Czym jest cięcie tworzyw sztucznych?
Plastik jest dzisiaj w zasadzie wszechobecny. Korzystamy z niego na co dzień, ponieważ właśnie z tworzywa sztucznego wykonanych jest mnóstwo przedmiotów codziennego użytku. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że również liczne instalacje są wykonane z plastiku. Aby możliwe było tworzenie rozmaitych elementów i konstrukcji z tworzyw sztucznych, konieczna jest ich wcześniejsza obróbka. Na czym polega cięcie tworzyw sztucznych i jak się je wykonuje? Wyjaśniamy!
Co to jest plastik?
Zanim wytłumaczymy, czym jest cięcie tworzyw sztucznych, wyjaśnijmy, co to w ogóle jest plastik. Otóż mowa o materiale syntetycznym, czyli takim, który zostaje stworzony przez człowieka. Tworzywa sztuczne to takie, które nie występują naturalnie. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że plastik to pojęcie zbiorcze, określające ogólnie tworzywa sztuczne. Natomiast rodzajów tworzyw jest bardzo wiele. Różnice pomiędzy nimi są ogromne i dotyczą między innymi parametrów wytrzymałościowych.
Występujące w parametrach różnice pomiędzy materiałami syntetycznymi oznaczają, że odmienne jest zastosowanie poszczególnych tworzyw sztucznych. Ponadto inny jest też poziom trudności obróbki tych materiałów. Tym samym cięcie tworzyw sztucznych może polegać na przecinaniu ich nożyczkami, a może też wymagać zastosowania sprzętu ciężkiego.
Profesjonalne cięcie tworzyw sztucznych
Jeśli mowa o specjalistycznym zabiegu cięcia tworzyw sztucznych, wykonuje się go z użyciem specjalistycznej piły. Jest to duża i mocna maszyna elektryczna lub spalinowa, która przecina gruby i wytrzymały plastik. Tego typu cięcie plastiku wykonuje się głównie w przypadku rur wykorzystywanych później do tworzenia rozmaitych instalacji.
Profesjonalne cięcie wymaga zastosowania fachowego sprzętu. Należy mieć na uwadze, że piły do plastiku są bardzo różnorodne. Co je odróżnia? Między innymi moc. Ponadto różnica dotyczy też wielkości. Warto pamiętać, że dzisiaj na rynku dostępne są zarówno piły stacjonarne, jak i mobilne. Te pierwsze mają większe możliwości, ponieważ sprawdzają się w cięciu nawet wielkogabarytowych elementów plastikowych. Natomiast piły stacjonarne mają nieco mniejszą moc oraz są mniejsze, za to możliwe jest korzystanie z nich w różnych miejscach.
Co ważne, dobre piły wykorzystywane do cięcia tworzyw sztucznych posiadają wiele funkcjonalności dodatkowych, które znacząco ułatwiają przeprowadzenie procesu. O jakich funkcjonalnościach mowa? Między innymi chodzi tutaj o satelitowane prowadnice. Dzięki nim o wiele łatwiej zachować najwyższy poziom precyzji cięcia. Pomaga w tym również laserowa projekcja linii cięcia.
W zasadzie standardem jest już dzisiaj odciąg wiórów. Podczas cięcia powstaje bardzo dużo wiórów. Ich unoszenie się w powietrzu oraz osadzanie na powierzchniach znacząco obniża komfort pracy operatora pił do cięcia plastiku. Co więcej, zanieczyszczenia stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Odciąg powinien zatem być mocny i skutecznie odprowadzać zanieczyszczenia. Nie mamy wątpliwości, że zarówno w przypadku piły, jak i odciągu, warto zainwestować w najlepszy sprzęt dostępny na rynku.
Artykuł zewnętrzny