Jak przebiega proces projektowania, tworzenia systemu IT?
Projektowanie systemów IT to hasło, które często usłyszeć można podczas rozmów o przyszłościowych kierunkach studiów lub w dyskusjach firmowych na temat kolejnych innowacji. Warto jednak wiedzieć, że proces ten jest bardziej skomplikowany, a wykonanie go wymaga szeregu zadań. Poniżej przedstawiamy więc, jak przebiega proces projektowania systemu IT krok po kroku.
1. Analiza potrzeb systemu IT
Podstawą rozwiązania problemu zawsze jest jego rozpoznanie i analiza. Oznacza to, że aby projektowanie systemów informatycznych przyniosło zamierzony efekt, przede wszystkim należy dowiedzieć się, w czym leży problem i dobrze się z nim zapoznać. Analiza i projektowanie systemów IT przez specjalistów jak ittouch.pl pozwalają na zastosowanie dokładnie tych narzędzi i rozwiązań, które są konieczne dla danej sytuacji.
2. Specyfikacja systemu IT
Znając już główny problem, kierownik projektu IT może przejść do bardziej szczegółowego określenia potencjalnych metod jego rozwiązania. Na tym etapie projektowania systemu informatycznego sformułowana powinna być specjalistyczna interpretacja występującego problemu. Jej dalsze potwierdzenie przez użytkowników jest wymagane do dalszych działań. Jeśli zaproponowany ustalony model logiczny zostanie zatwierdzony, będzie on stanowił podstawę do faktycznego projektowania.
3. Projektowanie systemu IT
Wstępne projektowanie jest teoretyczną próbą rozwiązania występującego problemu. To na tym etapie architekt-projektant systemów IT powinien określić na przykład, jakie programy należy zakupić lub napisać, jaki jest wymagany sprzęt dla nowego systemu lub jak powinien wyglądać harmonogram wdrożeniowy dla użytkowników. Warto pamiętać, że w tym momencie niepodejmowane są jeszcze próby praktycznego rozwiązania problemu, więc tym bardziej istotne jest dobre rozplanowanie. Konieczność ciągłego powrotu do fasy projektowej może bowiem wydłużać cały proces.
4. Programowanie systemu IT
Faza programowania systemu IT jest momentem, kiedy przewidziane założenia teoretyczne wprowadzane są po raz pierwszy w życie. W zależności od przyjętej metody projektowania systemu informatycznego może to być więc etap pisania nowego oprogramowania, adaptowania istniejącego oraz instalacji elementów sprzętowych. Efektem tych działań powinna być instalacja działającej wersji systemu lub pełna wymiana starego z całkowitą wymianą starych danych.
5. Testowanie systemu IT
Faza testów to okres, kiedy projektant systemów IT ma szansę na sprawdzenie poprawności działania wszystkich elementów w warunkach docelowych. Oznacza to, że przygotowane rozwiązania użytkowane są z wykorzystaniem ich pełnego potencjału, a wszelkie niedoskonałości powinny być wyszczególnione. Integralną częścią tego etapu projektowania systemu IT jest również powrót całego produktu lub jego części do fazy programowania, lub projektowania. Brak kolejnych błędów w działaniu oznacza zakończenie fazy testowej.
6. Integrowanie systemu IT
Po ostatecznym zatwierdzeniu końcowej wersji nowego systemu informatycznego należy go dołączyć do już istniejącego. W przypadku oprogramowania może to więc oznaczać przeniesienie go na dotychczasowo używane maszyny. Integracja nowej infrastruktury polega natomiast na dołączeniu najnowszych elementów do całości systemu. Poprawne zintegrowanie systemu IT zostanie osiągnięte, kiedy będzie on działał poprawnie w docelowym środowisku.
7. Eksploatacja i modyfikowanie systemu IT
Po pełnej integracji i uruchomieniu systemu informatycznego powinien być on gotowy do użytku. Nie można jednak zapominać, że ciągła modyfikacja jest kluczem do pełnego sukcesu. Korzystanie z profesjonalnie zaprojektowanego systemu IT może z czasem wykazać konieczność pewnej zmiany. Tego rodzaju modyfikacje mogą pozwolić na dłuższy czas eksploatacji całego systemu.
Zastanawiając się więc, jak przebiega proces projektowania systemu IT, najłatwiej podzielić go na kilka kluczowych etapów. Pierwszym z nich jest analiza występującego problemu, a następnie jego specyfikacja przez fachowców. Na jej podstawie możliwe jest zaprojektowanie teoretycznego rozwiązania, które następnie należy wprowadzić w życie. Gotowy system IT należy następnie odpowiednio przetestować oraz zintegrować z całością. Ostatnim z kroków jest już wolna eksploatacja i ewentualna modyfikacja pierwotnych założeń.
Artykuły zewnętrzne