Fotowoltaika dla firm - jakie daje korzyści, które systemy PV wybrać i co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?
Montaż fotowoltaiki to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej firm. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, jakie zalety ma fotowoltaika dla firm. Podpowiadamy również, na co zwracać uwagę, decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, osprzętu i systemów PV.
Oszczędność energii
Pierwszą podstawową korzyścią dla firmy, która wprost wynika z montażu paneli fotowoltaicznych, jest oszczędność. Ceny energii elektrycznej stale rosną. Ostatnio osiągnęły już bardzo wysokie poziomy, a przewidywane są kolejne wzrosty. Nie dziwi zatem, że przedsiębiorstwa szukają oszczędności. Montaż fotowoltaiki to sposób na nawet zerowe rachunki za energię elektryczną. Oczywiście kupno modułów, pozostałych elementów instalacji oraz systemów konstrukcji fotowoltaicznych generuje spore koszty. Niemniej czasami wystarczy kilka lat, aby inwestycja się zwróciła. Dzięki temu o wiele łatwiej przewidzieć firmowe wydatki i nie dać się zaskoczyć podwyżkom cen prądu.
Montaż fotowoltaiki jako prestiż dla firmy
Oszczędność to konkretna, od razu widoczna korzyść wynikająca z montażu fotowoltaiki, jednak niejedyna. Przede wszystkim systemy PV przed siedzibą firmy lub na dachu budynku to również prestiż dla przedsiębiorstwa. Firmy, które decydują się na montaż fotowoltaiki na gruncie bądź na dachu są postrzegane jako nowoczesne i dbające o środowisko. Ten drugi aspekt także jest współcześnie bardzo ważny, z powodu rosnącej świadomości ekologicznej. Wielu bardzo zależy na środowisku, przez co żywią pozytywne uczucia wobec firm podzielających tę troskę.
Jakie systemy konstrukcji fotowoltaicznej dla firm?
W zasadzie w każdej firmie montaż paneli fotowoltaicznych okazuje się trafionym pomysłem. Jednak samo podjęcie decyzji o montażu to dopiero początek. Rodzi się wtedy wiele pytań, na przykład o konstrukcję. Fotowoltaika składa się z paneli, które trzeba odpowiednio umocować. W przypadku firm podobnie zresztą jak u inwestorów indywidualnych stosuje się jedno z dwóch rozwiązań:
- montaż fotowoltaiki na dachu – rozwiązanie polecane w przypadku dachów płaskich umożliwiających montaż większej liczby paneli. Jeśli budynek firmowy ma dach skośny, to rozwiązanie sprawdza się jedynie pod warunkiem stosunkowo niewielkiego zapotrzebowania energetycznego,
- montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie – przeważnie to wygodniejsze rozwiązanie, głównie ze względu na swoją elastyczność. Gruntowe stelaże do paneli fotowoltaicznych to bardzo różne konstrukcje różniące się wymiarami, możliwymi do zamontowania panelami czy sposobem montażu.
Warto mieć na uwadze, że fotowoltaika dla firm powinna wyróżniać się dużą efektywnością i doskonałym estetycznym wyglądem. W przeciwnym wypadku nie będzie odpowiednio spełniać swoich funkcji. Dlatego, jeśli chodzi o wybór konstrukcji do fotowoltaiki, warto zwracać uwagę na jakość wykonania poszczególnych elementów instalacji.
Profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych
Kupno wysokiej jakości komponentów instalacji fotowoltaicznej to kwestia kluczowa. Jednak należy zadbać też o montaż. Czy to fotowoltaika na gruncie, czy na dachu, solidność wykonania decyduje o sprawności pracy urządzeń i okresie ich żywotności. Jeśli chodzi o stelaż pod fotowoltaikę, ważny jest wybór odpowiedniego sposobu przytwierdzenia do podłoża. W przypadku montażu do dachu najważniejszą kwestią jest dobór mocowania do rodzaju pokrycia. Natomiast co do fotowoltaiki na gruncie, trzeba przede wszystkim sprawdzić jakość podłoża. Następnie podejmuje się decyzje, czy montaż fotowoltaiki zostanie przeprowadzony przez wbicie wsporników, czy też zatopienie ich w betonowych blokach.
Montaż fotowoltaiki to rozwiązanie, które warto polecić każdej firmie i inwestorowi indywidualnemu. Jednak warunkiem czerpania korzyści z tego rozwiązania jest profesjonalny montaż jakościowego sprzętu. Dlatego w tej kwestii warto zwrócić się do fachowców takich jak firma Reca Solar ze Szczecina – reca-solar.pl.
Artykuł zewnętrzny