Aplikacja webowa vs strona internetowa - cechy i różnice?
Strona internetowa oraz aplikacja internetowa uruchamia się w przeglądarce. Oba rozwiązania wymagają dostępu do Internetu oraz jedno i drugie cechuje się responsywnością. Jakie są zatem różnice między stroną internetową a aplikacją webową? Dla większości społeczeństwa brak odpowiedzi oraz zróżnicowania na tym polu pozostanie bez znaczenia. Inaczej rzecz ma się gdy poszukujesz rozwiązań online dla własnej firmy. Wówczas poznanie czym różnią się aplikacje webowe od strony internetowej, będzie koniecznością. Sprawdź, które rozwiązanie lepiej zrealizuje Twoje potrzeby biznesowe!
Czym jest strona internetowa?
Strona internetowa jest to rodzaj dokumentu (HTML) udostępnionego w środowisku internetowym, który zawiera dowolną treść. Użytkownik ma do niej dostęp za sprawą przeglądarki internetowej po wpisaniu adresu URL w pasek wyszukiwania stron WWW. Zbiór takich stron określany jest mianem witryny internetowej. Dwa główne typy stron internetowych to:
- strona statyczna – wyświetla zawsze taką samą treść dla każdego odbiorcy, który z niej korzysta, wszelkie zmiany na stronie muszą być przeprowadzane manualnie za pomocą edycji kodu HTML;
- strona dynamiczna – to strona bardziej złożona umożliwiająca komunikację dwukierunkową osobom, które z niej korzystają, publikowana na nich treść może szybko ulec modyfikacji za sprawą wbudowanego CMS (systemu zarządzania treścią).
Witryna internetowa, w której na treść (z poziomu przeglądarki) może oddziaływać użytkownik to aplikacja internetowa.
Czym jest aplikacja internetowa (webowa)?
Aplikacja webowa to funkcjonalny program posiadający elementy interaktywne, który jest przechowywany na serwerze. Do prezentowania informacji wykorzystuje skrypty po stronie serwera oraz odbiorcy. Ma zdolność do manipulacji danymi przechowywanymi na serwerze w zależności od potrzeb użytkownika. Aby mieć do niej dostęp, wymagane jest połączenie z Internetem. Aplikacje webowe zwykle tworzone są w software house'ach przez doświadczony zespół programistów.
Aplikacja webowa a strona internetowa – jakie są między nimi różnice?
Aplikacja internetowa wydaje się być kolejnym etapem ewolucji strony internetowej. Bez względu na to, jak bardzo granica pomiędzy witryną internetową a aplikacją webową się zaciera, ta druga jest trudniejsza do zaprojektowania oraz bardziej kosztowna. Równolegle z punktu widzenia biznesowego aplikacje internetowe o wiele lepiej od stron internetowych budują przywiązanie do marki.
Wiedząc, czym jest strona internetowa oraz aplikacja webowa, warto podkreślić dwie główne różnice między nimi.
- Różnice pod kątem oczekiwań użytkowników
Celem stworzenia strony internetowej w dużej mierze jest przedstawienie docelowym odbiorcom pomocnych informacji o kluczowych aspektach działalności firmy. Aplikacja internetowa natomiast ma na celu pomóc użytkownikom wykonać określone zadanie (np. konfigurator online). Strona internetowa ma zatem charakter informacyjny, aplikacje webowe natomiast interaktywny (dostarczają określoną funkcjonalność).
- Różnice technologiczne
Strona internetowa pisana jest przy wykorzystaniu prostych języków jak HTML, CSS, JavaScript. Framework oraz język, w jakim najczęściej pisane są aplikacje webowe (umożliwiające bardziej zaawansowaną komunikację z serwerem) to: Django, React.js, Node.js, Vue.js, Laravel.
Dedykowane aplikacje internetowe, to bardziej złożone programy od stron statycznych. Powstają w celu rozwiązania konkretnych problemów oraz generują korzyści biznesowe.
Aplikacje webowe – przykłady popularnych programów
Do popularnych przykładów aplikacji internetowych zaliczyć można:
- aplikacje do obsługi poczty,
- programy do konwersji plików,
- aplikacje do edycji zdjęć oraz video,
- portale społecznościowe,
- serwisy VOD,
- sklepy internetowe,
- bankowość internetowa,
- aplikacje HR.
Czego potrzebujesz: strony internetowej czy aplikacji internetowej?
Posiadanie strony internetowej powinno być obowiązkowe dla każdej firmy. Jeżeli witryna internetowa ma przede wszystkim prezentować informację o przedsiębiorstwie, należy rozważyć wybór strony internetowej. W momencie, w którym potrzebujemy dodatkowej funkcjonalności (jak możliwość przeprowadzania transakcji online), wybierzmy aplikację webową.
Artykuł zewnętrzny