Czy w pracy laboranta niezbędne jest wykształcenie wyższe?
Podczas poszukiwań pracy często martwimy się, czy wypadniemy dobrze w porównaniu do innych kandydatów. Chcemy, żeby nasze kwalifikacje i doświadczenie ukazywały nas w korzystnym świetle. Sprawdzając ogłoszenia o pracę dla laboranta zauważysz pewien fakt. Nie dla każdego pracodawcy wyższe wykształcenie jest obowiązkowe. Podpowiemy ci, jak możesz zrekompensować niższe doświadczenie starając się o pracę.
Jakie wykształcenie jest wymagane w pracy laboranta?
To, czego będzie wymagał pracodawca to kwestia bardzo indywidualna. Wiele stanowisk wymaga, by kandydat miał tylko doświadczenie średnie. Często znaleźć można także wzmiankę, że wykształcenie powinno być kierunkowe, zależnie od oferowanego stanowiska. Niektórzy pracodawcy wymagają od kandydatów wykształcenia wyższego, czy nawet konkretnego wykształcenia wyższego kierunkowego. Najczęściej przewijające się dziedziny to wykształcenie biologiczne czy chemiczne. Możesz także spotkać się z ofertami, w których pracodawca będzie wymagał doświadczenia na podobnym stanowisku.
Jednak nie martw się na zapas. Jeżeli nie posiadasz wykształcenia wyższego, wciąż czeka na ciebie wiele interesujących ofert. Sprawdź ogłoszenia o pracę dla laboranta w twojej okolicy. W ten sposób zobaczysz, czego możesz się spodziewać aplikując na to stanowisko. Przeprowadź selekcję i skup się na tych ofertach, które nie wymagają wyższego wykształcenia. Czasami jednak ta taktyka nie wystarcza. Być może praca, w której wymogiem jest doświadczenie, jakiego nie posiadasz, okaże się dla ciebie bardzo interesująca. W takiej sytuacji szanse na zdobycie posady są mniejsze, ale wciąż istnieją.
Co zrobić, jeżeli nie masz wykształcenia wyższego?
Jeśli w twojej wymarzonej pracy wymagane jest doświadczenie wyższe, może być ci znacznie ciężej zdobyć tę posadę. To jednak nie oznacza, że jest to niemożliwe. Jest kilka sposobów, by znacznie zwiększyć swoje szanse.
Postaraj się w jakiś sposób zrekompensować swój brak wystarczającego wykształcenia. Skup się na tym, co możesz zaoferować pracodawcy w zamian. Zastanów się, jakie aspekty twojego wykształcenia mogą okazać się przydatne i podkreśl je. Przeanalizuj swoje dotychczasowe doświadczenie w pracy. Być może robiłeś już coś, co pokaż pracodawcy, że temat nie jest dla ciebie zupełnie nowy. Może okazać się, że pracodawca zrezygnuje z wymogu wyższego wykształcenia, jeżeli zauważy w tobie potencjał. Zarówno w CV jak i na ewentualnej rozmowie kwalifikacyjnej postaraj się pokazać się z jak najlepszej strony. Nie koncentruj się na braku wykształcenia wyższego. Zwróć uwagę pracodawcy na to, co możesz zaoferować w zamian.
Zwiększ swoje szanse na zdobycie pracy w laboratorium poprzez doświadczenie na podobnym stanowisku lub w powiązanej branży
Nawet jeżeli nigdy wcześniej nie pracowałeś w laboratorium, nie znaczy to, że nie masz doświadczenia. Oczywiście, jeżeli jako laborant pracujesz już jakiś czas, będzie to duży plus. Jednak pracę w innych branżach także możesz przekuć w pozytyw.
Jak to zrobić? Sprawdź dostępne ogłoszenia o pracę dla laboranta i zwróć uwagę na to, co możesz wykorzystać. Przykładowo, załóżmy, że starasz się o pracę, w której będziesz badał próbki pochodzące od zwierząt. Twoja poprzednia praca polegała natomiast na kontakcie ze zwierzętami. Być może była to praca w schronisku czy w przychodni weterynaryjnej? Nawet jeżeli nie pełniłeś tam kluczowej roli, warto wspomnieć o tym fakcie w CV. Dlaczego? Ponieważ jest to element łączący twoje doświadczenie z posadą, o którą się starasz. Takie kwestie mogą okazać się ogromnym plusem. Wszystko to, co w jakiś sposób świadczy o twoim doświadczeniu, może działać na twoją korzyść. Tym bardziej, że na dzisiejszym rynku doświadczenie często staję się ważniejsze od wykształcenia.
Zasada jest prosta. Nie podkreślaj, że nie masz doświadczenia jako laborant. Nie wspominaj w CV tego faktu, kontrargumentując, że szybko się uczysz. Wybierz inną drogę. Pokaż, że twoja ścieżka zawodowa się ze sobą łączy. Wskaż, dlaczego chcesz aplikować na stanowisko. Podkreśl, dlaczego twoje doświadczenie może okazać się w tej konkretnej pracy przydatne.
