śladów na materiale. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod cięcia – piłą czy nożem – tu materiał nie podlega uszkodzeniu, nie odkształca się, nie ulega przebarwieniom. To efekt stosunkowo niskiej temperatury, jaką generuje urządzenie (maksymalnie 50 stopni Celsjusza).
Z uwagi na dobre tempo i dużą powtarzalność, warto rozważyć cięcie wodą w produkcji seryjnej. Jedyną wadą może być koszt usługi, dlatego też najczęściej ma ona zastosowanie w przemyśle i innych branżach mających znaczne możliwości finansowe.
Podsumowując, cięcie wodą to zaawansowana technologia, która pozwala na precyzyjne obrabianie nawet twardych materiałów – stali czy aluminium. Dokładność, bezpieczeństwo i czystość procesu sprawiają, że cieszy się ono szczególną popularnością przy większych nakładach, gdzie liczy się wysoka powtarzalność detali i wierne odwzorowanie założeń projektowych.
Artykuł zewnętrzny