Pompy ciepła - ile kosztuje montaż i użytkowanie?
W XXI wieku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania związane z ekologicznymi formami ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz powierzchni nieruchomości. Dość innowacyjnym sprzętem są pompy ciepła, które na rynku występują w kilku wariantach różniących się między sobą głównie wydajnością oraz kosztami montażu. Dowiedz się więcej o pompach ciepła i oceń, czy warto zainwestować w taką formę ogrzewania domu!
Energia elektryczna w domach stała się na tyle popularna, że dotychczas używane piece gazowe lub węglowe są zastępowane innowacyjnymi urządzeniami, jakimi są pompy ciepła powietrzne. Tego typu sprzęt pobiera darmową energię zawartą w powietrzu lub gruncie,
a następnie wykorzystuje ją do ogrzewania całego budynku, np. z użyciem grzejników lub ogrzewania podłogowego czy nawet ciepłej wody użytkowej.
Dlaczego warto zainstalować pompę ciepła w nieruchomości?
Wyróżniamy wiele powodów, dla jakich warto zainwestować w pompy ciepła. Tego typu sprzęt to przede wszystkim:
- wyjątkowo niskie koszty eksploatacji,
- niski poziom emisji CO2,
- bezpieczeństwo użytkowania przez wiele lat,
- komfort pracy nawet w upały, jak i mroźne zimy,
- cicha praca pompy, co pozwala na jej umieszczenie nawet w łazience,
- duża elastyczność działania,
- ekologiczne źródło energii.
Inwestycja w pompę ciepła powinna jednak być dobrze przemyślaną decyzją, a także zrealizowana dopiero po uprzednim podpisaniu stosownej umowy z dostawcą tego typu rozwiązań. Wystarczy wybrać odpowiedniego producenta oraz firmę instalatorską, która zamontuje pompę w nieruchomości zgodnie z instrukcją tak, aby zachować wieloletnią gwarancję urządzenia – okres gwarancyjny może sięgać nawet do 10 lat.
Ile kosztuje pompa ciepła i od czego zależą koszty inwestycji?
Koszt zakupu pompy ciepła zależy od kilku podstawowych czynników, jak np. typ pompy ciepła, moc, elementy zawierające się w zestawie montażowym, powierzchnia użytkowa domu, zakres prac instalatorskich. Najtańsze pompy ciepła na rynku to wydatek w okolicy
10 tys. złotych. Pamiętaj jednak, że w tej kwocie kupisz jedynie samo urządzenie bez osprzętu oraz usługi montażowej.
Jeśli chcesz zlecić zewnętrznej firmie zarówno montaż, jak i dostarczenie pompy wraz
z kompletnym osprzętem, licz się z wydatkiem nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Inwestycja w powietrzną pompę będzie nieco mniejszym kosztem, aniżeli w model gruntowy – w tym przypadku konieczne jest wykonywanie odwiertów na działce, których cena może wynieść nawet do 20 tys. złotych.
Użytkowanie pompy ciepła – czy jest drogie?
Ogrzewanie domu o powierzchni do 70-100 m2 pompą ciepła to miesięczne koszty
na poziomie do 1000-1200 złotych. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę rosnące ceny węgla, ekogroszku i innych paliw do kotłów, można śmiało powiedzieć, iż pompa ciepła jest wyjątkowo niedroga w użytkowaniu.
Jeszcze niższe koszty generuje w miesiącach letnich, gdzie nie jest wymagane dodatkowe ogrzewanie, np. podłogowe. Wtedy wydatki za energię elektryczną potrzebną do pracy pompy ciepła mogą zamknąć się nawet w kwocie niższej niż 100-150 złotych.
Artykuł zewnętrzny