Grawerowanie laserowe
Sposobem na eleganckie, trwałe, a zarazem efektowne znakowanie przedmiotów, może być grawerowanie laserowe. Proces ten nie należy do skomplikowanych i polega na wyżłobieniu w powierzchni danego przedmiotu wybranego kształtu/projektu.
Jednak, jak to wszystko wygląda "od kuchni"? Gdzie można zastosować grawerowanie laserowe? Tego i innych ciekawych rzeczy dowiesz się z tego poradnika, przeczytaj!
Nieco więcej na temat grawerowania laserowego
Za grawerowanie laserowe uważa się technikę, która umożliwia precyzyjne, trwałe, a także charakteryzujące się wysoką jakością znakowanie przedmiotów. Zdobienia tego typu wykonuje się na wielu rodzajach materiałów, głównie są to metale kolorowe. Do takich zaliczyć można m.in.:
- metale szlachetne,
- metale powlekane,
- aluminium
i inne. To nie wszystko, gdyż znakowanie laserem możliwe jest również na innych materiałach. Wymienić można m.in. tworzywa sztuczne, jak i naturalne:
- plastik,
- skóra,
- drewno,
- laminaty grawerskie,
- guma,
- ceramika,
- szkło
i inne.
Grawerowanie laserowe i jego zastosowanie może mieć podłoże techniczne, ale również artystyczne. Można wykonywać przeróżne wzory, czy motywy, których celem może być spersonalizowanie przedmiotów. Ozdabia się np. gadżety reklamowe itp. Przykładowo, wymienić można:
- przedmioty metalowe (puchary, breloki, części przemysłowe i wiele innych),
- długopisy,
- kubki
i inne.
Grawerowanie laserowe pozwala również na wycinanie dowolnych kształtów w różnych materiałach.
Wspomnieć należy także o zastosowaniu technik komputerowych, dzięki którym możliwa jest powtarzalność i precyzja w wykonywanych wzorach. Takowa często ma miejsce w przypadku kiedy grawerowanie laserowe wykonywane jest masowo.
Technika znakowania i znakowanie laserem - jak to działa
Na samym początku należy stworzyć projekt wzoru, jaki będzie naniesiony na przedmiot. Takowe tworzy się w dowolnych programach graficznych. Szczególnie polecane są programy związane z obróbką grafiki wektorowej. Projekt następnie przesyła się do oprogramowania, które steruje znakowarką laserową. Następnie wzór zostaje naniesiony na przedmiot.
Ponadto warto mieć na uwadze, że przy wysłaniu pliku - w specjalnym sterowniku można przeprowadzić przygotowanie lasera do działania i ustawić wiele parametrów. Do takich należy np.:
- prędkość,
- rozdzielczość,
- moc.
Od mocy zależy, jak głębokie grawerowanie laserowe zostanie wykonane. Jeżeli zatem pracuje się z tradycyjnymi materiałami, jak wyżej wymienione, wystarczająca moc będzie na poziomie 25-50 W.
Jeżeli chodzi o jakość grawerowania laserowego, zależna jest ona od rozdzielczości. Ponadto warto jeszcze wiedzieć, że laser porusza się po umieszczonych na szynach, specjalnych osiach, a cały proces przypomina nieco drukowanie.
Wspomnijmy też o samym działaniu lasera. Otóż pod wpływem energii elektrycznej fotony emitują energię w formie światła. Ta zaś jest skupiona i tworzy wiązkę laserową. W przypadku wpływu działania lasera na grawerowaną powierzchnię materiał jest mocno nagrzewany. Jego barwa zmienia się w kontekście do otoczenia, które nie zostało poddane działaniu lasera. Do innych procesów, które mogą mieć miejsce, jest spalanie i ulotnienie się materiału.
Grawerowanie laserowe i jego rodzaje
Można wyróżnić dwa typy grawerowania laserowego. Podział możliwy jest głównie ze względu na moc i rodzaj maszyny.
Grawerowanie laserowe - grawer CO2
Jest to tzw. miękki laser, który wykorzystuje się głównie do znakowania takich materiałów jak:
- sklejka,
- drewno,
- skóra,
- szkło,
czy inne, które mają miękkie podłoża. Laser ten, nie nadaje się do grawerowania większości metali, oprócz aluminium.
Urządzenie, które wykorzystywane jest do grawerowania techniką CO2, charakteryzuje się niższą mocą, jak i płytszym wykonaniem zdobienia. Takie oscyluje w granicach kilku setnych do pół milimetra. Ponadto na niektórych materiałach nie uzyskuje się nawet wgłębienia, a wzór powstaje poprzez kontrastowe odbarwienie materiału. Pomimo wszystko wzory wykonane za pomocą omawianego lasera są szczegółowe i dobre jakościowo.
Najczęściej laser CO2 używany jest do grawerowania takich przedmiotów jak:
- modeli kartonowych,
- modeli drewnianych,
- szklanych naczyń,
- pudełek,
a także znajduje swoje zastosowanie na laminatach grawerskich, czy np. aluminiowych tabliczkach, portfelach, itp.
Grawerowanie laserowe - grawer YAG
Jest on nazywany grawerem twardym, ze względu na większą moc. Co za tym idzie, stosować go można na materiałach twardych, np. przedmiotach metalowych.
Większa moc, przekłada się na głębszy grawer, zatem wgłębienie może wynosić nawet od 1 do 2 milimetra. Podczas pracy z urządzeniem, należy uważać na wytworzenie dużej ilości ciepła, co przełożyć się może na uszkodzenie grawerowanego materiału. W przypadku graweru YAG istotną rzeczą jest też to, czy powierzchnia materiału, na którym pracujemy, była lakierowana, lub pokryta dodatkową substancją powierzchniową, czy też nie.
Najczęściej grawerowanie laserowe metodą YAG znajduje swoje zastosowanie w przedmiotach takich jak:
- biżuteria,
- sztućce,
- metalowe długopisy,
- części metalowe,
- kubki termiczne,
- elektronika,
czy chociażby różnego rodzaju twarde plastiki.
Podsumowanie
Grawerowanie laserowe to jedna z najstarszych metod dekorowania przedmiotów, która używana jest po dziś dzień. Aktualnie, dzięki zaawansowanej technologii czynność tę można wykonać w szybki, precyzyjny i prosty sposób. Jest to idealne rozwiązanie, chociażby do naniesienia treści, czy kształtu na metalowe przedmioty i inne różne materiały!
Artykuł zewnętrzny