Sklep internetowy bez magazynu - na czym polega usługa fulfillmentu?
Wiele osób nie decyduje się na rozpoczęcie biznesu online z uwagi na spore koszty prowadzenia sklepu internetowego. Własny magazyn może stanowić duże obciążenie dla finansów przedsiębiorstwa, zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju. Istnieje jednak model logistyczny, w którym firma zewnętrzna przejmuje odpowiedzialność za asortyment, wysyłkę oraz zwroty. Czym jest fulfillment dla e-commerce? Odpowiedź w dzisiejszym artykule!
W jaki sposób prowadzenie sklepu internetowego bez magazynu jest możliwe?
Aby odpowiedzieć na postawione pytanie, warto przytoczyć termin- outsourcing logistyki. Samo pojęcie oznacza oddelegowanie niezależnemu podmiotowi, konkretnych procesów z zakresu sektora TSL (transport, spedycja oraz logistyka).
Takie usługi logistyczne zyskują coraz większą popularność, co jest bezpośrednio związane z branżą e-commerce. Podział obowiązków skutkuje wieloma korzyściami pod względem ekonomicznym- swobodna realizacja zamówień przyczynia się do pozyskiwania nowych zleceń i klientów, a brak infrastruktury nie generuje dodatkowych wydatków.
Wirtualny model sprzedaży o efektywnym charakterze wykorzystuje dwa kluczowe narzędzia, czyli dropshipping oraz fulfillment. Czym się różnią?
Hurtownia dropshippingowa proponuje rozwiązanie, w którym wysyłka towaru następuje bezpośrednio z lokalizacji partnera. Taka opcja całkowicie pomija magazyn, jako niezbędny element sprzedawcy. W rezultacie, handel internetowy staje się dużo łatwiejszy, a dystrybutor wykorzystuje swoje doświadczenie i know-how do profesjonalnej obsługi paczek.
Należy podkreślić, że istnieje także alternatywny sposób na prowadzenie własnego sklepu internetowego bez magazynu. Poza współpracą z hurtowaniami dropshippingowymi, kompetentni operatorzy oferują także usługę fulfillmentu, czyli korzystanie z zasobów zewnętrznej firmy.
W kontekście e-commerce oznacza to, że kompleksowa logistyka zleceń zależy od prawdziwych specjalistów. Magazyn, obsługa reklamacji, a nawet bezpieczeństwo produktów, nie stanowią już przeszkody do rozpoczęcia wymarzonego biznesu. To wciąż nie wszystko!
Jak działa fulfillment?
Zaskakująco prosto! Enigmatyczna nazwa może budzić pewne wątpliwości lub obawy, ale nic bardziej mylnego. Fulfillment powstał w celu odciążenia wszystkich jednostek, które prowadzą własny sklep internetowy. Czy to jest ważne?
Tak, jeśli zależy nam na generowaniu profitów i ekspansji. Według portalu Econsultancy, 24% wirtualnych klientów deklaruje porzucenie realizowanej transakcji w przypadku, gdy brakuje konkretnej daty jej realizacji. Co więcej, inne badania alarmują, że 69% kupujących przestanie wykazywać lojalność, jeśli towar nie dotrze w ciągu 2 dni od obiecanego terminu.
Ankiety potwierdzają, że wydajny sklep internetowy musi gwarantować najwyższą jakość usług. Niewielki błąd może doprowadzić do bezpowrotnej straty zaufania klienta, a w konsekwencji- zysku. Właśnie dlatego, fulfillment jest niezwykle istotnym narzędziem.
Fulfillment w e-commerce składa się z 6 fundamentalnych segmentów:
- Połączenie wykorzystywanych systemów sprzedaży oraz zarządzania magazynem (WMS). Taka integracja zapewnia automatyczny serwis składanych zamówień, umieszczanie odpowiednich komentarzy lub powiadomień, a także regularne monitorowanie statusu dostępnego towaru.
- Dostawa, czyli logistyka przyjęcia sprzedawanych produktów. Sklep internetowy charakteryzuje się częstą rotacją wyrobów, więc taka funkcja jest dużym udogodnieniem i elementem przewagi.
- Składowanie. Główny powód, dla którego sklep internetowy bez magazynu jest oznaką nowoczesnej i innowacyjnej logistyki. Fulfillment udostępnia specjalistyczną powierzchnię, która dopasowuje się indywidualnych wymagań oraz specyfiki danego ładunku. Magazyn gwarantuje, że towar nie traci swej wartości użytkowej i praktycznej. Odpowiednia organizacja obiektu sprawia, że wszystkie czynności manipulacyjne przebiegają w sposób bezpieczny, sprawny i uporządkowany.
- Usługi dodatkowe. Sklep internetowy może prowadzić szczególną taktykę działania, co wymaga uzupełniających akcji. Dołączenie specjalnej notatki, wizytówki lub kodu rabatowego jest świetną okazją do budowania trwałych relacji. Raport Bain&Company zaznacza, że wzrost liczny stałych klientów o 5%, może wygenerować wzmożenie profitów o 95%!
- Spedycja, czyli transport towaru do ostatecznego konsumenta. Jest to finalny, ale bardzo delikatny i wrażliwy etap dla każdego sklepu internetowego. Negatywne doświadczenia na tym etapie są notorycznym powodem utraty zainteresowania dalszą współpracą. W tym punkcie widać najlepiej, że fulfillment to coś więcej niż magazyn. Zatrudnieni eksperci mają świadomość, że logistyka towaru wpływa na renomę swoich pracodawców, więc transport leży w gestii sprawdzonych przewoźników.
