Systemy ERP dla małych i średnich przedsiębiorstw. Na co zwrócić uwagę?
Wprowadzenie systemu ERP w firmie niesie ze sobą wiele korzyści. Jednak liczba narzędzi, które takie rozwiązanie udostępnia, jest bardzo duża. Zastanawiasz się, które przydadzą się najbardziej w Twojej firmie? Dowiedz się, jakie funkcje powinien posiadać system ERP w małej lub średniej firmie oraz poznaj ich zalety.
Jakie funkcje systemu ERP przydadzą się w małej lub średniej firmie?
Przed wyborem odpowiedniego dla Twojej firmy systemu ERP, określ, jakie działy czy zespoły potrzebują nowych narzędzi. Zwróć również uwagę, gdzie występuje najwięcej problemów w komunikacji czy przepływie informacji. To w takich działach najlepiej rozpocząć wdrażanie systemu ERP, choć jego ideą jest stworzenie wspólnego środowiska cyfrowego dla całej firmy.
Dlatego w najbardziej popularnych i najlepiej ocenianych systemach zastosowano budowę modułową. Dzięki temu możesz wybrać funkcje, jakie są potrzebne w Twojej firmie w danym momencie, a wraz z rozwojem, rozszerzysz system o kolejne moduły, bez przechodzenia na innego dostawcę usługi.
Systemem, jaki bardzo dobrze sprawdzi się w małych i średnich przedsiębiorstwach, jest Comarch ERP Optima. Sprawdzi się w firmach o różnym profilu działalności. Narzędzie jest zintegrowane, działa na jednej bazie danych, a dzięki temu umożliwia błyskawiczną i bezproblemową wymianę informacji pomiędzy działami.
Wśród dostępnych modułów, wybrać możesz takie, które odpowiadają między innymi za: księgowość, faktury, handel detaliczny lub hurtowy, HR, sklep internetowy, serwis czy analizy. To od Ciebie zależy, które obszary zyskają na wprowadzeniu nowoczesnego systemu ERP.
Zalety wdrożenia systemu ERP w firmie
Lista zalet, które przemawiają za wprowadzeniem systemu ERP w firmie, jest bardzo długa. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że są to nie tylko najważniejsze narzędzia, jak księgowość czy sklep internetowy.
Takie systemy jak Comarch ERP Optima uporządkują działania związane ze sprzedażą, marketingiem, kadrami, logistyką czy produkcją. Dane, które są niezbędne dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, znajdują się w jednym miejscu i korzystać mogą z nich wszystkie działy, które tylko potrzebują do nich dostępu. Dzięki temu pracownicy Twojej firmy uniknąć problemów technicznych, związanych chociażby z brakiem współpracy pomiędzy programem fakturującym a sklepem internetowym.
Systemy ERP pozwalają również zautomatyzować wiele procesów, na które pracownicy poświęcają wiele cennego czasu. Przykładowo mogą to być raporty, które po wdrożeniu generuje system. W tym czasie pracownicy mogą zająć się zupełnie innym zadaniem, a efektywność pracy w firmie wzrasta.
Ciekawą funkcją, jaka z pewnością przyda się w każdej firmie, a posiadają ją systemy ERP, jest OCR. Narzędzie to skanuje tekst, a następnie rozpoznaje go i wprowadza do komputera. Dokumentów nie trzeba więc wprowadzać ręcznie, ponieważ robi to komputer.
System ERP posiada wszystkie narzędzia, które usprawnią procesy zachodzące w firmie. Wprowadzenie go to gwarancja zwiększenia efektywności niemal wszystkich działań, jakie prowadzisz w Twoim przedsiębiorstwie.
Artykuł zewnętrzny