Jak integracje API usprawniają procesy w firmie?
Firmy wprowadzają wiele ulepszeń w swoich systemach, aby działać szybciej, między innymi w tym celu korzystają z interfejsów API. Według raportu Apigee State Of The API Economy 65% organizacji przyspieszyło swoje zmiany w kierunku transformacji cyfrowej podczas pandemii, tak, że obecnie ponad 83% całego ruchu w sieci pochodzi z jakiejś formy integracji.
Powszechnie uważa się, że tworzenie interfejsów API i zarządzanie nimi, ma fundamentalne znaczenie dla możliwości szybszego realizowania projektów transformacji cyfrowej. Obecnie interfejsy API są wykorzystywane do analizy witryn internetowych, narzędzi do zarządzania projektami i zespołami, systemów płatności online i wielu innych rozwiązań operacyjnych.
Zanim podzielimy się korzyściami wynikającymi z integracji API, wyjaśnimy w kilku słowach ich sposób działania.
Czym jest integracja API?
API (Application Programming Interface) to interfejs, który pozwala jednej aplikacji komunikować się z drugą, za pomocą prostych poleceń. Mówiąc prościej, jest to komunikator, który dostarcza Twoją prośbę do dostawcy, a następnie dostarcza Ci odpowiedź.
Interfejs aplikacji tworzy kanał, w którym firma może sprzedawać swoje produkty i usługi online. API umożliwia dostęp do usług poprzez dodawanie tokenów dostępowych do aplikacji. Dodatkowo poprawia łączność i zwiększa funkcjonalność. Popularne przypadki integracji możemy znaleźć w wielu miejscach, na przykład integracja:
- systemu rezerwacji z systemem przychodni,
- systemu do kontroli budżetu ze wszystkimi kontami bankowymi,
- pogodynki z API meteorologicznym, pochodzącym z ICM'u.
Jakie korzyści może przynieść firmie korzystanie z interfejsów API?
Interfejsy API umożliwiają firmom wprowadzanie innowacji cyfrowych w skuteczny sposób oraz tworzenie rozwiązań, które zapewniają lepsze doświadczenia klientów bez znaczącego zwiększania kosztów. Omówmy to szerzej.
Udane innowacje
Sukces transformacji cyfrowej w biznesie wymaga ciągłej ewolucji, a interfejsy API pozwalają usprawnić wiele procesów, stawiając na elastyczność, zdolność adaptacji i innowacyjność.
Minimalizują przeszkody dla innowacji, ponieważ modułowa architektura interfejsu API usprawnia pojawianie się nowych strategii, nie wymagając przebudowy architektury. To tylko niektóre z powodów, dla których wiele firm, szczególnie z sektora e-commerce wdrażają API, aby uniknąć utraty klientów i nadal się rozwijać.
Automatyzacja
Podstawą dużej części strategii automatyzacji, jest integracja aplikacji, w tym przypadku interfejsy API stają się niezbędne. Integracje automatyzują zadania wykonywane ręcznie, aby zapewnić płynne, bezproblemowe przejście między połączonymi aplikacjami. Dzięki temu Twoja firma może uzyskać lepsze wyniki, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów rozwoju. Możesz na przykład integrować swoje aplikacje z podmiotami zewnętrznymi w celu optymalizacji ich funkcjonalności i poprawy użyteczności swoich procesów.
Zmniejszenie kosztów operacyjnych
Koszt włączenia zewnętrznego interfejsu API do platformy wewnętrznej jest zawsze niższy niż tworzenie nowej platformy od podstaw. Statystyki wskazują, że dziewięć na dziesięć problemów w systemach firm jest rozwiązywanych za pomocą interfejsów API. Dlatego następnym razem, gdy będziesz mieć jakiekolwiek problemy z jakimś cyfrowym procesem, przyjrzyj się interfejsom API, które obsługuje Twoja platforma.
Lepsze doświadczenie użytkownika
Korzystanie z integracji może na przykład wyraźnie poprawić użyteczność platformy sprzedażowej, ponieważ pomaga dostosować zawartość witryny internetowej do potrzeb klientów. Poza tym poprawia wrażenia użytkowników, ponieważ interfejsy API umożliwiają firmom oferowanie swoim klientom szerszego zakresu usług w krótszym czasie.
Przewaga konkurencyjna
Aby zyskać przewagę konkurencyjną, trzeba być na bieżąco z najnowszymi technologiami, w tym z interfejsami API. Badania wykazały, że 59% organizacji rozpoczęło opracowywanie interfejsów API w ciągu ostatnich pięciu lat (jaxenter). Firmy korzystające z interfejsów API mogą wykorzystywać to, co oferują inne firmy, takie jak ich usługi, dane, algorytmy i funkcje ogólne.
W Studio Software budujemy aplikacje, które można zintegrować z dowolnymi platformami, które to umożliwiają. Gdybyś chciał dowiedzieć się więcej o technologiach, jakie wykorzystujemy w rozwoju cyfrowym firm, skontaktuj się z nami.
Artykuł zewnętrzny