- Serwis posprzedażowy. Sklep internetowy musi prezentować najwyższe standardy, w każdej fazie sprzedaży oraz po jej zakończeniu. Operator logistyczny przejmie czynności reklamacyjne, zwroty oraz działania, które mają na celu przywrócenie materiału do ponownego obiegu w handlu.
Dla kogo fulfillment będzie odpowiedni, a kiedy się nie sprawdzi?
Fulfillment przeznaczony jest przede wszystkim dla przedstawicieli firm o małej lub średniej skali działania. Model przyniesie korzyści, jeśli firma:
- skupia się na pozyskiwaniu klientów oraz kolejnych zleceń,
- nie ma odpowiednich umiejętności w obszarze procesów logistycznych,
- poszukuje niezawodnego wsparcia,
- nie chce angażować dostępnej siły roboczej lub zatrudniać dodatkowego personelu magazynowego,
- poszukuje ekonomicznych rozwiązań,
- unika kosztownych inwestycji wynajmu lub budowy własnej infrastruktury i wyposażenia.
Powyższe aspekty wpływają na ogromną przydatność dla użytkowników, zwłaszcza posiadaczy prywatnych sklepów internetowych. System nie sprawdzi się wśród korporacji oraz wielkich instytucji, które posiadają obiekty magazynowe i zaawansowaną politykę działania.
Zalety prowadzenia sklepu internetowego bez własnego magazynu
Korzyści wynikających z braku osobistej powierzchni składowania jest naprawdę sporo. Do najważniejszych należy:
- Optymalizacja budżetu przedsiębiorstwa- sklep internetowy powinien koncentrować się na zarabianiu funduszy, więc każda redukcja wydatków przybliża do osiągania pożądanego statusu. Warto pamiętać, że inwestycja w budowę magazynu to dopiero początek kosztów. Przeszkolona kadra pracowników, wydatki eksploatacyjne, media, kwestie bezpieczeństwa oraz monitoringu, ubezpieczenia, podatków, a także niezbędny sprzęt i akcesoria. Sklep internetowy bez magazynu eliminuje powyższe limity, wykorzystując pełen potencjał wirtualnych zasobów.
- Inteligentna oferta- innowacyjne aplikacje dystrybutorów umożliwiają nadzór i analizę dostępnych zapasów. Nowoczesne rozwiązania eliminują bardzo poważne zagrożenie administracji magazynu, czyli niewłaściwą gospodarkę asortymentem. Zalegający materiał stanowi spory wydatek, a brak zamówionego produktu oznacza opóźnienia i niezadowolenie klienta. Fulfillment pozwala na balansowanie zestawem produktów, bez ryzyka błędnych prognoz w tym obszarze.
- Czas- osiągnięty za pomocą oddelegowania pakowania, wysyłki oraz wszelkich czynności dodatkowych, które angażują pracę i uwagę pracowników.
- Komfort- nietypowy, ale nader ważny punkt. Sklep internetowy bez magazynu to sposób na ograniczanie ryzyka, spokój mentalny i stworzenie pozytywnych warunków pracy.
Wady prowadzenia sklepu internetowego bez własnego magazynu
Słabości tego modelu usług logistycznych są uwarunkowane specyfiką partnera biznesowego. Należy pamiętać, że zlecenie konkretnych procesów logistycznych wiąże się z utratą kontroli w obrębie niektórych obszarów.
Niewłaściwy wybór kooperacji w tym zakresie ma wpływ na wizerunek całego przedsiębiorstwa. W związku z tym, konieczne jest przeanalizowanie i rzetelne rozpatrzenie dostępnych kandydatów, aby zagwarantować najwyższy poziom usług. Sprawdzony operator dostarczy dopasowanych technik, aby spełnić wszelkie oczekiwania swojego kontrahenta. Wówczas, słabości modelu zamienią się w realną wartość dodaną.
Jak zacząć prowadzić sklep internetowy bez magazynu?
Najważniejszy jest pomysł i solidny produkt, a pozostałe aspekty wymagają technicznych ustaleń. Brak magazynu powoduje, że pozostałe czynności sprowadzają się do kluczowego punktu- selekcji najlepszego partnera.
Jak wybrać odpowiedniego dostawcę usług logistycznych dla swojego e-commerce?
Zagadnienie wymaga dokładnego, cierpliwego przemyślenia, ponieważ decyzja ma wpływ na przyszłość i powodzenie całego biznesu. Jednak, istnieje kilka fundamentalnych czynników, którymi musi się wyróżniać profesjonalny outsourcing logistyki:
- Specjalizacja- przystosowanie wiedzy oraz sprzętu jest bardzo ważna dla skuteczności realizacji całej procedury.
- Doświadczenie- optymalizuje wszystkie procesy i pozwala zapobiegać nieprzewidzianym kosztom.
- Lokalizacja i obszar działania- centra logistyczne o rozbudowanej sieci obiektów są lepiej przystosowane do obsługi krajowych oraz międzynarodowych odbiorców.
- Bezpieczeństwo- zwróć uwagę na stosunek wobec kwestii ochrony i ubezpieczenia asortymentu. Jeśli dostawca nie prezentuje sprawdzonych opcji- jest to sygnał ostrzegawczy.
- Technologia- postępowe koncepcje są cechą nowoczesnych i pionierskich firm, które dbają o rozwój.
- Obsługa klienta- forma i natura komunikacji przekłada się na relacje z klientami. Odpowiedzialna firma wyróżnia się dynamiczną i płynną rekcją na kontakt, konkretnymi rozwiązaniami problemów oraz nienagannym stosunkiem do rozmówcy.
Artykuł zewnętrzny