Jak wygląda workflow pracownika zdalnego w IT?
Praca zdalna to jeden z najgorętszych tematów związany z obszarem pozapłacowych benefitów. To jednak, co dopiero raczkuje w innych branżach, w sektorze nowoczesnych technologii realizuje się pełną parą. Coraz większa liczba firm przechodzi na model całkowicie zdalny lub hybrydowy. Jak zatem wygląda workflow pracy zdalnego programisty? Jakie narzędzia pomagają w pracy i jak radzić sobie z trudnościami?
Zalety pracy zdalnej w branży IT
Zacznijmy od tego, co dobre, czyli korzyści wynikających z pracy w formie zdalnej. Oczywiście nie wszyscy cenią sobie ten tryb pracy i czują, że najbardziej spełniają się w biurze, podczas bezpośrednich interakcji z członkami zespołu. Nie zmienia to jednak faktu, że większość programistów nie wyobraża sobie powrotu do biura, wyliczając zalety takiej zmiany. O jakich zaletach mowa?
Przede wszystkim oszczędność czasu, ale też pieniędzy. Nie tracimy godzin na sterczenie w korkach. Możemy wstać nieco później z łóżka lub czas wcześniej poświęcony na dojazdy teraz przeznaczyć na coś znacznie bardziej wartościowego - ćwiczenia fizyczne lub nasze pasje. Mówiąc już o dojazdach pracy, nie sposób nie wspomnieć o drogim paliwie lub wzrastających cenach biletów komunikacji miejskiej. W skali roku wydatki na transport do pracy liczone są nawet w tysiącach złotych. Teraz pieniądze te możemy wydać w inny sposób.
Praca zdalna to także ogromna elastyczność, możliwość sprawdzenia się w obszarze zarządzania czasem oraz sposób na to, by zaaranżować swój dzień pracy dokładnie tak, jak my sobie to wyobrażamy.
Narzędzia bez których programiści nie wyobrażają sobie pracy z domu
Nie da się jednak pracować zdalnie w branży IT, jeśli nie wykorzystuje się do tego odpowiednich narzędzi. Które z nich zdaniem zdalnych pracowników sektora IT są najważniejsze? Przede wszystkim te, które służą komunikacji z resztą zespołu. TeamSpeak i Slack to dwa narzędzia, które najczęściej wymieniane stanowią prawdziwą wartość dodaną w pracy w zespole rozproszonym. Dzięki sprawnemu komunikatorowi i narzędziu do zarządzania projektami każdy wie, na jakim etapie projektu jest, co należy jeszcze dopracować, które zadania mają najwyższy priorytet i jak wygląda flow pracy.
Nie zapominajmy także o tak istotnych narzędziach, jak systemy kontroli wersji, pakiety biurowe umożliwiające zdalne udostępnianie dokumentów oraz jedyną prawdziwą skarbnicę wiedzy - StackOverflow.
Jak radzić sobie z produktywnością podczas pracy zdalnej?
To właśnie kwestia produktywności w pracy stanowi jedno z największych wyzwań w karierze programisty, który wcześniej przyzwyczajony do względnej kontroli w biurze stoi przed perspektywą pracy zdalnej. Jak poradzić sobie z tym zadaniem? Bardzo istotne w zakresie utrzymania odpowiedniej produktywności jest planowanie dnia pod kątem zadań i ich priorytetów. Wiele razy zdarzy się, że po całym dniu kodowania i tak uznamy nasz dzień za niezbyt produktywny. Dlaczego? Ze względu na brak listy zadań. Jeśli rano lub dzień wcześniej na kartce spiszemy wszystkie istotne rzeczy do zrobienia, uruchamiając komputer następnego dnia, będziemy skupieni na realizacji tych właśnie konkretnych zadań. Po 8 godzinach i skreśleniu większości zadań z listy z pewnością poczujemy satysfakcję z produktywnie spędzonego dnia.
W utrzymaniu motywacji i efektywności istotne jest także przygotowanie odpowiedniego miejsca do wykonywania pracy, a także dyscyplina, nad którą musimy nieustannie pracować.
Rady dla początkujących programistów
Czy istnieją jakieś ponadczasowe rady, które pozwolą początkującym programistom bezboleśnie przejść przez zdalną inicjację w nowej pracy? Już teraz na https://mindboxgroup.com/pl/kariera/ możemy znaleźć liczne oferty pracy dla junior developerów, które oferują całkowicie zdalną pracę już od pierwszego dnia. To duże wyzwanie dla osób, które nie czują się jeszcze pewnie w branży i obawiają się, że taki model pracy skutecznie ograniczy ich potencjał.
Przede wszystkim korzystajmy z wiedzy starszych kolegów. Czy w biurze, czy w domu, zawsze mamy możliwość zadania pytań, połączenia się przez komunikator czy napisania maila. Ciągle korzystajmy z wiedzy, dostępnych materiałów i nie poddawajmy się przy pierwszej lepszej trudności. Dzięki stałej komunikacji z teamem uda nam się przebrnąć przez początkowe trudności i odnieść zamierzony cel.
Artykuł zewnętrzny