Projektowanie magazynu - na czym polega i czy pomaga?
Projektowanie magazynu, znane także jako projektowanie logistyczne, to szereg działań, których celem jest usprawnienie pracy przedsiębiorstwa i ułatwienie procesów związanych z produkowaniem i dystrybucją towarów. Przy projektowaniu magazynu niezbędne jest przeprowadzenie licznych analiz, które umożliwią opracowanie odpowiednich dla danej firmy rozwiązań. Na czym dokładnie polega projektowanie logistyczne, czy warto zdecydować się na usługę projektowania magazynu i jak wygląda proces projektowania krok po kroku?
Na czym polega projektowanie magazynu?
Projektowanie magazynu może zostać ograniczone do stworzenia ogólnej struktury systemu logistycznego, a także można poszerzyć je o stworzenie zaawansowanych projektów obiektów, strategii procesów przepływu lub strategii procesów transformacji strumienia dóbr materialnych.
To nic innego jak stworzenie projektu dostępnej przestrzeni z uwzględnieniem przeprowadzonych wcześniej analiz i jak najkorzystniejszym wykorzystaniem dostępnego miejsca. W przypadku zaawansowanego projektowania magazynu, poszerzonego także o inne działania projektowe mówi się o projektowaniu systemów logistycznych.
Czym jest projektowanie systemów logistycznych?
Warto podkreślić, że projektowanie systemów logistycznych powinno być przeprowadzone zarówno w początkujących, jak i działających już firmach. Wiele osób decyduje się na zaprojektowanie magazynu przy otwieraniu działalności, a gdy ta się rozwija, wcześniej sprawdzające się rozwiązania mogą być nieskuteczne w dalszych etapach funkcjonowania. Dlatego tak ważne jest wprowadzanie zmian i dostosowywanie ich do aktualnej działalności firmy.
Projektowanie systemów logistycznych łączy analizę obecnych czynników wpływających na pracę całego magazynu z opracowaniem koncepcji, które usprawnią działanie przedsiębiorstwa. Proces projektowania magazynu wiąże się z systemowym myśleniem i zastosowaniem modeli matematycznych, które z kolei ułatwiają przeprowadzenie niezbędnych symulacji. Specjaliści przeprowadzają tzw. audyt logistyczny, a na jego podstawie doradzane są zmiany, które wspomogą pracę magazynu. Po opracowaniu koncepcji i przeprowadzeniu ich symulacji można przejść do prac związanych z budową obiektu.
Czy warto zdecydować się na projektowanie systemu logistycznego?
Głębokość konkretyzacji projektowania systemu może się różnić w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa i sytuacji, w jakiej się ono znajduje. Niezależnie jednak od stopnia zaawansowania prac, wprowadzenie w przedsiębiorstwie systemu logistycznego niesie za sobą mnóstwo korzyści. Przede wszystkim dzięki projektom logistycznym można liczyć na wzrost wydajności przedsiębiorstwa i usprawnienie procesów związanych z przepływem towarów czy obsługą klienta.
Warto także podkreślić, że projektowanie w systemie logistycznym wpływa na poprawę efektywności firmy poprzez lepsze wykorzystanie posiadanych zasobów i efektywne zarządzanie pracownikami. Co więcej, zaprojektowanie magazynu umożliwia lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni z jednoczesnym ułatwieniem dostępu do przechowywanych produktów.
Ponadto przygotowanie projektu magazynu zdecydowanie ułatwia prace związane z przeprowadzeniem inwentaryzacji w firmie. Dzięki temu, że każdy produkt ma swoje miejsce, kontrole i liczenie zapasów przebiegają szybko i bezproblemowo. Warto dodać, że projektowanie systemów logistycznych minimalizuje czas obsługi klienta, pakowania produktów, czy ich wysyłki. Ponadto dzięki projektowi można zdecydowanie przyspieszyć procesy dostaw i uniknąć tak często występujących zatorów.
