Jakie zalety mają drabiny aluminiowe w codziennym użytkowaniu?
Drabina to podstawowe narzędzie przy pracach remontowo-budowlanych. Zależnie od charakterystyki pracy warto dobrać tę odpowiednią, a paleta produktów jest pokaźna. Wśród nic przed szereg wysuwają się modele aluminiowe. Poniższy artykuł przybliży ich zalety.
Z czego może być wykonana drabina?
Przed przejściem do sedna warto jednak przybliżyć cechy różnych materiałów, z których wykonywane są drabiny. Pierwszym z nich jest drewno – narzędzia z niego znane są od zarania dziejów, ponadto przy odrobinie smykałki można z niego samodzielnie konstruować przybory. Nie będą one jednak posiadały certyfikatów bezpieczeństwa. Współcześnie w sklepach można dostać drewniane drabiny rozstawiane, używane głównie przy pracach wykończeniowych. Stanowią one kompromis cenowy między wagą a wytrzymałością, nadadzą się więc do użytku amatorskiego i półprofesjonalnego.
Cenowo zdecydowanie wygrywają drabiny stalowe. Niestety materiał ten jest zwyczajnie ciężki, co czyni narzędzie nieporęcznym. To dobre rozwiązanie do użytku amatorskiego, kiedy drabinę używa się przy okazji np. wieszania firanek w domu, chociaż jej przestawianie może stanowić nie lada wysiłek. Myśląc o drabinie stalowej najlepiej zostawić ten materiał do sprzętów, których nie trzeba przemieszczać. Do tego grona należą np. drabiny ewakuacyjne dostępne na stronie https://www.crynoline.pl/. Cechują się one nie tylko bezpieczną konstrukcją, ale też ponadprzeciętną wytrzymałością i trwałością. Warto też wiedzieć, że stalowe drabiny pokrywane są warstwą zabezpieczającą przed korozją, jednak w wyniku intensywnego użytkowania na dworze i ona może nie pomóc na rdzę.
Ostatnim materiałem jest plastik. Tworzywa sztuczne najczęściej wykorzystywane są przy produkcji małych drabin czy wzwyżek. W użytkowaniu profesjonalnym spotyka się je jednak nieczęsto, głównie z uwagi na wytrzymałość mechaniczną i wrażliwość na promieniowanie UV. To ostatnie może ograniczać ich użycie na zewnątrz.
Zalety drabiny aluminiowej
Drabiny aluminiowe łączą wszystkie najlepsze cechy powyższych rozwiązań. Chociaż materiał ten jest lekki, to dzięki odpowiedniemu profilowaniu wykonane z niego przybory opierają się różnym naprężeniem. To właśnie dlatego aluminiowe drabiny są bezpieczne i nie uginają się pod ciężarem człowieka. Niestety są jednocześnie wrażliwe na wgniecenia, a pogięta drabina może stanowić zagrożenie – zazwyczaj nie nadaje się do dalszej eksploatacji.
Warto tu przypomnieć, że aluminium nie rdzewieje. Wykonane z niego narzędzia mogą więc być do woli wykorzystywane na zewnątrz, np. do prac elewacyjnych albo przy pokryciach dachowych. Tu pojawia się kolejna zaleta tego rozwiązania – niska masa pozwalająca na operowanie drabiną w sytuacjach, gdy produkt stalowych czy drewniany mogłyby spaść z wysokości z opłakanym skutkiem.
Lekkość pozwala ponadto na swobodne operowanie drabiną aluminiową. Wiele modeli nie tylko daje się rozstawić, zapewniając stabilizację przy pracy, ale też wydłuża się, dając dostęp do zakamarków na wysokości. Oczywiście coś za coś – drabiny aluminiowe są zdecydowanie droższe od innych rozwiązań, ale ich zalety rekompensują ten mankament.
Artykuł zewnętrzny