Węże chemiczne - rodzaje i zastosowanie
Produkty takie jak elastyczne węże spełniają wiele różnych funkcji. Szczególnym rodzajem tego typu elementów są węże chemiczne, wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Jak sama nazwa wskazuje, służą do transportowania substancji chemicznych. Czym są dokładnie? Jakie rodzaje i zastosowanie mają węże do substancji chemicznych?
Węże chemiczne – charakterystyka
Węże chemiczne to nazwa obejmująca węże do płynnych substancji chemicznych i ich mieszanin. Substancje takie charakteryzują się wysoką reaktywnością. Będą to różnego rodzaju związki organiczne i nieorganiczne oraz ich mieszaniny (m.in. kwasy, zasady, roztwory soli, alkohole, ketony węglowodory, rozpuszczalniki, farby i lakiery), o różnym stężeniu i koncentracji. Węże chemiczne stosowane są zarówno jako gotowe, kompletne przewody giętkie z końcówkami, zaprojektowane do ściśle określonego medium, miejsca instalacji i parametrów pracy, jak i węże luzem, montowane na przyłączach i króćcach wyposażenia technologicznego.
Zastosowanie węży chemicznych
Węże chemiczne stosuje się głównie przy rozładunku i załadunku zbiorników transportowych substancjami chemicznymi. Znajdują też zastosowanie w procesach technologicznych zarówno w przemyśle chemicznym, jak i spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym, biotechnologicznym i innych. Węże chemiczne używane są przy napełnianiu i opróżnianiu opakowań, a także podczas prac w laboratoriach.
Wąż chemiczny gumowy (EPDM) – do lekkich chemikaliów i farb
Uniwersalny wąż tłoczny, bardzo elastyczny, odporny na starzenie, ozon, warunki pogodowe i ścieranie. Przeznaczony do powietrza, wody oraz lekkich chemikaliów: nieutleniających, rozcieńczonych kwasów, rozcieńczonych zasad, roztworów soli, alkoholi, acetonu, ketonów, chłodziw na bazie glikoli. Nie nadaje się do olejów, paliw, węglowodorów aromatycznych. Może być stosowany do różnych farb wodorozpuszczalnych oraz na bazie ketonów i estrów. Nie nadaje się do farb celulozowych, chlorokauczukowych i innych zawierających rozpuszczalniki aromatyczne i benzynę. Pracuje w temperaturze od -40°C do +120°C.
Wąż gumowy z warstwą wewnętrzną z poliamidu – do farb i rozpuszczalników
To wysokiej jakości wąż gumowy produkowany w USA. Jego warstwa wewnętrzna wykonana jest z odpornego chemicznie poliamidu (nylonu). Bardzo gładka powierzchnia wewnętrzna redukuje straty przepływu i zapewnia łatwość czyszczenia. Wzmocnienie syntetycznym oplotem tekstylnym zapewnia wysoką odporność ciśnieniową i małe odkształcenie pod ciśnieniem. Wąż przeznaczony do zastosowań przemysłowych, w szczególności do rozpuszczalników organicznych i substancji petrochemicznych. Temperatura pracy węża mieści się w przedziale -20°C do +90°C.
Wąż chemiczny gumowy (EPDM) – do mocznika i lekkich chemikaliów
Wąż tłoczny przeznaczony specjalnie do przesyłu AdBlue® - 32,5% wodnego roztworu mocznika. Warstwę wewnętrzną węża stanowi czarna, gładka, antystatyczna guma EPDM wulkanizowana bez udziału siarki. Warstwa wewnętrzna węża nie jest zanieczyszczona dodatkami aluminium, wapnia, chloru, miedzi, żelaza, potasu, magnezu, sodu, niklu oraz cynku, co gwarantuje zachowanie najwyższej czystości medium zgodnie z normą ISO 22241-2. Jest to szczególnie ważne w branży motoryzacyjnej, w której AdBlue® pełni rolę reduktora w celu rozłożenia w katalizatorze SCR szkodliwych dla środowiska tlenków azotu.
Pozostałe rodzaje węży chemicznych w ofercie MMR Group MediaTransfer:
- węże chemiczne gumowe (EPDM) – do bezwodnego amoniaku,
- węże chemiczne gumowe (EPM / EPR) – do lekkich i średnio agresywnych chemikaliów,
- węże chemiczne gumowe (EPM / EPR) – do lekkich i średnio agresywnych chemikaliów,
- węże chemiczne gumowe (TPV) – do lekkich i średnio agresywnych chemikaliów,
- węże chemiczne gumowe (FKM / FPM) – do agresywnych chemikaliów i gorącego oleju,
- węże z warstwą wewnętrzną z polietylenu (UPE) – do wielu agresywnych chemikaliów,
- węże z warstwą wewnętrzną z polietylenu (UPE) – do wielu agresywnych chemikaliów.
Artykuł zewnętrzny