Dlaczego relokacja linii produkcyjnych jest ryzykowna i jak ją zabezpieczyć?
Przenoszenie linii produkcyjnych stanowi wyzwanie i w małej firmie, i w dużej, w dodatku nie jest prawdą, że relokacja na większe odległości musi być trudniejsza niż relokowanie linii technologicznej w obrębie jednego zakładu. Czynników ryzyka jest kilka, a rozwiązania nie zawsze oczywiste.
Odległość nie jest tak istotna
W wielu przypadkach relokacja linii produkcyjnych jest trudna bez względu na to, czy mowa o przeniesieniu linii do nowego zakładu oddalonego o dziesiątki lub setki kilometrów, czy tylko w obrębie jednej hali. Oczywiście sam transport będzie zwiększał koszty, ale jeśli chodzi o ryzyko, to często największe jest ono na etapie demontażu, załadunku, rozładunku i montażu elementów poszczególnych ciągów technologicznych. To oznacza, że wiele czynników ryzyka pozostaje niezmiennych niezależnie od odległości relokacji. Przeczytaj więcej na ten temat na stronie: https://b8group.pl/relokacja-linii-produkcyjnych/.
Jedynym sposobem, który pozwala w jakikolwiek sposób ryzykiem na tym etapie zarządzać, jest odpowiedzialne planowanie i wykorzystanie specjalistycznego sprzętu. Profesjonalne podejście pozwala przewidywać wąskie gardła procesu, problematyczne etapy i od razu planować właściwe rozwiązania.
Relokacja linii produkcyjnych to nie tylko transport
Warunki wydajnej pracy linii produkcyjnych obejmują między innymi ergonomię i sposób ustawienia maszyn na powierzchni całej hali. Kwestie bezpieczeństwa, zapewnienia dostępności właściwych instalacji i systemów nadzorczych to także ważne punkty, na które trzeba zwrócić uwagę. Jeśli chodzi o relokację linii, są one istotne także dlatego, że demontaż urządzeń i instalacja ich w nowym miejscu są procesami krytycznymi. Błędy popełnione na tych etapach mogą oznaczać w najgorszym razie zagrożenie bezpieczeństwa lub opóźnienia w uruchomieniu linii, a w najlepszym ? spadek wydajności.
Tu znów istotne jest przede wszystkim planowanie i profesjonalne zarządzanie relokacją. Warunki montażu powinny zostać zweryfikowane z wyprzedzeniem, podobnie jak fizyczna możliwość montażu poszczególnych elementów linii.
Linia produkcyjna nie jest samodzielna
Linie produkcyjne tworzą ? oczywiście w pewnym uproszczeniu ? gotowe produkty. Ich relokacja może jednak wpływać na funkcjonowanie innych obszarów działalności. Braki podzespołów przygotowywanych na linii mogą opóźniać składanie gotowych produktów, zmiana odległości między poszczególnymi punktami ciągów technologicznych może wymuszać modyfikacje systemów transportu wewnętrznego i tak dalej.
Istotne jest, żeby, planując relokację linii produkcyjnych, przeanalizować wpływ na inne obszary działalności i zapobiegać komplikacjom na przykład przez odpowiednie zwiększenie zapasów magazynowych lub dostosowanie tempa produkcji na innych powiązanych liniach. Dopiero wtedy cały proces przebiegnie płynnie i nie zaburzy funkcjonowania firmy w szerszym zakresie niż to naprawdę konieczne.
Artykuł zewnętrzny