Czym są separatory metali? W jakich branżach sprawdzą się separatory metali?
Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa wymaga wyposażenia go w wiele maszyn i urządzeń, które nie tylko pozwalają na sprawne wykonanie działań, i ale sprawią, że praca będzie zrealizowana rzetelniej oraz w bezpiecznych warunkach. Jednym ze sprzętów, które zastosowanie mają w wielu branżach i znacząco poprawiają efektywność, są separatory metali. Co warto wiedzieć na ich temat?
Czym są separatory metali? Korzyści wynikające z ich zastosowania
Separatory metali to szeroka grupa sprzętów, których zadaniem jest bieżące usuwanie z produkowanych elementów (lub innych materiałów, np. odpadów komunalnych) zbędnych metalowych zanieczyszczeń. Dzięki ich działaniu uniknąć można wycofania gotowych produktów ze sklepów, odrzucenia partii oraz roszczeń niezadowolonych klientów. Wszystko to wpływa na zachowanie reputacji oraz brak strat finansowych. Separatory metali pochodzące od renomowanego producenta, jak Magnetix, stanowią doskonałą inwestycję.
Najważniejszymi elementami urządzeń są magnesy lub elektromagnesy, które przyciągają metalowe części, pozwalając na ich odseparowanie. W zależności do zastosowanych rozwiązań technologicznych istnieje możliwość oddzielenia: żelaza i stali, w tym stali nierdzewnej, oraz metali nieżelaznych, nazywanych także kolorowymi.
Dzięki wykorzystaniu separatorów metali możliwe jest nie tylko wytworzenie bezpiecznego, pozbawionego zanieczyszczeń elementu, ale i zapobieganie wypadkom przy pracy. Podczas działania linii produkcyjnej może dojść do samozapłonu nagromadzonych opiłków metali. Warto usuwać je na bieżąco. Zastosowanie separatorów pozwala także na zniwelowanie ryzyka uszkodzenia linii produkcyjnej przez drobne elementy metalowe, które mogą dostać się np. na taśmę.
W jakich branżach sprawdzą się separatory metali?
Producenci separatorów metali, posiadają bardzo szeroki wybór urządzeń. Dzięki temu możliwe jest zastosowanie ich wszędzie tam, gdzie konieczne jest bieżące usuwanie metalowych zanieczyszczeń. Ich wykorzystanie zauważyć można m.in. w przedsiębiorstwach branży: spożywczej, farmaceutycznej, medycznej oraz tytoniowej. Bardzo często mają także zastosowanie w przemyśle: przetwórstwa tworzyw sztucznych, recyklingowym oraz drzewnym, a także w: zakładach wytwarzających ceramikę, cementowniach, sortowniach odpadów komunalnych, elektrowniach, elektrociepłowniach, zakładach chemicznych oraz kopalniach.
Jakie rodzaje separatorów metali można znaleźć na rynku?
Jak wspomniano wcześniej, separatory metali przede wszystkim dzieli się na urządzenia magnetyczne oraz metali nieżelaznych, czyli np. aluminium, miedzi, cynku, mosiądzu, brązu oraz podobnych im stopów. W pierwszej grupie wyróżnić możemy urządzenia służące do oddzielania metali z materiałów sypkich lub rozdrobnionych, takie jak:
- separator elektromagnetyczny taśmowy typu SNK,
- separator magnetyczny taśmowy typu STM,
- blok magnetyczny typu PMT
- separator wiroprądowy typu SWP,
- bęben magnetyczny typu BM, nazywany także rolką magnetyczną,
- separator magnetyczny bębnowy typu SBM
- płyta magnetyczna typu PM
- separator magnetyczny płytowy typu SPM
- separator magnetyczny stożkowy typu SMS
- ruszt magnetyczny (sito) typu SM.
Materiały mogą być transportowane na przenośnikach taśmowych lub podajnikach wibracyjnych, a także grawitacyjnych oraz pneumatycznie.
Ponadto zastosowanie może mieć rekuperator magnetyczny typu RM, do oddzielania metali z surowców płynnych.
W kwestii separatorów metali nieżelaznych najczęściej zastosowanie mają urządzenia wiroprądowe, które mogą wykrywać cząsteczki już od 1 mm w materiałach sypkich lub rozdrobnionych.
Artykuł zewnętrzny