Co w wypadku braku zarówno wykształcenia wyższego i doświadczenia?
Co jednak, jeżeli nie posiadasz wykształcenia wyższego i starasz się o pierwszą posadę? W CV nie uciekaj się do sloganowych tekstów typu „dobrze radzę sobie pod presją czasu” czy „potrafię pracować w zespole”. Przewijają się one w większości życiorysów i obecnie niewiele już znaczą. Zamiast tego postaraj się wykorzystać swoje kwalifikacje. Co prawda nie posiadasz wyższego wykształcenia, ale może posiadasz coś innego? Być może jest co coś, czego nie nauczyłbyś się na studiach. Warto zwrócić uwagę pracodawcy na odbyte kursy czy szkolenia. W ten sposób podnosisz swoje kwalifikacje. Niejako rekompensujesz też niespełnione wymagania oferty pracy.
Pamiętaj jednak, by nie wypełniać CV wszystkim, co przyjdzie ci do głowy. Informacja, że masz ukończony kurs związany z branżą kosmetyczną nie pomoże ci zdobyć pracy w laboratorium. Sprawdzając oferty pracy dla laborantów skup się na tych, które w jakiś sposób łączą się z twoimi kwalifikacjami. Następnie przedstaw je jako elementy wiążące twoją osobę z interesującą cię posadą. Postaraj się pokazać pracodawcy, że nadajesz się na to stanowisko, nawet mimo braku wyższego wykształcenia czy doświadczenia. Warto też przypomnieć, że w wielu ofertach pracy kwestie te są bardzo elastyczne i nieobowiązkowe. Zatem skorzystaj z naszej rady i poszukaj punktów wspólnych danej oferty z twoimi kwalifikacjami.
Przygotowanie CV – na co warto zwrócić uwagę
Poza zwróceniem uwagi pracodawcy na kwalifikacje, jakie posiadasz, warto zawrzeć w CV coś jeszcze. Pokaż, jaką osobą jesteś. Wspomnij o swoich zainteresowaniach, hobby, wyróżnij się czymś. Zanim zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, to twoja jedyna szansa, by pokazać pracodawcy kim właściwie jesteś.
Jedną z najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić, to jako zainteresowania wpisać: muzyka, film, podróże. Czy coś jest nie tak z takimi zainteresowaniami? Oczywiście, że nie. Niestety, nie mówią one jednak o tobie właściwie nic. Jeżeli interesujesz się filmem czy muzyką, wskaż na konkretny gatunek. Stwierdzenie, że lubisz podróże również jest zbyt ogólne. Zawierając takie informacje w CV, sam działasz na swoją niekorzyść. Sprawiasz, że staje się ono jednym z wielu, niczym niewyróżniających się życiorysów.
Oczywiście dobrze, żeby zainteresowania w jakiś sposób łączyły się z pracą. Jednak nie pomijaj tych zupełnie odległych. Po przejrzeniu kilkudziesięciu CV rekruter może nie pamiętać twojego nazwiska czy wykształcenia. Prawdopodobnie zapamięta jednak, że przeglądał CV osoby, która interesowała się filmem z lat 80. czy muzyką ludową. Dlaczego? Bo jest to coś nieoczywistego, przyciągającego uwagę.
Przygotuj ciekawe CV, ale nie przesadź
CV jest twoją wizytówką, więc postaraj się, by było atrakcyjne. Podkreśl swoje kwalifikacje, doświadczenie czy atuty. Pokaż, jakie masz zainteresowania. Daj się poznać pracodawcy, zachęć go do siebie. Zadbaj też o to, by CV było ciekawe wizualnie. Możesz skorzystać z internetowych kreatorów lub przygotować życiorys według własnego pomysłu. Dobrym pomysłem może być też dodanie kolorów czy elementów tematycznych, zależnie od posady, o jaką się starasz. Z tym jednak bądź bardzo ostrożny. Najlepiej zachować CV w ciekawej, ale nieprzerysowanej formie.
Ostatnia, lecz bardzo ważna rada: nie kłam w CV. Ta kwestia w przypadku wykształcenia czy doświadczenie wydaję się oczywista. Jednak nie kłam także w związku ze swoimi zainteresowaniami. Nie pisz, że interesujesz się historią wojny stuletniej tylko dlatego, że wydaje ci się to wyjątkowe. Kłamstwo bardzo szybko może wyjść na jaw. Wystarczy, że na rozmowie kwalifikacyjnej ktoś zapyta cię o szczegóły zainteresowań. Natychmiast przestaniesz być wiarygodny, a dobre wrażenie, które udało ci się wywrzeć, pryśnie.
Teraz już wiesz, co należy zrobić, by zwiększyć swoje szanse na zdobycie pracy. Jak widzisz, nie musisz koniecznie posiadać wykształcenia wyższego. Sprawdź oferty pracy dla laboranta, wybierz te, które cię interesują. Następnie przygotuj ciekawe CV i zdobądź wymarzoną pracę!
Artykuł zewnętrzny