Jakie instalacje odpylania w przemyśle wybrać?
Efektem ubocznym procesów technologicznych w przemyśle jest emisja pyłów i cząstek stałych. Ten rodzaj zanieczyszczeń jest niebezpieczny dla zdrowia pracowników i negatywnie wpływa na działanie maszyn. Ponadto pyły mogą tworzyć z powietrzem mieszaniny podatne na zapłon lub wybuch. Problem zapylenia powietrza rozwiązują odpowiednie systemy odpylania. Sprawdź, jaką instalację wybrać.
Szkodliwość pyłów poprodukcyjnych
Procesy technologiczne i produkcyjne, jak np. obróbka tworzyw sztucznych czy drewna, spawanie, cięcie, frezowanie, szlifowanie, mieszanie ciał sypkich, kruszenie, spalanie itp., sprawiają, że do powietrza trafiają zanieczyszczenia pyliste. Pył – czyli zawieszone w gazie cząsteczki ciał stałych – jest szkodliwy dla zdrowia pracowników zakładu. Nie tylko pogarsza komfort pracy, ale także po przedostaniu się do dróg oddechowych powoduje różnego rodzaju choroby i dolegliwości, w tym pylicę płuc i nowotwory.
Co więcej, pyły negatywnie wpływają na jakość finalnego produktu oraz powodują awarie maszyn. Trzeba mieć również świadomość, że cząsteczki zawieszone, nawet pochodzące z materiałów trudnopalnych, przy odpowiednim rozdrobnieniu i koncentracji tworzą z powietrzem groźne mieszaniny, które grożą zapłonem i wybuchem. Pyły towarzyszące procesom technologicznym są najczęściej substancjami toksycznymi również dla środowiska naturalnego.
Wysoka szkodliwość i niebezpieczeństwo pyłów poprodukcyjnych sprawiają, że zakłady przemysłowe są prawnie zobowiązane do stosowania odpowiednich systemów odpylających.
Instalacja odpylania – środowisko pracy wolne od pyłów
Odpowiednio dobrana do specyfiki danego zakładu instalacja odpylania pozwala na skuteczną walkę z zapyleniem powietrza. Dzięki temu poprawiają się warunki pracy, ale też zmniejsza absencja załogi spowodowana chorobami. To przekłada się na większą produktywność. Wysoka jakość powietrza w halach przemysłowych to także dłuższa żywotność maszyn i mniej przestojów wynikających z awarii. Systemy odpylające są również konieczne z uwagi na rygorystyczne normy środowiskowe.
Odpylanie, czyli oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń unoszących się w postaci cząstek stałych, może odbywać się na kilka różnych sposobów. Najbardziej optymalną metodą eliminowania zapylenia jest wychwytywanie drobin w miejscu ich powstawania. W tym celu stosuje się odpylacze przemysłowe. Producentem tego rodzaju urządzeń jest firma Kärcher.
Odpylacze Kärcher z linii ID (Industrial Dedusters) na bieżąco, w trybie ciągłej pracy pochłaniają wszelkie zanieczyszczenia pyliste. Dzięki temu unoszące się cząsteczki są likwidowane i nie osiadają powtórnie. Urządzenia generują niskie podciśnienie, ale wysoki przepływ powietrza. Zasysają dużą objętość powietrza z odległości do 100 cm od wlotu.
Czytaj więcej: Zastosowanie systemów odpylania w przemyśle i biznesie
Jakiego rodzaju system odpylania przemysłowego wybrać?
Instalacje odpylania znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, np. przy obróbce drewna, tworzyw sztucznych, metali, szkła, kamienia, produktów tekstylnych, rolnych czy chemikaliów. Dla każdego sektora wymagania w zakresie technologii usuwania pyłu są inne. System odpylania dobiera się w zależności od:
- miejsca zastosowania (kubatury obiektu),
- ilości i stężenia wytwarzanego pyłu,
- rodzaju zanieczyszczeń, np. pyły wybuchowe wymagają odpylaczy spełniających wytyczne dyrektywy ATEX.
W ofercie marki Kärcher dostępne są różne systemy odpylania stanowisk pracy oraz procesów produkcyjnych. Odpylacze punktowe, wyróżniające się dużą siłą ssania, służą do usuwania nieosiadłych cząsteczek bezpośrednio ze źródła ich pochodzenia na stanowiskach pracy ręcznej lub zintegrowanych z procesem produkcyjnym, np. odsysanie drobnych wiórów i pyłów powstałych w wyniku piłowania lub frezowania plastiku, włókna szklanego, włókna węglowego itp. Przykładem odpylacza punktowego jest system usuwania pyłu ID 50/40.
Odpylacze kabinowe przeznaczone są do usuwania pyłów z wnętrza urządzeń produkcyjnych z kabinami zamkniętymi. Dobierane są do ich wielkości. Odpylacze przemysłowe do małych kabin (1–2 m²) służą do odsysania drobnych wiórów i pyłów z produktów podczas transportu do następnego etapu roboczego. Wykorzystywane są też do odciągu pyłów z przenośników taśmowych, a także w procesie ścierania, mieszania, pakowania, ważenia nawozów czy składników żywności.
Odpylacze do średnich kabin (3–10 m²) przeznaczone są do ekstrakcji pyłu podczas szlifowania części formowanych wtryskowo oraz obróbki tworzyw sztucznych. Systemy do dużych kabin (10–20 m²) natomiast to urządzenia do ciągłego odsysania zanieczyszczeń podczas obróbki (szlifowania) metalu, ale także tworzyw sztucznych.
Zobacz także: Instalacje odpylania – systemy punktowe czy kabinowe?
Profesjonalne odpylanie to złożony proces technologiczny, który wymaga systemów nie tylko skutecznych, ale także cichych, łatwych w obsłudze oraz przyjaznych dla środowiska. Instalacje odpylające Kärcher eliminują problem zapylenia i zapewniają bezpieczne środowisko pracy.
Źródła:
https://magazynprzemyslowy.pl/artykuly/jak-zapewnic-wolne-od-pylow-srodowisko-pracy
https://magazynprzemyslowy.pl/artykuly/wolne-od-pylow-jakie-instalacje-wybrac
https://www.filtrowent.com.pl/blog/co-trzeba-wiedziec-przed-zakupem-systemu-odpylajacego/
https://www.filtrowent.com.pl/blog/w-ktorych-dziedzinach-przemyslu-szczegolnie-sprawdzaja-sie-instalacje-odpylajace/
https://www.filtrowent.com.pl/blog/jak-odpylac-odpady-poprodukcyjne/
https://www.kaercher.com/pl/professional/know-how-dla-profesjonalistow/skuteczne-odpylanie-przemyslowe-instalacje-punktowe-lub-kabinowe.html
https://www.kaercher.com/pl/professional/know-how-dla-profesjonalistow/przemyslowe-systemy-odpylajace-dla-produkcji-i-biznesu.html
Artykuł zewnętrzny