To także jest osprzęt instalacyjny - rzecz o obudowach, rozdzielnicach i skrzynkach elektrycznych
Mówiąc o sprzęcie instalacyjnym czy elektroinstalacyjnym często ma się na myśli okablowanie, złączki czy bezpieczniki. Tymczasem oprzyrządowanie, takie jak obudowy, rozdzielnice oraz skrzynki elektryczne to również osprzęt elektroinstalacyjny – zazwyczaj pozbawiony własnego wyposażenia i służący do osłony czy uporządkowania przewodów. Przyjrzymy się w poniższym materiale krótkim charakterystykom takich elementów.
Obudowy elektryczne
Obudowy elektryczne znajdują szerokie zastosowanie - tak w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. W zależności od potrzeb czy przeznaczenia danego obiektu, wyróżnić można obudowy metalowe puste lub obudowy hermetyczne puste.
Wariant metalowy jest standardowym akcesorium elektroinstalacyjnym, najczęściej wykonanym z blachy stalowej. Odpowiednie wykończenie nadaje się takim obudowom poprzez malowanie proszkowe. Puste wnętrze umożliwia natomiast dowolne zagospodarowanie. Konstrukcja taka pozwala w bezpieczny sposób zabudować najistotniejsze elementy instalacji elektrycznej. Drzwi obudowy mogą być dodatkowo uzupełnione o wewnętrzny zamek, dzięki czemu zamkniesz je i osłonisz wnętrze przed dziećmi.
Obudowy hermetyczne puste (https://www.asaj.pl/obudowy-metalowe-puste) różnią się od poprzednich stopniem ochrony przed zawilgoceniem i zabrudzeniem. Z tego względu modele hermetyczne poleca się do montażu w takich pomieszczeniach, jak piwnice czy schowki lub spiżarnie.
Rozdzielnice – poznaj bliżej to wyposażenie elektryczne
Rozdzielnicę elektryczną wielu monterów i elektryków lubi określać sercem instalacji elektrycznej. I jest w tym terminie sporo racji, bowiem to właśnie rozdzielnica stanowi obowiązkowy wręcz element wyposażenia w przypadku każdego budynku podłączonego do sieci energetycznej. Zgodnie z nazwą - jest sprzętem służącym do prawidłowego rozplanowania obwodów i tym samym do rozdziału energii elektrycznej do odbiorników, przy jednoczesnym zabezpieczeniu ich przed niekontrolowanymi wzrostami i spadkami napięcia.
Do chętnie wybieranych należą z całą pewnością takie konstrukcje, jak rozdzielnice modułowe. Są to inaczej skrzynki elektryczne, wykonane z metalu lub odpornego tworzywa, wewnątrz których znajdują się szyny DIN. Optymalna konstrukcja takich rozdzielnic doskonale sprawdza się w przypadku instalacji zarówno tych o mniejszym zasięgu, na przykład domowych, jak i rozbudowanych systemach. Cala aparatura elektryczna jest w takiej rozdzielnicy montowana właśnie modułowo (na przykład w formie dwóch rzędów po dwanaście modułów). Istotne jest, by jeszcze przed założeniem i podłączeniem rozdzielnicy dokładnie określić, ile ostatecznie ich będzie w instalacji – by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo całego systemu oraz zyskać pewność, że na wszystkie niezbędne elementy znajdzie się miejsce. Jeśli planujesz rozprowadzenie naprawdę dużej, rozbudowanej sieci, możesz wykonać rozdzielnię modułową na zamówienie.
A czym są rozdzielnice budowlane?
Do tej grupy osprzętu należą chociażby rozdzielnice budowlane (https://www.asaj.pl/rozdzielnice-skrzynki-obudowy), które z kolei można umownie podzielić na:
- rozdzielnice budowlane natynkowe – inaczej naścienne,
- rozdzielnice budowlane podtynkowe – inaczej określane jako wnękowe.
Jako rozdzielnice elektryczne zewnętrzne są one traktowane często „roboczo” - wykorzystuje się je przeważnie na czas budowy obiektu. Bywają również przydatne przy rozprowadzaniu instalacji służącej ogólnie do użytku na zewnątrz. Za ich pomocą zasilane będą zatem wszelkiego typu elektronarzędzia, ale i pola namiotowe czy kempingowe.
Standardowo rozdzielnica budowlana jest wyposażona w gniazda trójfazowe (siłowe) i jednofazowe. Ponieważ bywają narażone na bezpośredni kontakt z czynnikami atmosferycznymi, zaleca się wybieranie modeli o stopniu ochrony przynajmniej IP44 – im lepszą klasę zastosujesz, tym lepiej. Ponieważ do użytku zewnętrznego konstrukcje tego rodzaju są zwykle przygotowywane pod kątem warunków tego otoczenia, rozdzielnice budowlane są zazwyczaj prefabrykowane, co przyspiesza i usprawnia montaż.
Artykuł zewnętrzny