Pentesty - dowiedz się czym są i do czego służą testy penetracyjne?
Testowanie systemów informatycznych, programów i aplikacji może mieć wiele celów. Wśród nich wymienia się w pierwszej kolejności bezpieczeństwo użytkowników i wrażliwych danych, jakie znajdują się w danym systemie.
Cyberbezpieczeństwo w ostatnich latach tylko nabiera coraz większego znaczenia, z uwagi na wachlarz możliwości, jakimi posługują się hakerzy i inni cyberprzestępcy do tego, by wykradać ważne dane, które pozwalają im na dokonanie na przykład kradzieży pieniędzy z kont bankowych. By wykryć, jakie są słabe punkty systemu, wykonywane są tak zwane pentesty, inaczej testy penetracyjne. Jak są one realizowane i kto powinien je wykonać czy zlecić ich realizację?
Czym są pentesty?
Nazwa pentesty niewiele wyjaśnia, ale już określenie testów penetracyjnych wskazuje, że badają one coś na wskroś. Testy penetracyjne są metodą badania poziomu cyberbezpieczeństwa na gruncie danej organizacji, firmy czy systemu. W ich ramach organizatorzy pentestów, specjaliści mający szeroką wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa przeprowadzają kontrolowany atak na system, według ustalonego scenariusza.
Pentesty są realizowane w odniesieniu do konkretnej sieci i infrastruktury informatycznej (więcej informacji o pentestach). Mogą dotyczyć wewnętrznego systemu w przedsiębiorstwie, ale i pojedynczej aplikacji webowej lub mobilnej. Jeśli przedmiotem pentestów są aplikacje, najczęściej badania te mają prowadzić do zidentyfikowania najsłabszego ogniwa, które mogłoby zostać odnalezione przez hakerów i stać się miejscem, przez które dostaną się oni do całego systemu. Szybka identyfikacja słabych punktów aplikacji webowych lub mobilnych pozwoli na ich lepsze zabezpieczenie. Naocznie widać, skąd biorą się ataki i jak można im skutecznie zapobiegać.
Jak realizowane są testy penetracyjne?
Czy specjaliści wykonujący pentesty aplikacji, czy sieci informatycznej przedsiębiorstwa podejmują się żmudnego analizowania ich poszczególnych węzłów? Niekoniecznie, choć w wielu przypadkach wiedza testerów jest nieoceniona.
Jednak specjaliści od cyberbezpieczeństwa posługują się odpowiednimi, automatycznymi testami aplikacji. W przypadku np. Testarmy, która ma w swojej ofercie testy penetracyjne, mogą być one realizowane automatycznie lub manualnie. Połączenie tych dwóch sposobów ich realizacji pozwala na to, by ich wyniki były bardziej wszechstronne. Umożliwiają one wykrycie podatności na ataki hakerskie aplikacji czy programów.
Cel przeprowadzania testów penetracyjnych
Wiemy już, że testy penetracyjne pomagają rozpoznać słabe punkty systemów i aplikacji czy programów i właśnie to jest ich podstawowym celem. Dają one wiedzę o tym, w jakim miejscu potencjalnie może dojść do ataku hakerskiego i wykradzenia poufnych danych.
Pentesty pozwalają sprawdzić, z jakim poziomem cyberbezpieczeństwa mamy do czynienia w firmie, w organizacji, czy także u osoby prywatnej. Na bazie swoich analiz eksperci są w stanie zweryfikować nie tylko sam system, ale i cyberbezpieczeństwo organizacji ludzi – pracowników danego przedsiębiorstwa. Sprawdzają, jak reagują oni na realne, zaistniałe zagrożenie. Luki wykryte w zabezpieczeniach cyfrowych umożliwiają ich zablokowanie w najbliższej przyszłości.
Przy organizowaniu i przeprowadzaniu w kontrolowany sposób symulacji ataku na system wychodzą na jaw wszystkie jego słabe punkty. Daje to osobom zlecającym testy penetracyjne wiedzę o tym, co mogłoby stać się z ich systemem, gdyby do podobnego ataku doszło w rzeczywistości. Specjaliści wychwytują błędy – typowe i nietypowe w systemie cyberbezpieczeństwa. Często pojawiają się one nie od razu, ale wraz z rozwojem informatycznej infrastruktury.
Po przeprowadzeniu pentestów, ekspert analizuje ich wyniki i następnie opracowuje je w formie raportu z testów penetracyjnych oraz przekazuje je zlecającemu.
Dowiedz się więcej: https://testarmy.com/pl/uslugi/testy-penetracyjne
Artykuł zewnętrzny