Aluminiowe produkty dostępne na polskim rynku - przegląd
Aluminium, jako jeden z najpowszechniej stosowanych metali, wykorzystywany jest nie tylko w budownictwie, lotnictwie, motoryzacji, czy elektrotechnice, ale i w przemyśle opakowań spożywczych, czy sprzętów AGD. Swoją uniwersalność zastosowania zyskuje dzięki wyjątkowym właściwościom- aluminium to metal o dość niewielkiej masie, ale za to o dużej wytrzymałości i plastyczności. Jest on odporny na korozję, a także jest świetnym przewodnikiem ciepła i elektryczności.
Z naukowego punktu widzenia, aluminium to glin o czystości technologicznej. Kolokwialnie- już sam pierwiastek glinu nazywany jest aluminium. Metal ten pozyskiwany jest z ilastej skały osadowej- boksytu.
Z aluminium produkowane są różne elementy o bardzo szerokim zastosowaniu, na przykład profile anodowane, kształtowniki (ceowniki, dwuteowniki, kątowniki, teowniki, zetowniki), pręty aluminiowe, rury, czy blachy.
Produkty z aluminium
Aluminium wykorzystywane jest do produkcji przeróżnych elementów o szerokim zastosowaniu. Mamy tu na przykład do wyboru:
- blachy gładkie/ryflowane
- kształtowniki (ceowniki, dwuteowniki, teowniki, kątowniki itd)
- rury
- pręty
Blachy gładkie
Blachy aluminiowe znajdują powszechne zastosowanie dzięki swoim nienagannym parametrom- lekkość, plastyczność, czy odporność chemiczna to cechy cenione w wielu przemysłach, w których wykorzystuje się aluminiowe wyroby.
Na rynku możemy znaleźć bogatą ofertę blach płaskich o różnych parametrach i właściwościach. Każdy z typów znajduje zastosowanie w innych odnogach przemysłu. Przykładami mogą tu być:
- blachy gładkie z aluminium niestopowego EN AW-1050A
(podatne na obróbkę plastyczną na zimno, posiadają wysokie przewodnictwo cieplne i elektryczne, odporne na korozję- głównie atmosferyczną, są dobrze spawalne, wykorzystywane głównie w budownictwie i przemyśle energetycznym) - blachy płaskie z aluminium EN AW-5753
(wysoce odporne na korozję, i to w warunkach morskich oraz atmosferze przemysłowej, podatne na spawanie i anodowanie, stosowane w większości w przemyśle jądrowym, stoczniowym, samochodowym i w budownictwie)
Blachy ryflowane
Co to jest blacha ryflowana? Blacha ryflowana, zwana inaczej blachą łezkową (od charakterystycznych żłobień na jej powierzchni), jest tradycyjną blachą o ważnych właściwościach. Blacha ryflowana charakteryzuje się wysoką wytrzymałością zarówno na uszkodzenia, jak i czynniki chemiczne. Wykonana może być ze stali (zwykłej lub nierdzewnej) lub z aluminium (i jego stopów).
Wiele zależy od tego, z jakiego materiału blacha została wykonana i to właśnie ów materiał decyduje o ostatecznych parametrach blachy oraz możliwościach jej zastosowania.
Blacha ryflowana często używana jest do tworzenia elementów nośnych, np. podestów, stopni czy schodów, ale i także jako element dekoracyjny, podkreślający industrialny charakter danego wnętrza.
Blachy podestowe- parametry
Blachy podestowe ze stali nierdzewnej występują w zakresie grubości 3-8 mm. Najczęściej oferowane przez dystrybutorów blachy podestowe, wykonane są według norm DIN lub ASTM, oraz w gatunkach: 1.4301,1.4404 i 1.4571. Blachy te są odporne na korozję.
Grubość blach podestowych aluminiowych mieści się między 2-8 mm. Najbardziej rozpowszechnionym wzorem jest Quintet. Najczęściej blachy aluminiowe dostępne są w gatunkach 1050 i 5754.
Kształtowniki- zastosowanie
Taki rodzaj produktu aluminiowego znajduje zastosowanie choćby w budownictwie, przemyśle i branży reklamowej. Wykonywane są z nich konstrukcje tymczasowe oraz stałe. Znajdują one również zastosowanie w elementach systemów montażowych i oświetleniowych.
Rury i pręty aluminiowe
Aluminiowe rury, a także pręty również wykorzystywane są w wielu dziedzinach przemysłu i budownictwa. Wykorzystywane są także w systemach klimatyzacyjnych oraz wentylacyjnych.
Aluminium- uniwersalny materiał?
Aluminium, dzięki swoim właściwościom, znalazł wszechstronne zastosowanie w wielu dziedzinach. Jest on niemal trzy razy lżejszy od stali, a prawie tak samo wytrzymały. Dzięki swojej niesamowitej wytrzymałości i lekkości zarazem znajduje on świetne zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, choćby tam, gdzie konieczne jest minimalne obciążenie konstrukcji, przy jak największej wytrzymałości produktu. Aluminium świetnie się tutaj spisuje i zdaje egzamin na 5. Chcesz dowiedzieć się więcej sprawdź na mtl.com.pl
Artykuł zewnętrzny