Istotne jest, że zaprojektowanie magazynu umożliwia eliminację zbędnych procesów do minimum i pozostawienie tych kluczowych, mających realny wpływ na funkcjonowanie firmy. To z kolei ułatwia wykorzystanie całego potencjału pracowników i przydzielanie im zadań bez obaw o niezrozumienia czy brak niezbędnych kompetencji. Warto dodać, że projekt magazynu może wiązać się ze zminimalizowaniem kosztów logistycznych, co w długofalowym działaniu przedsiębiorstwa może wiązać się z dużymi oszczędnościami.
Projektowanie magazynu krok po kroku
Projektowanie wymaga zastosowania zasad z różnych dziedzin nauki i znajomości zagadnień związanych z zarządzaniem zasobami. Są to m.in. teorie modelowania systemów, badania operacyjne, teorie controllingu, informatyki, organizacji, ekonomii czy maszynoznawstwa i wiele innych. Podczas projektowania systemów logistycznych należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak:
- Branża, w jakiej działa przedsiębiorstwo,
- Struktura i wielkość firmy,
- Sposób, w jaki powstają produkty,
- Zasoby, z jakich korzysta firma,
- Struktura dostawców,
- Zaawansowanie poziomu obsługi logistycznej,
- Struktura i wymagania odbiorców wewnętrznych,
- Struktura i wymagania odbiorców zewnętrznych,
- Zasoby pracownicze,
- Koszty logistyczne.
Projektowanie procesów logistycznych rozpoczyna się od analizy obecnego stanu procesów magazynowych. Wówczas oceniana jest organizacja pracy oraz zasoby firmy. Następnie przechodzi się do analizy różnych czynników mających istotny wpływ na przyszłe działanie logistyki magazynowej. Na podstawie analizy można wykonać założenia dla projektowania, od których można rozpocząć opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej magazynu.
Opracowanie koncepcji obejmuje m.in. niezbędne dane liczbowe opisujące docelowy system logistyczny i stanowiące podstawę przyszłych prac projektowych, projektowanie przepływu dóbr materialnych w magazynie oraz wytyczne dla projektowania procesów magazynowych i przyszłej organizacji pracy magazynu. Podczas tworzenia koncepcji wykonuje się także projektowanie obiektów logistycznych oraz planuje się rozmieszczenie i zakres obowiązków pracowników.
Przygotowując koncepcję, specjaliści przeprowadzają dobór i wymiarowanie niezbędnego wyposażenia technicznego i sprzętu. Pod uwagę brany jest zakres prac niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz możliwości przestrzenne. Ponadto wykonuje się szacunek kosztów logistycznych, który przedstawiony zostaje na rysunkach technicznych oraz w postaci tabel i wykresów.
Po zaakceptowaniu koncepcji w przedmiocie projektowania systemów logistycznych można przejść do przygotowania i przeprowadzenia przetargów na wykonanie magazynu. Wówczas opracowuje się harmonogram prac związanych z uruchomieniem nowego obiektu, a także przeprowadza się analizę i porównanie ofert. Po wybraniu wykonawcy magazynu można przejść do budowy obiektu na podstawie stworzonych koncepcji i projektów przestrzennych.
Podsumowanie
Projektowanie magazynu niesie za sobą mnóstwo korzyści związanych z efektywniejszym działaniem firmy i zarządzaniem zasobami. Warto jednak pamiętać, że projektowanie systemu logistycznego jako części nowoutworzonego przedsiębiorstwa jest tak samo ważne również w przypadku działającej już długo firmy. Stale zmieniający się rynek, dostępność do różnych zasobów i mniej lub bardziej ograniczone możliwości finansowe sprawiają, że koncepcje opracowane na początku tworzenia magazynu mogą okazać się nieskuteczne po kilku latach działalności. Warto więc regularnie przeprowadzać nowe analizy i wprowadzać zmiany w projektach magazynu.
Artykuł zewnętrzny