Laptop do pracy i nauki - jakie cechy powinien posiadać?
Na jakie parametry zwracać uwagę podczas kupna biznesowego laptopa? Czym różni się komputer do gier od przenośnej jednostki operacyjnej, przeznaczonej wyłącznie do pracy i nauki? Poniżej przedstawimy kilka trafnych porad, które powinny pomóc przy wyborze takiego sprzętu.
Laptopy stały się bardzo popularnymi narzędziami w wielu firmach. Coraz częściej zastępują nam one komputery stacjonarne, a spowodowane jest to możliwością ich swobodnego przenoszenia i transportu. Jeszcze do niedawna, w przedsiębiorstwach korzystało się wyłącznie z komputerów biurkowych, a to przez wzgląd na ich teoretycznie większą wydajność. Wraz z postępem technologii i opanowaniem zdolności minimalizacji komponentów, laptopy dorównały stacjonarnym jednostkom pod kątem specyfikacji i to one zaczęły dyktować warunki.
Wybór sprzętu, a przeznaczenie
Niektórzy uważają, że komputer do pracy czy nauki nie wymaga szczególnych parametrów. Wręcz przeciwnie, według nich ma on po prostu działać. Nie jest to do końca dobre podejście, ponieważ w przypadku wolnego działania sprzętu, efektywność pracy drastycznie spada. Specyfikacja urządzenia powinna być zależna przede wszystkim od przeznaczenia. Pojęcie laptopa do pracy jest bardzo uniwersalne i może dotyczyć szerokiej gamy komputerów. Logiczne jest przecież, że biznesowy laptop będzie bazował na innych parametrach niż laptop do grafiki komputerowej czy projektowania w programach typu CAD.
Dobierając sprzęt mało kompatybilny z wykonywanymi przez nas zadaniami, narażamy się na sporo nerwów oraz częste zacinanie się oprogramowania.
Optymalny laptop dla przedsiębiorcy - dane techniczne
Korzystnym rozwiązaniem dla właściciela firmy jest zakup niezawodnego sprzętu, zarówno o dobrych parametrach, jak i funkcjonalnej budowie. Mówi się, że przedsiębiorca pracuje niemalże całodobowo. Z tego względu, najbardziej wskazany jest wybór komputera przenośnego. Najlepiej, aby był on niezbyt masywny, a przy tym wyposażony w sporą ilość portów. Najczęściej stosowanymi są aktualnie HDMI, USB oraz niekiedy przydatne gniazdo na kartę SD.
Najwięcej zapytań w kwestii doboru sprzętu do firmy dotyczy parametrów. Z reguły, przedsiębiorcy wykonują wiele operacji w jednym czasie i potrzebują do celów kontrolnych sprawnego działania wszystkich programów używanych w firmie.
Weźmy za przykład standardowy biznesowy laptop HP ProBook 450 G8 i5-1135G7 256/8G/W10P/15,6. Czterordzeniowy procesor Intel Core i5 o taktowaniu 4.2GHz zapewni wydajność nawet przy sporej ilości uruchomionych procesów. Kluczowym podzespołem jest także dysk SSD, bez którego utrudnione jest nawet sprawne funkcjonowanie systemu operacyjnego. Warto wspomnieć jeszcze o pamięci ulotnej. Absolutne minimum w tej kwestii to obecnie 4GB, a korzystnie jest zakupić od razu 8GB.
Częste delegacje w firmie – na co zwrócić uwagę?
Wielu nie tylko przedsiębiorców, lecz także pracowników zatrudnionych na etat, musi często wyjeżdżać w delegacje. Kluczowym parametrem jest wtedy pojemność baterii. Nie zawsze będziemy w stanie podładować nasze urządzenie w czasie jazdy samochodem, no chyba, że posiadamy przetwornicę napięcia.
Warto pamiętać również, że podczas podróży może wystąpić wiele nieoczekiwanych zdarzeń. Przykładem niech będzie wylanie się wody bądź lekkie stłuczenie bagażu. Możemy więc przemyśleć zakup sprzętu wyposażonego chociażby w wodoodporną klawiaturę oraz nieco bardziej pancerną obudowę.
Podsumowanie
Wyżej przedstawiliśmy wyłącznie kilka podstawowych parametrów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu laptopa biznesowego. Takich danych technicznych może być znacznie więcej, jednak w celu otrzymania fachowej porady odnośnie doboru, powinniśmy dokładniej sprecyzować cele jego użytkowania.
Artykuł zewnętrzny