Fotowoltaika - jak działa i kiedy warto ją zainstalować?
W dobie rosnących cen energii w wielu domach sprawdzi się fotowoltaika. Co to jest i jak działa taka instalacja? Kiedy szczególnie warto w nią zainwestować i dlaczego tak istotne jest, jak rozliczane są nadwyżki energii ze sprzedawcą? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie dotyczące fotowoltaiki.
Co to jest fotowoltaika i jak działa instalacja PV?
Instalacja fotowoltaiczna (PV) to system, który pozwala pozyskiwać energię ze słońca. Składa się przede wszystkim z modułów lub inaczej paneli fotowoltaicznych i falownika nazywanego też inwerterem. Potrzebne są też: system mocujący panele na dachu domu lub na gruncie oraz okablowanie i odpowiednie zabezpieczenia.
Pod wpływem promieniowania słonecznego w panelach fotowoltaicznych powstaje prąd stały. Następnie falownik przekształca go na prąd zmienny, który może zasilać urządzenia podłączane do gniazdka w domu. Niewykorzystana na bieżąco energia jest zwracana do sieci, a w zamian prosument – czyli właściciel instalacji PV produkującej prąd na własne potrzeby – może pobrać energię w późniejszym terminie (co omówimy w dalszej części artykułu).
Dlaczego opłaca się zainstalować fotowoltaikę i kiedy warto to zrobić?
Instalacja fotowoltaicznao właściwie dobranej mocy to znaczna oszczędność dla domu jednorodzinnego. Rachunki za zużycie prądu można zredukować właściwie do zera (zostają tylko opłaty stałe) Co więcej, korzysta się w ten sposób z czystej energii przyjaznej dla środowiska naturalnego i klimatu.
Instalacja PV będzie tym bardziej opłacalna, im wyższe jest zapotrzebowanie na energię w gospodarstwie domowym. Może przy tym zasilać nie tylko sprzęty RTV i AGD, lecz także pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne, system podgrzewania ciepłej wody użytkowej, ładowarkę do samochodu elektrycznego i wszystkie inne urządzenia, które czerpią prąd z gniazdka.
Do instalacji paneli PV potrzebna jest odpowiednia ilość miejsca na dachu lub na gruncie (najczęściej około 5,5 m² na każdy 1 kWp mocy instalacji). Powinna to być przestrzeń niezacieniona, najlepiej o ekspozycji południowej lub wschodnio-zachodniej. Idealny kąt montażu to 30-40 stopni w zależności od regionu Polski.
Rozliczanie nadwyżek energii z fotowoltaiki – co to jest i dlaczego jest ważne?
Wyjaśniliśmy już, czym jest fotowoltaika oraz kiedy będzie dobrym rozwiązaniem. Na opłacalność inwestycji wpływa jednak nie tylko wydajność instalacji PV i efektywność jej wykorzystania, lecz także sposób rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii. Obecnie u sprzedawców z urzędu, którzy oferują rozliczenie zgodne z ustawą o odnawialnych źródłach energii[1], jest to net-billing, w którym niewykorzystana energia jest sprzedawana po cenach giełdowych, a za uzyskane środki prosument może później zakupić energię od sprzedawcy, ale już po stawkach, które obowiązują zgodnie z taryfą sprzedawcy.
Można jednak znaleźć oferty na montaż fotowoltaiki i bilansowanie energii, w którym rozliczenie to będzie korzystniejsze dla prosumenta. Przykładem jest fotowoltaika od Orange Energia z ofertą Orange Energia Net-billing 1:1, co oznacza, że stawki za energię oddaną i pobraną z sieci są takie same (sprawdź https://www.orange.pl/view/fotowoltaika). Prosument może więc wykorzystać 100% wartości wyprodukowanej energii. Wybierając ofertę dla mikrowytwórców od Orange Energia, otrzymasz dodatkowo gwarancję stałych opłat miesięcznych przez cały okres trwania umowy, czyli przez 4 lata oraz bezpłatną pomoc fachowców, m.in. hydraulika, elektryka, ślusarza, szklarza czy serwisanta urządzeń AGD/RTV oraz PC (5 razy w roku w przypadku napraw do 1 500 zł każda oraz części zamienne w cenie).
Jakie jeszcze zalety ma fotowoltaika od Orange Energia?
Fotowoltaika od Orange Energia to nie tylko wyjątkowo korzystne rozliczanie energii, lecz także:
- Najwyższej jakości zestawy PV od wiodących producentów, instalowane przez doświadczone ekipy montażowe;
- Profesjonalne doradztwo i projekt dopasowany do potrzeb Klienta, a po montażu instalacji PV – testowe uruchomienie jej i zgłoszenie do OSD;
- Finansowanie do 100% wartości inwestycji (wygodny system ratalny, także bez wkładu własnego);
- Pełna dokumentacja potrzebna do dofinansowania w programie Mój Prąd 4.0 oraz ulgi termomodernizacyjnej.
[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150000478/U/D20150478Lj.pdf
Artykuł zewnętrzny