Nanotechnologia w walce ze smogiem. Miniaturowe czujniki jakości powietrza można zamontować w każdym urządzeniu
Z powodu zatrucia czadem co roku umiera w Polsce kilkadziesiÄ…t osób. Zabójcze jest też zanieczyszczone powietrze – nie tylko na zewnÄ…trz, lecz także w mieszkaniach i samochodach. Już niedÅ‚ugo informacje o stężeniu toksyn bÄ™dzie można otrzymać niemal w każdym miejscu. DziÄ™ki miniaturowym czujnikom opartym na nanotechnologii, które można umieÅ›cić w każdym urzÄ…dzeniu internetu rzeczy w domu, system sam podejmie decyzjÄ™ o koniecznych dziaÅ‚aniach. W miastach przyszÅ‚oÅ›ci takie urzÄ…dzenia mogÅ‚yby pomóc w walce ze smogiem.
– W AerNos opracowaliÅ›my niewielki czujnik gazów oparty na nanotechnologii. Jest to maÅ‚y chip 3 na 3 mm, który może wykryć wiele rodzajów gazów równoczeÅ›nie, nawet o bardzo niskich stężeniach rzÄ™du części na miliard. Jest niedrogi, niewielki i może zostać wykorzystany w urzÄ…dzeniach internetu rzeczy. Oznacza to możliwość monitorowania jakoÅ›ci powietrza, wykrywania szkodliwych gazów i innych zastosowaÅ„ elektronicznego nosa, również do celów ochrony zdrowia – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Larry Eason z AerNos.
Dane WHO sÄ… alarmujÄ…ce. Z powodu niskiej jakoÅ›ci powietrza tylko w Europie umiera przedwczeÅ›nie nawet 500 tys. osób. Jeszcze bardziej szkodliwe może być powietrze w naszych domach, w sezonie grzewczym nawet kilkukrotnie bardziej szkodliwe niż na zewnÄ…trz. W domach jesteÅ›my też narażeni na zatrucie tlenkiem wÄ™gla, który tylko w Polsce co roku zabija kilkadziesiÄ…t osób. Wszystkie toksyczne substancje, nawet te o bardzo niewielkim stężeniu, można jednak wykryć dziÄ™ki nowoczesnym czujnikom.
Czujniki wykrywajÄ… m.in. gazy czy lotne zwiÄ…zki organiczne, a ponieważ sÄ… niewielkich rozmiarów, można je umieÅ›cić w niemal wszystkich urzÄ…dzeniach internetu rzeczy.
– ProszÄ™ wyobrazić sobie systemy oczyszczania powietrza, inteligentne systemy wentylacji, system alarmowy, termostat, wszystkie te urzÄ…dzenia, które znajdujÄ… siÄ™ w domu, w garażu, w pokoju dziecinnym, w sypialni, w salonie, w kuchni – wszystkie mogÄ… być wyposażone w zaawansowane czujniki, które Å‚Ä…czÄ… siÄ™ z innymi inteligentnymi urzÄ…dzeniami – przekonuje ekspert.
UrzÄ…dzenia internetu rzeczy wyposażone w czujnik bÄ™dÄ… mogÅ‚y same siÄ™ ze sobÄ… kontaktować i dziaÅ‚ać tak, by maksymalnie oczyÅ›cić powietrze w domu – zamykajÄ…c lub otwierajÄ…c okna, uruchamiajÄ…c oczyszczacz lub nawilżacz powietrza czy jonizator. W przypadku niebezpiecznego dla życia stężenia gazów mogÄ… natomiast podnieść alarm i ostrzec domowników.
– Konsumenci uzyskujÄ… możliwość automatycznego wÅ‚Ä…czania systemów wentylacji i oczyszczania powietrza na podstawie danych dotyczÄ…cych jakoÅ›ci powietrza wewnÄ…trz domu. Jeżeli jakość powietrza na zewnÄ…trz jest dobra, do domu wprowadzone zostanie Å›wieże powietrze, a jeÅ›li jest zÅ‚a, dom zostanie przed nim zabezpieczony. Dla wÅ‚aÅ›ciciela domu oznacza to ochronÄ™ oraz poprawÄ™ zdrowia i bezpieczeÅ„stwa – podkreÅ›la Larry Eason.
UrzÄ…dzenie sprawdzi siÄ™ także w samochodach. Naukowcy z Cambridge okreÅ›lili samochody mianem „pojemników z toksycznym gazem”. Nawet elektryczne pojazdy mogÄ… być dla użytkowników niebezpieczne – przesz systemy wentylacji dostajÄ… siÄ™ do nich szkodliwe substancje emitowane przez inne samochody. Prof. Stephen Holgate z Southampton University szacuje, że poziom zanieczyszczeÅ„ w samochodach może być nawet dwanaÅ›cie razy wyższy niż na zewnÄ…trz. WykazujÄ… to także przeprowadzane w najwiÄ™kszych miastach testy, które pokazujÄ…, że to użytkownicy samochody sÄ… bardziej narażeni na toksyn niż np. rowerzyÅ›ci.
– Możliwość wykrycia zanieczyszczeÅ„ powietrza wewnÄ…trz samochodu, ozonowania zanieczyszczeÅ„, wÅ‚Ä…czenia i wyÅ‚Ä…czenia systemu oczyszczania powietrza to potężne narzÄ™dzie, które mogÄ… zapewnić firmy motoryzacyjne – wskazuje ekspert.
Technologia ma być już wkrótce dostÄ™pna też w miastach. Już teraz najwiÄ™ksze metropolie stosujÄ… oczyszczacze powietrza, np. w przedszkolach i żłobkach, inne stawiajÄ… na duże pochÅ‚aniacze smogu w centrach miast. DziÄ™ki nanotechnologii można byÅ‚oby na bieżąco reagować na zanieczyszczenia i obecność toksyn.
Research and Markets podaje, że globalny rynek systemów kontroli zanieczyszczenia do 2025 roku bÄ™dzie wart 98 mld dol.