Czym zajmuje się JavaScript developer?
JavaScript developer to programista, który specjalizuje się w tworzeniu aplikacji i stron internetowych za pomocą języka JavaScript. Jest odpowiedzialny za tworzenie i utrzymywanie aplikacji oraz stron internetowych, które są wykorzystywane przez użytkowników.
Ile zarabia JavaScript developer? Średnie wynagrodzenie
JavaScript developerzy zarabiają zazwyczaj około 6-9 tys. złotych brutto miesięcznie, w zależności od ich doświadczenia, lokalizacji, formy umowy oraz umiejętności. Junior JavaScript Developer może liczyć na zarobki od 5 tys. zł w górę.
Średnia zarobków na tym stanowisku wynosi około 5 300 zł brutto miesięcznie. Osoba z doświadczeniem co miesiąc otrzymuje około 9-11 tys. złotych brutto, a najlepsi specjaliści około 15-16 tys. złotych brutto. Duże znaczenie ma także forma zatrudnienia – czy jest to umowa o pracę, czy współpraca B2B.
Jakie obowiązki ma JavaScript developer?
Głównymi obowiązkami JavaScript developera jest opracowywanie oraz utrzymywanie stron internetowych oraz aplikacji. Taki specjalista musi doskonale znać język JavaScript. Do jego obowiązków należy też tworzenie i testowanie kodu, by upewnić się, że aplikacje i strony internetowe działają poprawnie. Doświadczony JavaScript developer ma multidyscyplinarne podejście do zadań.
Ponadto JavaScript developerzy muszą współpracować z innymi członkami zespołu, m.in. z testerami, by dostarczać produkty zgodne z wymaganiami. Odpowiada za różne aspekty wdrażania aplikacji, współpracuje z zespołami UX i UI, by zadbać o to, by użytkownicy otrzymali jak najlepsze doświadczenia.
Poza tym JavaScript odpowiada także za interaktywność aplikacji. Wykorzystuje instrukcje warunkowe, pętle, klasy czy zmienne, by dodawać różne elementy – jak między innymi animacje, wideo w tle czy okna dialogowe, a tym samym programować pełnoprawne i wizualnie atrakcyjne aplikacje webowe.
Oczekiwania od kandydata na stanowisko JavaScript developera
Wśród wymagań jest zwykle otwartość i motywacja, a także co najmniej dwa lata doświadczenia – w tym przede wszystkim udokumentowane doświadczenie w pracy w języku JavaScript. Niezbędna jest także zaawansowana znajomość języka JavaScript, doświadczenie w pracy z bibliotekami, znajomość narzędzi front-endowych oraz znaczników internetowych takich jak HTML5 i CSS3. Konieczna jest też dobra znajomość języka angielskiego, ew. też niemieckiego.
Więcej na temat pracy JavaScript developera znajdziesz tutaj: https://edge1s.com/pl/blog/co-robijavascript-developer/
Artykuł zewnętrzny